Software

Have you ever written any piece of code?

Armagetron Advanced: A Safe Multiplayer for Kids

As many of you know, I have some kids. One day I was thinking about showing them a magic of the Internet multiplayer games. But I was sure they’re ready for Dooms, Quakes and such things. So, I set the priorities and requirements of the game to be:

  • non-violent: at least no blood, no shooting, stabbing and no chainsaw massacres
  • free: open source if possible, but try and buy at least
  • multiplatform: we had 2x Fedora, 1x CentOS, 1x Mac OS X, 1x Windows 7, 1x Windows 10
  • not obsolete: my time is not cheap and I really don’t want to solve issues instead of playing
  • many players: games for two players are not interesting enough

Tough rules, you might think. And after doing some research on this topic, I can’t agree more.

Číst dále

How to Monetize the Wishes

I was thinking today about many servers offering the volume based discounts to the groups of their users. They basically mediate the discounts to the general public and have their profit margin on it. And there are also servers telling the best price for the product based on the data feed provided by eshops. Both groups are holding the huge amount of the aggregated data and there are users wishing to get many products as a gift.

Číst dále

Elektronický obchod s nářadím

Stává se mi poměrně často, že potřebuji ve firmě nakoupit nářadí na konkrétní akci. A akci obvykle potřebujeme provést co nejdříve. Vyzkoušeli jsme už celou řadu obchodů, ale zatím jsem nenašel nikoho, kdo by byl schopen expedovat v den objednání a tím pádem dodat objednané nářadí následující pracovní den. Přitom jsem jiný elektronický obchod poměrně dlouho provozoval, vím jak takovou věc poměrně jednoduše a levně udělat, takže to rozhodně nepovažuji za nemožné.

Číst dále

Apple iPad: Upgrade na iOS 4.3

Dnes jenom krátce. Pro ty, kdo si ještě nepořídili nemodernější cool hračku, malý úvod. Totiž iPad má tlačítko (respektive přepínač), kterým se přepíná uzamčení rotace displeje. Když totiž otáčíte iPadem, displej se pořád snaží být svisle orientován, abyste ho stále mohli číst. Na iPhone (i jiných hyper moderních telefonech) je to také tak.

Když ale máte iPad v horizontální poloze (třeba na stole nebo v posteli), někdy se zbytečně a nechtěně otočí proti vám. Ne snad, že by to dělal sám od sebe, ale prostě do něj drcnete nebo tak něco, gyroskop zaregistruje změnu polohy mimo toleranci (která je v řádu jednotek stupňů) a displej se otočí vzhůru nohama nebo bokem. A když to nechcete, použijete přepínač, který polohu zafixuje.

Číst dále

Defektní zvířátka

Mezi novými aplikacemi zdarma jsem objevil Adobe Ideas. Zdá se být na iPadu ideálním nástrojem pro člověka, který vůbec neumí kreslit, až na absenci exportu v nějakém rozumném formátu (standardním výstupem je PDF a obrázek je – jak se dalo čekat – v postscriptových křivkách). Má to výhodu ve velikosti souboru, která dosáhne zpravidla několika kB, protože obrázek je popsán vektorově, ale zase se tak úplně nehodí k publikaci na webu. Účel ale tato aplikace splňuje dokonale.

Číst dále

Apple iPad: První dojmy

První co Vás po rozbalení iPadu zakoupeného v ČR překvapí, je absence českého návodu. OK, řeknete si, že asi není třeba. Zacvaknete konektor do zásuvky a potom do iPadu (strany nejsou označené, ale pokud dokážete pracovat s USB klíčenkou, zvládnete i tohle aniž byste konektor zdemolovali). Přívodní šnůra napájeni je každopádně příliš krátká.

Číst dále

Krizové řízení vs. populismus

Co jsem začal rozum brát, chápu státy jako firmy. Sice větší než obvyklé firmy z okolí (i když Česká republika je prcek co do výkonu ve srovnání třeba s koncernem Volkswagen), ale pořád se tak na ně lze podle mě dívat.

Vrcholné politiky v souladu s tím chápu jako top management těchto firem. Stejně tak občany beru jako zaměstnance, ale zároveň i jako podílníky (každý má jednu virtuální akcii jakmile získá právo volit). Když se nad tím zamyslíte, zjistíte, že na každý rozdíl, který se jeví mezi státem a firmou na první pohled, lze najít po drobnějším zkoumání paralelu a věci do sebe zapadnou. Ne nadarmo jsou úspěšní manažeři v mnoha případech skvělými politiky a naopak.

Existují samozřejmě rozdíly mezi státem a firmou, které paralely nemají. Například výkonová motivace běžného zaměstnance je asi v průměru jiná než motivace občana a tak dále. Nicméně pro naše následující srovnání si dovolím tyto rozdíly zanedbat. Možná přijdeme společně v diskusi na to, že jsem zanedbávat neměl, ale člověk se pořád učí.

Číst dále