Technology

Technology related news and information.

Armagetron Advanced: A Safe Multiplayer for Kids

As many of you know, I have some kids. One day I was thinking about showing them a magic of the Internet multiplayer games. But I was sure they’re ready for Dooms, Quakes and such things. So, I set the priorities and requirements of the game to be:

  • non-violent: at least no blood, no shooting, stabbing and no chainsaw massacres
  • free: open source if possible, but try and buy at least
  • multiplatform: we had 2x Fedora, 1x CentOS, 1x Mac OS X, 1x Windows 7, 1x Windows 10
  • not obsolete: my time is not cheap and I really don’t want to solve issues instead of playing
  • many players: games for two players are not interesting enough

Tough rules, you might think. And after doing some research on this topic, I can’t agree more.

Číst dále

Shellmo RepWalker Heavy – první krůčky

Jak mnozí tušíte, pustil jsem se do tvorby robotů a dalších chytrých udělátek. Je to už nějaký ten pátek, ale nevěnuji tomu zase tolik času, aby to neslo plody. Tedy, zatím jsem nevěnoval.

Teď o víkendu se mi ale poštěstilo zužitkovat dosavadní zkušenosti a výsledkem je prototyp chodícího podvozku. Některé části jsou původní, jiné jsem musel vylepšit, aby se daly vytisknout na staré domácí tiskárně.

Číst dále

Více slunce v roce 2014!

Protože mám profesně k takovým informacím blízko, vím, že v roce 2013 na nás dopadlo 90 % slunečního svitu ve srovnání s roky 2012 a 2011. Je to ověřená informace, kterou dostávám jednoduchým pohledem na statistiku výroby a osvitu solárních elektráren po celé ČR. Nevidím sice na všechny, ale řekněme, že vzorek, ke kterému přístup mám, je značně reprezentativní.

Číst dále

How to Monetize the Wishes

I was thinking today about many servers offering the volume based discounts to the groups of their users. They basically mediate the discounts to the general public and have their profit margin on it. And there are also servers telling the best price for the product based on the data feed provided by eshops. Both groups are holding the huge amount of the aggregated data and there are users wishing to get many products as a gift.

Číst dále

Elektronický obchod s nářadím

Stává se mi poměrně často, že potřebuji ve firmě nakoupit nářadí na konkrétní akci. A akci obvykle potřebujeme provést co nejdříve. Vyzkoušeli jsme už celou řadu obchodů, ale zatím jsem nenašel nikoho, kdo by byl schopen expedovat v den objednání a tím pádem dodat objednané nářadí následující pracovní den. Přitom jsem jiný elektronický obchod poměrně dlouho provozoval, vím jak takovou věc poměrně jednoduše a levně udělat, takže to rozhodně nepovažuji za nemožné.

Číst dále

Apple iPad: Upgrade na iOS 4.3

Dnes jenom krátce. Pro ty, kdo si ještě nepořídili nemodernější cool hračku, malý úvod. Totiž iPad má tlačítko (respektive přepínač), kterým se přepíná uzamčení rotace displeje. Když totiž otáčíte iPadem, displej se pořád snaží být svisle orientován, abyste ho stále mohli číst. Na iPhone (i jiných hyper moderních telefonech) je to také tak.

Když ale máte iPad v horizontální poloze (třeba na stole nebo v posteli), někdy se zbytečně a nechtěně otočí proti vám. Ne snad, že by to dělal sám od sebe, ale prostě do něj drcnete nebo tak něco, gyroskop zaregistruje změnu polohy mimo toleranci (která je v řádu jednotek stupňů) a displej se otočí vzhůru nohama nebo bokem. A když to nechcete, použijete přepínač, který polohu zafixuje.

Číst dále

Defektní zvířátka

Mezi novými aplikacemi zdarma jsem objevil Adobe Ideas. Zdá se být na iPadu ideálním nástrojem pro člověka, který vůbec neumí kreslit, až na absenci exportu v nějakém rozumném formátu (standardním výstupem je PDF a obrázek je – jak se dalo čekat – v postscriptových křivkách). Má to výhodu ve velikosti souboru, která dosáhne zpravidla několika kB, protože obrázek je popsán vektorově, ale zase se tak úplně nehodí k publikaci na webu. Účel ale tato aplikace splňuje dokonale.

Číst dále

Apple iPad: Recover and restore

Kolega mi vrátil iPad, který tak moc moc chtěl. Protože mu nepřišel ničím užitečný. Tak jsem si řekl, že když už ho tu máme (v nejplnotučnějším vydání, které se prodává), budu ho používat sám. A mám za sebou první týden.

Předně musím říct, že nadšení, které všichni projevují, úplně nechápu, ale i mě krátkodobě pohltilo objevování nového světa. Nainstaloval jsem si hromadu aplikací zdarma, pořídil si akvárko a ranč. Začal jsem si na schůzkách dělat poznámky do iPadu, používat integrovaného émlejnového klienta, klít nad Safari. A tento blog píšu samozřejmě na iPadu.

Číst dále

Apple iPad: První dojmy

První co Vás po rozbalení iPadu zakoupeného v ČR překvapí, je absence českého návodu. OK, řeknete si, že asi není třeba. Zacvaknete konektor do zásuvky a potom do iPadu (strany nejsou označené, ale pokud dokážete pracovat s USB klíčenkou, zvládnete i tohle aniž byste konektor zdemolovali). Přívodní šnůra napájeni je každopádně příliš krátká.

Číst dále