Měsíc: Květen 2006

Proč volím školné?

Tuhle mi jeden student docela dost vysoké školy řekl, že dokud on bude studovat, bude volit červené, protože mu nezavedou školné. Přišlo mi to smutné a jemu trvalo nějakou chvíli než pochopil základní rovnici aktiv, pasiv a sedření z kůže. Shrnuto do zkratky máme dvě velice prosté možnosti.

Číst dále

Ztracená spojení v Ruby on Rails

Možná už jste při práci s podivnými databázovými stroji typu MySQL narazili v Ruby on Rails na chybu Mysql::Error: MySQL server has gone away. I já jsem občas nucen s takovými nedodělanými (ale rychlými) databázovými mazlíčky pracovat, takže poradím, jak to obratně vyřešit a moc se u toho nezapotit namáháním mozkových závitů.

Většinou na zmíněnou chybu narazíte tam, kde voláte přímo třeba ActiveRecord::Base.connection.execute. V mém případě to byl application controller a řádek

names_set = ActiveRecord::Base.connection.execute("SET NAMES UTF8")

Číst dále

Mezi ploty

Minulý týden jsem si připadal jako blázen. V pondělí dopoledne jsem měl (po několika urgencích) dostat ze servisu čerstvě nalakované auto. Bohužel servis nezafungoval ani zdaleka tak, jak bych si představoval, takže jsem musel jet do Brna vlakem a auto čekalo z mně neznámého důvodu ještě v pondělí večer ve frontě do lakovny.

Číst dále

Proč jsi mě tu nechala?

Ráno vstanete a máte ji přímo před očima. Všímáte si víc než obvykle lehkých vrásek kolem očí, držení těla, zaujme vás její přímý pohled a cukající se koutky úst, jak se chystá na vás usmát. Mnohem ostřeji si vybavíte originální myšlenky, o které se s vámi rozdělila při posledním rozhovoru – bystrá a pozorná.

Čistíte si zuby a přemýšlíte, jestli jí chutná zubní pasta a jakou má asi barvu. Při holení si vzpomenete na její hladké nohy a potom ji vidíte jak sedí na posteli a češe si vlasy. Uvědomíte si ten cvik, účelnost a eleganci, které jste dřív nepozorovali.

Číst dále

Interview with Zed Shaw

Pat Eyler interviewed famous Zed A. Shaw at O’Reillynet. The full interview is a definitive must read not only for the very true definition of the word enterprise.

Zed A. Shaw is highly respected professional software developer, author of SCGI, Mongrel and too many other things to be mentioned. He also writes cool articles on programming from the real life perspective and his future is so bright that he must wear shades even at night.

Fialový hnus

Kamarád Ondřej mě dnes upozornil na opravdu povedený web. Je to oficiální homepage právě zanikající strany. Hodí se mi to do krámu, protože cestou z Brna, jak jsem tak koukal u dálnice na bigboardy s politickými ksichty, mě napadaly slogany Chceme i vaši poslední korunu!, Do konce života poctivý chleba a státní vodu pro všechny!, Sedřít z vás kůži, otravní voliči!, Za naše plnější koryta! a tak dále.

Právě zanikající strana na to šla od lesa. Najali si PR agenta, který jim za poslední peníze v kase (plus trochu toho dobrého slova a příslib plytkého sexu s předsedou) stvořil program jako na míru ušitý pro tu část obyvatelstva, kterou nikdy nenapadlo nikoho oslovit, protože nechodí k volbám.

Číst dále

SMTP dvojchyba

V poslední době se setkávám s dvojkombinací triviálních chyb nastavení SMTP serverů, kvůli které mé vlastní mailservery denně nedoručí stovky (jinak nezávadných) e‑mailů. Setkávám se s ní proto, že mi volají uživatelé, kterým od někoho nepřišel e‑mail, a žádají nápravu. Vysvětluji jim trpělivě, že nemůžu, protože amatérismus se projevuje u jejich poskytovatele služby SMTP. Uživatelé nechápou, jsou zmateni, než jim vysvětlím podstatu problému a oni ji pochopí, stojí nás to často i desítky minut. Proto je zde tento článek.

V dnešní době, kdy nevyžádaná pošta tvoří téměř sto procent veškeré pošty, je nutné, aby každý správný SMTP server byl správně nakonfigurován. Každým prohřeškem při konfiguraci totiž diskvalifikují administrátoři své uživatele a v očích správně nakonfigurovaných serverů je staví do role spammerů.

Číst dále

Srnka

Včera jsem vstal do prvního dne své dovolené, kterou jsem si vzal v podstatě jako studijní volno. Hned jsem sedl do auta a jel nechat přezout ze zimních na letní gumy. Když jsem viděl chlapce mlátit ostopéro do levého zadního kola metrovým kladivem, raději jsem se vzdálil a říkal si, že ten kluk přece ví, co dělá. Asi to věděl moc dobře, protože jsem měl za 20 minut přezuto a byl jsem hned o 450 korun lehčí.

Číst dále

Nejlepší je to v posteli

Když jsem byl malý, měl jsem takovou pěknou malou postýlku a dělal jsem v ní úplně všechno. Postýlka byla můj celý svět. Bylo mi skvěle.

Potom jsem byl větší, takže už jsem v posteli nejedl. Když jsem byl ještě větší, začal jsem chodit na nočník a jedl civilizovaně u stolu, v postatě jsem chodil do postele jen spát a poslouchal jsem tam pohádky, které mi četla máma před spaním. Bylo mi luxusně.

Číst dále