Měsíc: Leden 2007

AJAX vs. SQL on Rails

There is a new title by O’Reilly. Ajax on Rails is really hyper name for a book. As somebody noticed in a discussion, it has 66% of buzzwords in the title and I suppose, that only one book may be a better bestseller. Wait for Ajax on Rails 2.0!

Scott Raymond, already wrote the prototype quickref two months ago (selling currently for $10) and now mined himself, added some buzzwords and tries to sell the new piece for $40.

Číst dále

Důchodci a ještě nenarozená generace

Citát z deníku 24hodin ze dne 16.1.2007, článek pana Rejžka na poslední straně:

Jistě se tentokrát shodneme, že titul Sportovec roku 2006 v neděli večer svěřili do nejsprávnějších rukou, pakliže vyhrála Kateřina Neumannová. […]
Velice sympatická Kateřina se stala vzorem hrdé samostatnosti i tehdy, když se rozhodla být svobodnou matkou. Zdaleka ne všechny dámy to ovšem dovedou zvládat s noblesou. Však máme čerstvý případ jisté poslankyně, která má trapnou potřebu se svým soukromým životem a těhotenstvím obtěžovat veřejnost.

Matky obecně to vůbec nemají lehké. Matky, které se na plné obrátky věnují svému povolání, ať už jde o lyžařky, poslankyně, předsedkyně nebo dámy libovolného jiného povolání, to už tuplem nemají jednoduché. Mohli bychom říct, že je to jejich volba a s tím to uzavřít.

Ovšem to, že někdo znesnadňuje život budoucím matkám mi bytostně vadí. Pan Rejžek zřejmě neslyšel nic o vlivu psychiky těhotné ženy na budoucí miminko. Dá se o tom samozřejmě polemizovat, ale zastávám názor, že svým popíchnutím pan Rejžek dosud nenarozenému dítěti mnoho dobrého nepřidal a troufám si tvrdit, že spíš naopak.

Myslím si, že publicista formátu pana Rejžka, by se měl hluboce zamyslet, než provede takovou hloupost na poslední straně celostátního deníku. Protože ta se už ani případnou omluvou nikdy nespraví. Představa, že důchodce Rejžek přijde za dvacet let k mladému pánovi nebo mladé dámě a řekne: „Podívej, omlouvám se. To mně vděčíš za část své neurotické povahy,“ mi přijde skutečně poněkud zvláštní.

K tomuto článku jsem se inspiroval u Letinky.

Quote of the day #11

Uprostřed temné noci, po předchozí vánici:

M: Je trochu deprimující, když Ti pod barákem stojej tři policejní auta a už vynášej‘ druhou rakev … Asi si půjdu šlehnout. 🙁

J: Cože? Co tam dělaj‘? Proč vynášej‘ rakve?

M: Tak to nevím. Že by nějaký mrtvoly? Zdá se to jako pravděpodobný.

M: Jak vidíš bojuju s tím s humorem. 🙂

J: No dobře, ale proč nosej‘ mrtvoly?

M: A už nám přijíždí černá oktávka … že by FBI?

J: To bude PIA.

M: PIA?

J: Pig Intelligence Agency. 🙂

M: Tak funebráci už odjížděj .. buď jim došly rakve .. nebo mrtvoly. 🙂

Nezveřejněný rozhovor s předsedou

Prasodajům PIA se podařilo zjistit, že s předsedou, který to má dost nahnuté, byl před týdnem uskutečněn mezi třema očima rozhovor, který se nikdy nedostal na veřejnost. Čtěte exkluzivně zde:

prasodaj: Dobrý den, prý jste padl v dětství na hlavičku, je to pravda?

předseda: Vy si pamatujete, co jste dělal v roce 1959?

prasodaj: Otázky tady kladu já. Takže co, pane předsedo, je to pravda?

předseda: Já chci jenom říct, že ta škvára je moje.

prasodaj: To jste uhodil hřebík na hlavičku. Ptal jsem se, jestli jste se neuhodil v dětství do hlavičky? Á propos, o jakých penězích se to tady bavíme?

předseda: No, já tím chci jenom říct, že jsme je našetřili a jsou naše. Byly moje, ale teď už jsou naše, jestli mi rozumíte.

prasodaj: Rozumim, také jsem navštěvoval rychlokurzy sedmilhářství. Co byste řekl, kdybychom si prověřili nějaké zakázečky z doby, kdy jste ty peníze ukládal na účet, aby se ukázalo kde jste k nim přišel?

