Měsíc: Květen 2006

Proč volím školné?

Tuhle mi jeden student docela dost vysoké školy řekl, že dokud on bude studovat, bude volit červené, protože mu nezavedou školné. Přišlo mi to smutné a jemu trvalo nějakou chvíli než pochopil základní rovnici aktiv, pasiv a sedření z kůže. Shrnuto do zkratky máme dvě velice prosté možnosti.

Číst dále

Potřebujete učesat?

Ano, je to tak. Inspirován postesknutím fily, zde dělám reklamu kadeřnici, která vás přijde ostříhat či učesat nebo prostě jinak visuálně upravit přímo k vám domů (v Brně) a bude se u toho báječně usmívat, protože ji to baví. Její e-mailová adresa je slunicek at email dot cz.

Dělám jí reklamu, přestože mě odmítla ostříhat nakrátko, když jsem měl vlasy po lopatky, protože by jí to způsobilo psychickou újmu.

Ztracená spojení v Ruby on Rails

Možná už jste při práci s podivnými databázovými stroji typu MySQL narazili v Ruby on Rails na chybu Mysql::Error: MySQL server has gone away. I já jsem občas nucen s takovými nedodělanými (ale rychlými) databázovými mazlíčky pracovat, takže poradím, jak to obratně vyřešit a moc se u toho nezapotit namáháním mozkových závitů.

Většinou na zmíněnou chybu narazíte tam, kde voláte přímo třeba ActiveRecord::Base.connection.execute. V mém případě to byl application controller a řádek

Číst dále

Stiffy situation

Three days to the elections. The situation is running a little bit higher. The Czech blogosphere is filled with articles about more than probable crimes of current government and with witnesses of their totalitarian practices. Of course including current and the previous prime ministers and their close cooperatives. Spoliation, murders, maladministration, corruption, dirty business practices and almost everything else you can imagine.

Číst dále

Mezi ploty

Minulý týden jsem si připadal jako blázen. V pondělí dopoledne jsem měl (po několika urgencích) dostat ze servisu čerstvě nalakované auto. Bohužel servis nezafungoval ani zdaleka tak, jak bych si představoval, takže jsem musel jet do Brna vlakem a auto čekalo z mně neznámého důvodu ještě v pondělí večer ve frontě do lakovny.

Číst dále

Proč jsi mě tu nechala?

Ráno vstanete a máte ji přímo před očima. Všímáte si víc než obvykle lehkých vrásek kolem očí, držení těla, zaujme vás její přímý pohled a cukající se koutky úst, jak se chystá na vás usmát. Mnohem ostřeji si vybavíte originální myšlenky, o které se s vámi rozdělila při posledním rozhovoru – bystrá a pozorná.

Čistíte si zuby a přemýšlíte, jestli jí chutná zubní pasta a jakou má asi barvu. Při holení si vzpomenete na její hladké nohy a potom ji vidíte jak sedí na posteli a češe si vlasy. Uvědomíte si ten cvik, účelnost a eleganci, které jste dřív nepozorovali.

Číst dále

Interview with Zed Shaw

Pat Eyler interviewed famous Zed A. Shaw at O’Reillynet. The full interview is a definitive must read not only for the very true definition of the word enterprise.

Zed A. Shaw is highly respected professional software developer, author of SCGI, Mongrel and too many other things to be mentioned. He also writes cool articles on programming from the real life perspective and his future is so bright that he must wear shades even at night.

Fialový hnus

Kamarád Ondřej mě dnes upozornil na opravdu povedený web. Je to oficiální homepage právě zanikající strany. Hodí se mi to do krámu, protože cestou z Brna, jak jsem tak koukal u dálnice na bigboardy s politickými ksichty, mě napadaly slogany Chceme i vaši poslední korunu!, Do konce života poctivý chleba a státní vodu pro všechny!, Sedřít z vás kůži, otravní voliči!, Za naše plnější koryta! a tak dále.

Právě zanikající strana na to šla od lesa. Najali si PR agenta, který jim za poslední peníze v kase (plus trochu toho dobrého slova a příslib plytkého sexu s předsedou) stvořil program jako na míru ušitý pro tu část obyvatelstva, kterou nikdy nenapadlo nikoho oslovit, protože nechodí k volbám.

Číst dále

Pioneer DVR-540HX-S

Poslední dobou mě zajímají kromě vynikajících kávovarů (jako je například DeLonghi EAM 3500) ještě DVD rekordéry s pevným diskem. Jednoduše proto, že je o ně enormní zájem a mám rád technologické novinky.

Mezi kávovary do třiceti tisíc jasně vede DeLonghi EAM 3500, nepřekonatelný kávovar pro větší rodiny a menší firmy. Ovšem na trhu je celá řada DVD rekordérů s HDD, které vyhovují potřebám různých zákazníků. Přesto jsou tři nejoblíbenější všechny od značky Pioneer. Asi není divu, protože jsou to jeden vedle druhého technické skvosty.

Prvním z řady vítězů je stříbrný DVD/HDD rekordér Pioneer DVR-440H-S (vyrábí se i v černé jako DVR-440H-K) s kapacitou 80GB a naprosto neskutečným množstvím funkcí. Další je jeho silnější bratříček s diskem 160GB DVD/HDD rekordér Pioneer DVR-540H-S a absolutním králem této trojice je DVD/HDD rekordér Pioneer DVR-540HX-S, který ke 160GB disku přidává ještě DVB-T tuner kompatibilní s MPEG5.

Přitom DVD/HDD rekordér Pioneer DVR-540HX-S je skoro to nejdražší zboží v dané kategorii, ale prodává se víc než jeho slabší bratři DVR-440H-SDVR-540H-S, což mě skutečně překvapuje. Je na trhu asi měsíc, ale už se stal naprostým hitem.

Nevím, asi jsem čekal, že si zákazníci budou trochu víc vybírat i z levnějších kousků méně renomovaných značek, ale zdá se, že zatím jednoznačně převažuje orientace na kvalitu prověřenou desítkami let.

SMTP dvojchyba

V poslední době se setkávám s dvojkombinací triviálních chyb nastavení SMTP serverů, kvůli které mé vlastní mailservery denně nedoručí stovky (jinak nezávadných) e-mailů. Setkávám se s ní proto, že mi volají uživatelé, kterým od někoho nepřišel e-mail, a žádají nápravu. Vysvětluji jim trpělivě, že nemůžu, protože amatérismus se projevuje u jejich poskytovatele služby SMTP. Uživatelé nechápou, jsou zmateni, než jim vysvětlím podstatu problému a oni ji pochopí, stojí nás to často i desítky minut. Proto je zde tento článek.

V dnešní době, kdy nevyžádaná pošta tvoří téměř sto procent veškeré pošty, je nutné, aby každý správný SMTP server byl správně nakonfigurován. Každým prohřeškem při konfiguraci totiž diskvalifikují administrátoři své uživatele a v očích správně nakonfigurovaných serverů je staví do role spammerů.

Číst dále