Měsíc: Březen 2006

Nulová satisfakce

Když tak čtu on-line zprávy, říkám si, jak je možné, že to snad každý obyčejný smrtelník předvídal v lednu a odpovědní činitelé nehnuli do tohoto týdne ani prstem. Vybavuji si scénu, ve které stojíme s tátou ve dveřích garáže a v pauze na cigárko uprostřed hluboké noci vedeme chlapskou debatu. O autech, o zákulisí účetnictví v SAP R/3 a o sněhu. Vzpomínám si, jak jsem nahlas přemýšlel, co se asi stane až ty obrovské hromady sněhu budou tát. Taky na to, jak mě napadlo, že to asi nebude nic veselého.

Nejsem rád, že se to stalo a vůbec mě neuspokojuje, že jsem to tušil. Je mi z toho zatraceně smutno.

Quote of the day #2

V průběhu debaty nad chybami současné MySQL 5.0.19 a asi po šestém neplatném pokusu o proběhnutí všech testů.

Já: Mimochodem, to sudoku už je řešitelný. 🙂
Michal: S 25 to snad ani není možný. :o)
Já: Ale jo, generuje se tak, že se postaví hotové řešení, to se různě orotuje a vyhází se 231 čísel.
Michal: :o) Hrůza. :o)
Já: Zase je to celkem lehce řešitelný, když víš, jak to vzniklo.
Michal: Jen je škoda ta čísla vyhazovat a pak je tam zas pracně dopisovat :o)

Citace byly redakčně upraveny, jako na potvoru nebyl použit tag <cite> a vůbec je to vlastně skoro celé vymyšlené (až na ty smajlíky). Alespoň, že to je citováno se svolením autorů.

Why 3 monitors?

My brother asked me, why don’t I use three monitors. I answered that two are enough, because I have no use for the third one. But now, I have found the use for the third or maybe the fourth monitor connected to one PC.

Imagine that you have one folder with more than twelve thousands of icons, photos, pictures and general purpose cliparts. You can of course work on it and sort them to the subfolders, but it will take many days to complete this job. And when you have subfolders, you can’t browse in all thumbnails, so your creative powers will be constrained.

Browsing in all those thumbnails is the definitive job for many monitors. So, if you plan to become a famous web graphics designer, let’s buy at least four monitors.

Hyper Sudoku 25

Poslední dobou ovládá periodika všeho druhu místo křížovek hra zvaná sudoku. Ale devětkrát devět je příliš jednoduchá záležitost. Tak jsem si říkal, že bych napsal generátor pro sudoku šestnáctkrát šestnáct v šestnáctkové soustavě. Záhy jsem zjistil, že nejsem první, koho to napadlo. Tak jsem ho musel napsat 25x25 v pětadvacítkové soustavě. Ovšem pozor, nulová garance řešitelnosti je samozřejmostí.

Odkazy:

Daňově odečitatelné školné

Pro podnikatele a firmy jsou náklady na vzdělání své a svých zaměstnanců daňově uznatelné. Běžný občan tuto možnost nemá (základní vzdělání, co se rozsahu i kvality týče, mu platí stát). Navíc je u nás stále otevřená otázka školného, ale není populací kladně vnímána.

Politici zatím nepovažují školné za nosné téma (když bylo nosné v minulých volbách, nechali ho vyšumět), takže se o něm moc nemluví a pomalu upadá v zapomnění. Raději se šťouráme ve vlastních výkalech typu aférky politiků a korupční skandálky.

Číst dále

Quote of the day #1

V třicáté páté minutě dvacátého čtvrtého dílu Portrét duše seriálu Dobrodružství kriminalistiky.

Já: Myslim, že on to zapálil, aby mohl hrdinně zachraňovat.
Brat: No, u žhářů je ta deviace často mezistupeň pro něco horšího.
Já: Jako třeba co?
Brat: Třeba otravovač vody a tak. Může i ublížit lidem.
Já: No jo, ale já si řikám, že za tím vždycky musí být další motiv.
Brat: Toho člověka to prostě uspokojuje.
Já: No jo, jenže žhářství … Copak může někoho uspokojovat, že zapálí barák?
Brat: A co třeba masoví vrazi, ty to prostě uspokojuje. Mají z toho třeba pocit moci, že můžou někomu vnutit svoji vůli.
Já: Ale né, to si pleteš, to jsou komunisti.
Brat: No, vlastně je to to samý.

Číst dále

Progresivní ekonomika

Zase nám poskočil hrubáč. Pěkné. Ale jak ten růst udržet? Jako vždy je tu nějaký ten radikální koncept. Nevim, jestli to tady už bylo nebo ne, ale napadlo mě to, když jsem přemýšlel, jak zase budu platit daň z příjmů. Ne, že bych na to neměl, ale dát peníze státu mi přijde jako házení perel sviním.

Odložení daňové povinnosti se závazkem

Říkám tomu pracovně odložení daňové povinnosti se závazkem. Protože mám rád jednoduchá řešení složitých problémů, jádro celého radikálního konceptu je banální.

Představte si poplatníka, který má platit milion korun na dani z příjmů. Ministerstvu financí samozřejmě hladově svítí oči, protože nepřemýšlí jako podnikatel (uvažuje se tam převážně nad tím, jak udělat další díry do prázdné státní pokladny).
Mě, protože jako podnikatel přemýšlím (nebo si to alespoň rád namlouvám každý večer ve sprše), napadá, že by stát mohl na část daňové povinnosti, třeba na půl milionu korun (říkejme tomu padesát procent), poskytnout roční (případně delší) odklad.

Řeknete si možná, že to by byla paráda, ale od státu by to bylo stejně krátkozraké, jako je jeho chamtivost po celém milionu. Správná úvaha. Jednoduše proto, že s tou daní dopředu počítá a v rozpočtu už je dávno utracená. Rád bych použil slovo investovaná, ale můj stát mě posledních několik let nechává na pochybách. Takže odklad ano, ale …

Číst dále