Měsíc: Srpen 2006

Cikáni do plynu?

Byl jsem si ve večerce koupit něco k jídlu cestou z práce. Byla tam cikánka, tak kolem čtyřiceti a kupovala si sušenky. Nemyla se ovšem asi měsíc, možná déle. A ta večerka je opravdu malá.

Stál jsem úplně na opačném konci prostoru zvícího tří čtverečních metrů — prostě co nejdál — a stejně jsem měl nutkání zvracet.

Ta maličká paní si vybírala opravdu dlouho, zřejmě špatně slyšela nebo co, všiml jsem si, že měla něco s uchem. Roztržené, možná po nějaké rvačce, těžko říct. Každopádně, kávenky neměli a tak si vzala sáček zrnkové kávy. Suma sumárum s míňonkami, které vyhrály její soukromý konkurs, to bylo devatenáct korun.

Když odešla, tak paní prodavačka povídá, jestli bych mohl otevřít dveře. Ale řekla to slušně a bez úšklebků, čímž si získala můj respekt. Když jsem platil, tak říkám, že jí najdu ty drobásky. A ona na to, že fakt nemusim, protože tam byl nějaký pán co zaplatil výhradně drobnými. “Víte, oni jak teď nemají peníze …” Ano, neumějí s tím málem hospodařit, protože je to nikdo nenaučil. Takže na konci měsíce sbírají drobné kde se dá.

Tak jsem povidal, že to chápu a nic se neděje, když mi vrátí na tu stovku moře korun, dvoukorun a pětikorun, které už držela v ruce.

Je to boj, že?” povídám.
“Ano, je to boj … ” si posteskla.

Tak jsme se hezky rozloučili a popřáli si pěkný večer. Nemá to ta paní jednoduché. V Brně totiž uprostřed cikánské čtvrti není nic jiného než malé večerky. Asi čtyři v okruhu 500 metrů.

Přemýšlel jsem, proč to tak je, protože tam bývalo i dost obchodů, ale jsou všechny zavřené a chátrají. Špinavé výlohy rozbitých starých domů jsou branou do světa, ve kterém žije nejubožejší evropské Etnikum.

Napadlo mě, že by to mohlo být tím, že ve večerkách se dá těžko krást. Jak tak nad tím přemýšlím, jsem o tom skoro přesvědčen. Přijde mi velmi smutné, že cikáni si svůj životní prostor sami takto zhoršují.

Číst dále

Vysoká škola brzdění

Dálnice D1, přestože na ni nedám ve srovnání s některými jinými našimi dálnicemi dopustit, se stává bodem zvratů. Zvratů ze 130 na 80 km/h a skrz náklaďáky zpět. Od té doby, co se staví checkpointy pro elektronické mýtné, je pro mě totiž jízda po D1 naprostým utrpením.

Sotva se člověk vymaní z kamiony zahuštěného provozu a dostane se na rozumnou cestovní rychlost (130+ km/h), zpomaluje na 80 km/h, kvůli výstavbě dalšího checkpointu. Abych se přiznal, tak z toho opravdu rostu. Hlasitě nadávám, sprostě kleju, zvedám ruce k nebesům a ptám se, čím jsem si zasloužil několik posledních vlád, z nichž ani jedna mi nedokázala zabezpečit rozumnou cestu mezi dvěma našimi největšími městy.

Je opravdu tak těžké postavit skládací konstrukci checkpointu ukotvenou v betonu za 24 hodin? A je vážně tak neuvěřitelně složité zajistit při tom nerušený provoz? Proč se naše checkpointy vzešlé ze zpochybňovaného výběrového řízení musejí stavět několik týdnů? Proč se kvůli tomu musíme nechat omezovat v jinak plus minus plynulém cestování? Copak se tady nedají dělat jednoduché věci jednoduše?

Dobře, dobře, dost klení. Abych byl objektivní, přiznávám, že jsem zahlédl za poslední týdny několik značek a upravujících na přehledných úsecích rychlost směrem nahoru. Dokonce nám v ulici Na Radosti zrušili třicítku. Takže uznávám, že pár věcí nestojí úplně za houby, ale ta dálnice, má milá vládnoucí elitko, ta dálnice by si zasloužila o dost větší pozornost.

Písmenko X

Mám vážný problém. Opravdu zapeklitá situace!!! Obracím se na Vás, jelikož jste mi byl doporučen jako opravdový odborník, člověk ve věci zběhlý a nadmíru ochotný pomoci. Tak tedy … ehm … nó, je to trochu trapas, ale já vážně nemám na klávesnici iks! Což je trochu problém, který mi způsobuje další problém v oblasti seksuální. Ono totiž psát o seksu (a vůbec se zabývat seksem) není vůbec seksy, když s sebou stále vláčíte to ká a es, která vůbec nejsou erotizující a rozhodně nevypadají nijak vyzývavě, rozvášněně a už vůbec nepůsobí dojmem jakékoli touhy po splynutí. No, zkrátka naprosto aseksuální (snad jen v tomto slově, s ohledem na jeho význam, se nejeví tak markantně nevhodné použití ‑ks-) písmena v porovnání (pokud je lze vůbec srovnávat) s nanejvýš výstižnými, jednoznačnými, stručnými, roztouženými, rozhodnými, slastnými, v jednom bodě styčnými, rozkošnicky překříženými nožkami mnou tak postrádaného písmene. Písmene, ve kterém je obsažen pravý, jediný, absolutní význam celého toho mystéria, které fascinuje, dráždí, otřásá, rozeznívá, povznáší, zapaluje, zabíjí, živí a spojuje všechna těla i duše všech a všeho.

Číst dále