Číst dále

Intermezzo – O neposlušné holčičce (2/2)

Nejdříve si raději přečtěte předchozí část, jinak se vám bude zdát, že bychom měli přestat hulit. I když, to se vám dost možná bude zdát tak jako tak. 😉

„Vážený pane, uklidněte se, jsme právě v paralelním obchodu,“ řekl úplně klidně prodavač.

„Paralelním obchodu? Cože? To je nějaký spekulativní trik?“

„Pane, nemohl jsem si nevšimnout, že máte poněkud naspěch, takže si teď bleskově vyberte vaše vznášedlo a padáme odsud. Ostatní vám vysvětlím později,“ usmál se prodavač a tatínek si všiml, že teď už vůbec nevypadá nepřátelsky.

„Okey, co tohle?“ ukázal tatínek na vznášelo, které vypadalo, že ho řídila ještě jeho pra-pra-babička.

„Gratuluji pane, skvělá volba,“ řekl prodavač a z náprsní kapsy vytáhl startovací kartu. „Sedněte si a proleťte tamtím sklem. Až bude po všem, stavte se zase u mě v obchodu,“ pokynul mu vlídně prodavač a dal mu do ruky balíček. „Tohle budete určitě potřebovat,“ řekl a udělal krok zpět do víru, který byl stále otevřený za ním.

Vír zmizel. Místo něj bylo jen sklo. Trošku zaprášené, ale na dotyk – jak si tatínek hned ověřil – úplně normální sklo. Ani nestačil poděkovat.

Podíval se na balíček. „Co by to tak mohlo být?“ Rozbalil ozdobnou šňůrku a vytáhl masku. Byla to maska vyhynulého ptáka. Matně si vzpomínal, jak mu dědeček kdysi vyprávěl o obrovských křídlech orlů, majestátních králů oblohy, kteří žili dávno předtím než se tatínek narodil.

„Fajn, fajn,“ řekl si tatínek. „Nasadím si tuhle masku a jenom proletím tamtím sklem. To bude hračka.“ Nasedl do stařičkého stroje a nastartoval. Chytil knipl, sešlápl pedál a  … proletěl sklem.

Sklo se s ohlušujícím rachotem rozbilo a vysypalo ven na ulici. Vlastně to nebyla ulice, všude okolo bylo úplné prázdno. Najednou to udělalo pimp! a před tatínkem se otevřel barevný vír. „Chtělo by to zdokonalit triky, prodavači,“ pomyslel si s úsměvem tatínek a vletěl do víru.

Číst dále

Intermezzo – O neposlušné holčičce (1/2)

Před dávnými a dávnými časy, kdesi ve spirálním rameni jedné zapomenuté galaxie, žila byla malá holčička. Byla chytrá jako opička a stejně tak měla ráda banány. Nejraději měla banány nakrájené na kolečka v babiččině pudinku s čokoládou. A protože zrovna dneska dostala chuť na banány, vypravila se k babičce.

Zatímco holčička bydlela ve velkoměstě plném nástrah a lákadel moderní doby, babička se na stará kolena uchýlila do polopouště nedaleko za městem. Polopoušť nebyla ani velká ani malá, ani světlá ani temná, a už vůbec nebyla ani pustá ani plná nástrah. Jedině snad, že bychom za nástrahu považovali oázu, ve které přebýval sysel páskovaný. Ale k tomu se ještě dostaneme.

Babička žila v malém domečku, který si vysekala do skály téměř přesně, ale ne tak docela, uprostřed polopouště. Nebylo jí ještě ani 125, ale z toho vysekávání ji už začínala chytat suchá a vlhká forma revmatického zánětu kloubů. Proto se už nepouštěla do mladistvých dobrodružství v barech velkoměsta a celkem vzato zřídka vycházela dál než 50 kilometrů od svého domečku. Zrovna dnes se chtěla vypravit pro novou směs s urychlovačem, protože si chtěla dosekat do skály vedle domečku ještě skromnou laboratoř, ve které by mohla v klidu, nerušena neustálými telefonáty z velkoměstské fakulty jaderné fyziky, zkoumat spinální pohyb neutronu.

Číst dále

Patches for SOAP for Ruby (soap4r)

Terminal screenshotI wrote an article about patching SOAP4R two days ago. Then I felt down into misery, because it was not patched enough. I missed xsd:token and xsd:language at least. Wrote to Hiroshi Nakamura, but he didn’t respond until now().

