Měsíc: Duben 2006

Dokud je ještě čas

Jak to vypadá, budeme mít vládu magorů (většinou přestárlých). Volby jsou za dveřmi, ale průzkumy veřejného mínění ukazují, že ta vláda bude vládnout převážně magorům. Takže by se mohlo zdát, že je vlastně všechno v pořádku. Problém mají lidé, kteří nechtějí strávit polovinu každého roku nezištnou prací pro stát.

Číst dále

Svět zanikne v roce 2006

Fascinují mě lidé, kteří dokážou s ledovým klidem předčítat o zániku světa v nukleární válce. Obzvlášť dobří jsou ti, kteří to čtou z vlastního papíru a tvrdí, že to vypočítali přísně vědeckou metodou z textu náboženské literatury. V ideálním případě ještě dokládají svá tvrzení předpovídáním vražd Izraelských premiérů s pravděpodobností 6000:1, útoků na světové metropole a pravděpodobně by dokázali hravě předpovědět i kvalitu vaší zítřejší stolice. Mrkněte se na to a pro osvěžení mysli ještě na toto. Kdyby to nestačilo, přečtěte si Šifru mistra Leonarda, potom se mrkněte na nějakou německou scifárnu a nakonec sem nebo, pokud se doma nudíte, třeba sem. Věříte něčemu z právě vyjmenovaného seznamu?

Bojovníkem za legalizaci proti své vůli

Nezvykle často poslední dobou komentuji na různých webech příspěvky typu “… ale kvůli mně nikdo nezačne používat ODF, takže musím krást software” a podobně. Stávám se tak bojovníkem za legalizaci proti své vůli. Ve skutečnosti je to totiž boj proti omezenosti, lenosti a alibismu. Stojí mě to sice čas, ale narozdíl od ostatních prostě nezůstanu stát v koutku a shrbeně se dívat, jak mi někdo říká, co mám dělat nebo jaký software si kvůli tomu musím koupit. Jsem svobodný, mám právo volby a nikdo mě beztrestně nemůže nutit krást.

Číst dále

Draze bezpečně online

Zhruba 450 tisíc Kč vydaných na projekt bezpecneonline.cz bylo utraceno nějak takto:

Doména bezpecneonline.cz a roční webhosting 4 000,- Kč
Projektová analýza 35 000,- Kč
Práce webdesignera na grafické verzi webu 30 000,- Kč
Práce webdesignera na textové verzi webu 5 000,- Kč
Konzultace SEO experta 30 000,- Kč
Práce odborného překladatele 30 000,- Kč
Konzultace odborníka na přístupnost 30 000,- Kč
Práce copywritera 30 000,- Kč
Práce grafika (logo, ikonky a vypůjčený layout) 30 000,- Kč
Vyhotovení projektové dokumentace 35 000,- Kč
Certifikace shody s metodickými pokyny, best practices a dalšími normami 40 000,- Kč
Školení uživatelů 40 000,- Kč
Telefony, pohonné hmoty a ostatní nezbytná režie 2 000,- Kč
Daň z přidané hodnoty 64 800,- Kč

Poměrná část platů, sociálního a zdravotního pojištění zaměstnanců Ministerstva Informatiky, kteří vystupovali v rolích:

  • odpovědná figurka,
  • projektový manažer,
  • vševědoucí asistent(ka)
45 000,- Kč

Důležitá poznámka: Ceny jsou průběžně korigovány podle odhadů odborníků na slovo vypůjčených, kteří to berou velmi vážně. Takže jsem vyhodil tiskovku za dvacet a snížil cenu za roční hosting o šest. Také jsem změnil některé práce na konzultace, aby bylo jasné oč jde.
Martinovy přípomínky jsem zapracoval rozpuštěním některých částek do všeobhajující položky projektová analýza, nezbytného vyhotovení projektové dokumentace, certifikaci shody s metodickými pokynyškolení uživatelů.

Číst dále

53 procent

Dnes jsem si, k svému velkému překvapení, přečetl zprávu na homepage CZ.NIC. Píše se v ní, že 53 procent nameserverů v zóně CZ poskytuje rekurzivní služby. To číslo, jak tvrdí CZ.NIC, je prý znepokojující.

Mně se ani nezdá, že by to někoho znepokojovalo. Spíš mi přijde, že všichni doufají, že jim nameservery tak nějak běží, ale nikdo tomu pořádně nerozumí. Pojem rekurzivní služby nebude znát většina administrátorů českých nameserverů a to je podle mě znepokojující. Uvítal bych, v rámci konkurenčního boje, kdyby v CZ.NIC skutečně přikročili k co nejtvrdším opatřením a nezůstali jen u planých hrozeb.