Měsíc: Březen 2006

Nulová satisfakce

Když tak čtu on-line zprávy, říkám si, jak je možné, že to snad každý obyčejný smrtelník předvídal v lednu a odpovědní činitelé nehnuli do tohoto týdne ani prstem. Vybavuji si scénu, ve které stojíme s tátou ve dveřích garáže a v pauze na cigárko uprostřed hluboké noci vedeme chlapskou debatu. O autech, o zákulisí účetnictví v SAP R/3 a o sněhu. Vzpomínám si, jak jsem nahlas přemýšlel, co se asi stane až ty obrovské hromady sněhu budou tát. Taky na to, jak mě napadlo, že to asi nebude nic veselého.

Nejsem rád, že se to stalo a vůbec mě neuspokojuje, že jsem to tušil. Je mi z toho zatraceně smutno.

Quote of the day #2

V průběhu debaty nad chybami současné MySQL 5.0.19 a asi po šestém neplatném pokusu o proběhnutí všech testů.

Já: Mimochodem, to sudoku už je řešitelný. 🙂
Michal: S 25 to snad ani není možný. :o)
Já: Ale jo, generuje se tak, že se postaví hotové řešení, to se různě orotuje a vyhází se 231 čísel.
Michal: :o) Hrůza. :o)
Já: Zase je to celkem lehce řešitelný, když víš, jak to vzniklo.
Michal: Jen je škoda ta čísla vyhazovat a pak je tam zas pracně dopisovat :o)

Citace byly redakčně upraveny, jako na potvoru nebyl použit tag <cite> a vůbec je to vlastně skoro celé vymyšlené (až na ty smajlíky). Alespoň, že to je citováno se svolením autorů.

Why 3 monitors?

My brother asked me, why don’t I use three monitors. I answered that two are enough, because I have no use for the third one. But now, I have found the use for the third or maybe the fourth monitor connected to one PC.

Imagine that you have one folder with more than twelve thousands of icons, photos, pictures and general purpose cliparts. You can of course work on it and sort them to the subfolders, but it will take many days to complete this job. And when you have subfolders, you can’t browse in all thumbnails, so your creative powers will be constrained.

Browsing in all those thumbnails is the definitive job for many monitors. So, if you plan to become a famous web graphics designer, let’s buy at least four monitors.

Hyper Sudoku 25

Sudoku dvacet pět na dvacet pět Poslední dobou ovládá periodika všeho druhu místo křížovek hra zvaná sudoku. Ale devětkrát devět je příliš jednoduchá záležitost. Tak jsem si říkal, že bych napsal generátor pro sudoku šestnáctkrát šestnáct v šestnáctkové soustavě. Záhy jsem zjistil, že nejsem první, koho to napadlo. Tak jsem ho musel napsat 25×25 v pětadvacítkové soustavě. Ovšem pozor, nulová garance řešitelnosti je samozřejmostí.

Odkazy:

Naučte se PL/SQL!

Chcete se naučit PL/SQL, protože Vás už nebaví MySQL? Tak to jste tady správně. V následujícím seriálu, k němuž mě inspiroval začínající tutorial pro MySQL, si popíšeme jak se dělají věci v jedné z nejuniverzálnějších volně šiřitelných databází dneška, Oracle 10g Express Edition. Seriál bude vznikat živelně a teprve podle ohlasu. Žádný ohlas znamená žádné pokračování seriálu. Vůbec žádný ohlas znamená, že seriál nevznikne vůbec a budete muset zůstat u MySQL.

Číst dále

Daňově odečitatelné školné

Pro podnikatele a firmy jsou náklady na vzdělání své a svých zaměstnanců daňově uznatelné. Běžný občan tuto možnost nemá (základní vzdělání, co se rozsahu i kvality týče, mu platí stát). Navíc je u nás stále otevřená otázka školného, ale není populací kladně vnímána.

Politici zatím nepovažují školné za nosné téma (když bylo nosné v minulých volbách, nechali ho vyšumět), takže se o něm moc nemluví a pomalu upadá v zapomnění. Raději se šťouráme ve vlastních výkalech typu aférky politiků a korupční skandálky.

Číst dále

Quote of the day #1

V třicáté páté minutě dvacátého čtvrtého dílu Portrét duše seriálu Dobrodružství kriminalistiky.

Já: Myslim, že on to zapálil, aby mohl hrdinně zachraňovat.
Brat: No, u žhářů je ta deviace často mezistupeň pro něco horšího.
Já: Jako třeba co?
Brat: Třeba otravovač vody a tak. Může i ublížit lidem.
Já: No jo, ale já si řikám, že za tím vždycky musí být další motiv.
Brat: Toho člověka to prostě uspokojuje.
Já: No jo, jenže žhářství … Copak může někoho uspokojovat, že zapálí barák?
Brat: A co třeba masoví vrazi, ty to prostě uspokojuje. Mají z toho třeba pocit moci, že můžou někomu vnutit svoji vůli.
Já: Ale né, to si pleteš, to jsou komunisti.
Brat: No, vlastně je to to samý.

Číst dále

Operovaná kyčel

obrázek endoprotézyMá nejstarší dcera má, mimo jiných nesporných kvalit, brutálně destruktivní povahu. Již ve věku necelých dvou let mlátila surově děti. Mnohem surověji, než bych to dokázal já, kdybych někdy chtěl děti bít. Ukázková je příhoda s klučíkem, kterého viděla poprvé v životě, a hned mu jednu natáhla. Pořádnou do zubů. Asi proto, že byl o hlavu větší a stínil jí výhled. Těžko říct. Chlapeček se rozbrečel a než se stačil rozkoukat, dostal další kvalitně provedený úder z druhé strany. Vícekrát jsem ho neviděl, takže nemohu říct, jaké to na něm zanechalo následky. Každopádně destruktivní sklony mé dcery se přesunuly k hračkám. Snad se nám podařilo osvětou dosáhnout alespoň toho, že lidé jsou napadáni již jen zřídka.

Číst dále