So, I did it myself and fixed some other bugs like incomplete xsd:normalizedString. Enjoy the patch for 1.5.5 here. Also if you want to support my work with extending it, please don’t hesitate to contact me. There must be some tests added and we still miss another XML Schema datatypes even in Rails, thus contribute now()!

100:98. Odkoupeno, podtrženo a sečteno.

Nebyla by to Česká republika, kdyby nebyl denně zkorumpován alespoň jeden vlivný státní úředník, policista, či politik nejvyššího kalibru. Jestli jsou zkorumpováni pánové Melčák a Pohanka, vědí jen oni sami. Možná ještě Marek Dalík, Petr Tluchoř, Mirek Topolánek, … seznam nebude dlouhý.

Shodli se na tom, že situace, která tady trvá už sedm měsíců, nemůže pokračovat. Odejdou prý ze sněmovny, až dojde na lámání chleba. Říkají, že tolerance vlády není podpora. Fakticky je to ale jen hra se slovíčky, protože v tomto případě je odchod ze sněmovny zcela zřejmým gestem podpory čerstvě vzniklé vlády.

Právo versus povinnost

Člověk má svaté právo na změnu názoru. I na okamžitou změnu názoru několikrát za sebou. U dětí se to očekává tak nějak automaticky. Pubertální výrostci již obvykle vydrží u svých zásadních postojů déle (byť jsou stále snadno ovlivnitelní). Jedná-li se ale o poslance České republiky, tak ti by snad měli mít názory poněkud trvalejší.

Názorová stabilita je prakticky vzato povinností volených zástupců. Obzvláště tehdy, jedná-li se o zásadní státotvorné otázky. Alespoň do vzniku vlády by jim měla vydržet příslušnost k politickým stranám, za které byli zvoleni. Jenže ona tahle názorová stabilita je prakticky zadarmo. Nikdo vám nedá nic za to, že stojíte za svým. Alespoň ne hned. Za ocenění „Franto, tím jsi u mě získal obrovskou vážnost,“ si chleba nekoupíte.

Číst dále

Ruby jako WSDL/SOAP klient (1)

Tentokrát to bude bez dlouhých řečí. Chvíle laboratorní práce s nekvalitní dokumentací mě přivedla k několika poznatkům, o které se s vámi podělím. Ať chcete nebo ne.

Skutečná best of, a proč si to nepřiznat, jediná funkční knihovna pro Ruby se jmenuje SOAP4R [download, dokumentace]. A proč si to nepřiznat ještě jednou, není tak úplně funkční, jak by se zdálo (ale k tomu se dostaneme posléze).

Nejprve mějme nějakou pěknou službu a její WSDL popis. Stáhněte si ho lokálně a pojmenujte třeba mocna_sluzba.wsdl (čistě pro případ, že budete zkoušet můj pseudo-návod metodou copy and paste).

Máte? Máte. Dobře. Protože jste si nainstalovali SOAP4R, dostalo se vám také nástroje wsdl2ruby. Excelentní stroj, který udělá z mocného WSDL popisu prakticky celého klienta, resp. driver (říkejte si tomu ovladač nebo řadič, jak je ctěná libost). Stačí spustit:

Bleskově vzniklý klient bude téměř prázdný, takže ho pravděpodobně budete muset upravit, abyste mohli začít používat službu (popsanou ve WSDL).

Číst dále

Drak v lednu

The kid holding the kiteByl skvělý větrný víkend, lásky čas. Hrdliččin zval … ale ne, kdepak. Teda, ne že by ne, ale víte jak. Hlavně, pouštěli jsme draka.

Jasně, je leden. Možná se vám zdá bláznivé pouštět v lednu draka, ale když je počasí na draka, tak se nedá nic jiného dělat. Pouštěli jsme ho s takovou vervou, až se nám utrhl. Naštěstí nedoletěl bez pozemní navigace příliš daleko.

Leontýna se skvěle bavila, ale chtěla by draka, který ji unese. Takže na podzim se utkáme s větrem znovu, ale tentokrát budeme snad lépe připraveni! Přece jen drak ze supermarketu za šedesát (nebo kolik) korun není ten správný přepravní prostředek na nošení bezmála dvacetikilových holčiček. Pokud někdo máte zkušenosti se stavbou draka, který unese dítě, tak sem s nimi!