Bullshit faktor a jeho eliminace

V dnešním článku se budeme zabývat výsledky našeho výzkumného týmu, který dlouhodobě působí v malých i velkých firmách, v lokálním i mezinárodním měřítku, napříč obory. Objasníme si několik poznatků, jejichž pochopením můžete přispět k eliminaci bullshitu ve Vaší společnosti a současně dosáhnout harmonického pracovního vztahu se svými kolegy.

Faktor dysfunkce

Pomocí komplikovaných analýz zpracovaných podle ďábelských metodik nad impozantním vzorkem dat, dospěl náš výzkumný tým k poznání, že na každé nejvýše čtyři zaměstnance potřebujete v dnešní době jednoho zametače, který bude téměř výhradně opravovat jejich chyby, prezentovat nápravu zákazníkům (i dodavatelům), řešit problémy vzniklé činností těch čtyř lidí, atd.

Číst dále

První pasti nové firmy

Pokud jste už založili firmu, asi byste chtěli začít podnikat, že. Na to potřebujete třeba e-mail, telefon a odvážnější z nás se chtějí hned stát plátci DPH, protože tuší, že bez toho se s nimi nikdo nebude seriózně bavit a velcí hráči s vámi neuzavřou ani rámcovou smlouvu.

Základní past spočívá v tom, že než vás zaregistrují jako plátce DPH, musíte už podnikat (resp. vyvíjet ekonomickou činnost). Krapet začarovaný kruh, jak jsem se dneska dozvěděl od paní za přepážkou finančního úřadu. Taky jsem se dozvěděl, že si za to lidi můžou sami, ale to už je jiná kapitola.

Jo, a taky, musíte komunikovat prostřednictvím datové schránky, protože jinak vám hrozí pokuta 2 000,- Kč. Že poště trvá 10 dnů, než vám doručí heslo? Je to trochu oříšek, ale řešení to má.

Jak na registraci DPH v roce 2017?

Číst dále

Jak rychle založit firmu

Dřív, zhruba tak před deseti lety, když jsem zakládal svoji první firmu, to trvalo několik dnů, v některých zvláštních oblastech naší země i týdnů. A stálo to kolem 20 tisíc.

Když jsem se konečně před dvěma dny rozhoupal, zjistil jsem, že největší problém je najít notáře, který si na vás najde čas co nejdřív. Jakmile ale dostanete půlhodinu notářova času, je to hračka.

Jak rychle lze založit firmu v roce 2017?

Číst dále

Armagetron Advanced: A Safe Multiplayer for Kids

As many of you know, I have some kids. One day I was thinking about showing them a magic of the Internet multiplayer games. But I was sure they’re ready for Dooms, Quakes and such things. So, I set the priorities and requirements of the game to be:

  • non-violent: at least no blood, no shooting, stabbing and no chainsaw massacres
  • free: open source if possible, but try and buy at least
  • multiplatform: we had 2x Fedora, 1x CentOS, 1x Mac OS X, 1x Windows 7, 1x Windows 10
  • not obsolete: my time is not cheap and I really don’t want to solve issues instead of playing
  • many players: games for two players are not interesting enough

Tough rules, you might think. And after doing some research on this topic, I can’t agree more.

Číst dále

Druhotná rozhodovací paralýza

Co je rozhodovací paralýza víme. To je když si neumíme vzít spreadsheet, v němž si do jednoho sloupce dáme Pro, do druhého Proti, všechno si to sepíšeme a rozhodneme se.

Co je druhotná platební neschopnost víme také. To je když nemůžeme platit, protože nám někdo nezaplatil (tím pádem jsme švorce, ale není to tak úplně naše chyba).

Když se můžeme začít rozhodovat teprve potom, až se někdo jiný sám odváží rozhodnout, tomu říkám druhotná rozhodovací paralýza.

Shellmo RepWalker Heavy – první krůčky

Jak mnozí tušíte, pustil jsem se do tvorby robotů a dalších chytrých udělátek. Je to už nějaký ten pátek, ale nevěnuji tomu zase tolik času, aby to neslo plody. Tedy, zatím jsem nevěnoval.

Teď o víkendu se mi ale poštěstilo zužitkovat dosavadní zkušenosti a výsledkem je prototyp chodícího podvozku. Některé části jsou původní, jiné jsem musel vylepšit, aby se daly vytisknout na staré domácí tiskárně.

Číst dále

Více slunce v roce 2014!

Protože mám profesně k takovým informacím blízko, vím, že v roce 2013 na nás dopadlo 90 % slunečního svitu ve srovnání s roky 2012 a 2011. Je to ověřená informace, kterou dostávám jednoduchým pohledem na statistiku výroby a osvitu solárních elektráren po celé ČR. Nevidím sice na všechny, ale řekněme, že vzorek, ke kterému přístup mám, je značně reprezentativní.

Číst dále

Kam s dětmi na kole v Hradci Králové

Nedávno jsme koupili do rodiny poslední chybějící kolo. Protože už ani náš nejmladší synek nepoužívá postranní kolečka, můžeme jezdit společně prakticky všude. Pokud ale nechci tahat děti na silnici, což rozhodně nechci, dokud se nezlepší jejich schopnost uposlechnout verbálního příkazu, vyvstává otázka: Kam s dětmi v Hradci Králové a okolí?

Číst dále