News

Self-explanatory.

Více slunce v roce 2014!

Protože mám profesně k takovým informacím blízko, vím, že v roce 2013 na nás dopadlo 90 % slunečního svitu ve srovnání s roky 2012 a 2011. Je to ověřená informace, kterou dostávám jednoduchým pohledem na statistiku výroby a osvitu solárních elektráren po celé ČR. Nevidím sice na všechny, ale řekněme, že vzorek, ke kterému přístup mám, je značně reprezentativní.

Číst dále

Třída, třída, třída!

Just like she said it would beMoje nejstarší dcera už umí říkat ř! Stačilo málo. Zrovna jsme se bavili o tom, kdy půjde do školy a řekli jsme jí, že děti, které neumí říkat ř, nemůžou jít jen tak do školy. Hned byla samá třída, dokonce i dřevo a světe div se, taky řeřicha.

Mám podezření, že to umí už pěkně dlouho, jen nás zkoušela, jak dlouho to vydržíme s žežichou. Ale na tom vlastně vůbec nesejde. Bylo prostě fajn být u toho, když všem opakovala slova obsahující ř, aby předvedla, jak skvěle jí to jde. 😉

Patches for SOAP for Ruby (soap4r)

Terminal screenshotI wrote an article about patching SOAP4R two days ago. Then I felt down into misery, because it was not patched enough. I missed xsd:token and xsd:language at least. Wrote to Hiroshi Nakamura, but he didn’t respond until now().

So, I did it myself and fixed some other bugs like incomplete xsd:normalizedString. Enjoy the patch for 1.5.5 here. Also if you want to support my work with extending it, please don’t hesitate to contact me. There must be some tests added and we still miss another XML Schema datatypes even in Rails, thus contribute now()!

Banka nás má ráda

Dlouho jsem neplatil skoro nic (přestože to nic nebyla úplná nula) a hlavně jsem měl k dispozici bezkonkurenčně nejlepší Internetové bankovnictví v ČR. eBanka, a.s. mi dnes opět udělala radost, když před svých připravovaným prodejem oznámila, že nebude zpoplatňovat příchozí platby s platností od 1.7.2006.

Banka pravděpodobně zavádí toto opatření s cílem získat před možným prodejem ještě co největší retailový podíl, ale to mi nijak nevadí, protože ušetřím měsíčně bratru pět v českejch. Významné zlevnění služeb nasvědčuje tomu, že se skupina vlastníků banky snaží zvýšit cenu nárůstem podílu na trhu a tedy by mohlo být jasným signálem o jejím blízkém prodeji. Hádám, že do konce roku změní majitele a docela by mě zajímalo, kdo to bude.

53 procent

Dnes jsem si, k svému velkému překvapení, přečetl zprávu na homepage CZ.NIC. Píše se v ní, že 53 procent nameserverů v zóně CZ poskytuje rekurzivní služby. To číslo, jak tvrdí CZ.NIC, je prý znepokojující.

Mně se ani nezdá, že by to někoho znepokojovalo. Spíš mi přijde, že všichni doufají, že jim nameservery tak nějak běží, ale nikdo tomu pořádně nerozumí. Pojem rekurzivní služby nebude znát většina administrátorů českých nameserverů a to je podle mě znepokojující. Uvítal bych, v rámci konkurenčního boje, kdyby v CZ.NIC skutečně přikročili k co nejtvrdším opatřením a nezůstali jen u planých hrozeb.

Nulová satisfakce

Když tak čtu on-line zprávy, říkám si, jak je možné, že to snad každý obyčejný smrtelník předvídal v lednu a odpovědní činitelé nehnuli do tohoto týdne ani prstem. Vybavuji si scénu, ve které stojíme s tátou ve dveřích garáže a v pauze na cigárko uprostřed hluboké noci vedeme chlapskou debatu. O autech, o zákulisí účetnictví v SAP R/3 a o sněhu. Vzpomínám si, jak jsem nahlas přemýšlel, co se asi stane až ty obrovské hromady sněhu budou tát. Taky na to, jak mě napadlo, že to asi nebude nic veselého.

Nejsem rád, že se to stalo a vůbec mě neuspokojuje, že jsem to tušil. Je mi z toho zatraceně smutno.

Naučte se PL/SQL!

Chcete se naučit PL/SQL, protože Vás už nebaví MySQL? Tak to jste tady správně. V následujícím seriálu, k němuž mě inspiroval začínající tutorial pro MySQL, si popíšeme jak se dělají věci v jedné z nejuniverzálnějších volně šiřitelných databází dneška, Oracle 10g Express Edition. Seriál bude vznikat živelně a teprve podle ohlasu. Žádný ohlas znamená žádné pokračování seriálu. Vůbec žádný ohlas znamená, že seriál nevznikne vůbec a budete muset zůstat u MySQL.

Číst dále