Měsíc: Leden 2007

AJAX vs. SQL on Rails

There is a new title by O’Reilly. Ajax on Rails is really hyper name for a book. As somebody noticed in a discussion, it has 66% of buzzwords in the title and I suppose, that only one book may be a better bestseller. Wait for Ajax on Rails 2.0!

Scott Raymond, already wrote the prototype quickref two months ago (selling currently for $10) and now mined himself, added some buzzwords and tries to sell the new piece for $40.

Číst dále

Quote of the day #11

Uprostřed temné noci, po předchozí vánici:

M: Je trochu deprimující, když Ti pod barákem stojej tři policejní auta a už vynášej’ druhou rakev … Asi si půjdu šlehnout. 🙁

J: Cože? Co tam dělaj’? Proč vynášej’ rakve?

M: Tak to nevím. Že by nějaký mrtvoly? Zdá se to jako pravděpodobný.

M: Jak vidíš bojuju s tím s humorem. 🙂

J: No dobře, ale proč nosej’ mrtvoly?

M: A už nám přijíždí černá oktávka … že by FBI?

J: To bude PIA.

M: PIA?

J: Pig Intelligence Agency. 🙂

M: Tak funebráci už odjížděj .. buď jim došly rakve .. nebo mrtvoly. 🙂

Patches for SOAP for Ruby (soap4r)

Terminal screenshotI wrote an article about patching SOAP4R two days ago. Then I felt down into misery, because it was not patched enough. I missed xsd:token and xsd:language at least. Wrote to Hiroshi Nakamura, but he didn’t respond until now().

So, I did it myself and fixed some other bugs like incomplete xsd:normalizedString. Enjoy the patch for 1.5.5 here. Also if you want to support my work with extending it, please don’t hesitate to contact me. There must be some tests added and we still miss another XML Schema datatypes even in Rails, thus contribute now()!

100:98. Odkoupeno, podtrženo a sečteno.

Nebyla by to Česká republika, kdyby nebyl denně zkorumpován alespoň jeden vlivný státní úředník, policista, či politik nejvyššího kalibru. Jestli jsou zkorumpováni pánové Melčák a Pohanka, vědí jen oni sami. Možná ještě Marek Dalík, Petr Tluchoř, Mirek Topolánek, … seznam nebude dlouhý.

Shodli se na tom, že situace, která tady trvá už sedm měsíců, nemůže pokračovat. Odejdou prý ze sněmovny, až dojde na lámání chleba. Říkají, že tolerance vlády není podpora. Fakticky je to ale jen hra se slovíčky, protože v tomto případě je odchod ze sněmovny zcela zřejmým gestem podpory čerstvě vzniklé vlády.

Právo versus povinnost

Člověk má svaté právo na změnu názoru. I na okamžitou změnu názoru několikrát za sebou. U dětí se to očekává tak nějak automaticky. Pubertální výrostci již obvykle vydrží u svých zásadních postojů déle (byť jsou stále snadno ovlivnitelní). Jedná-li se ale o poslance České republiky, tak ti by snad měli mít názory poněkud trvalejší.

Názorová stabilita je prakticky vzato povinností volených zástupců. Obzvláště tehdy, jedná-li se o zásadní státotvorné otázky. Alespoň do vzniku vlády by jim měla vydržet příslušnost k politickým stranám, za které byli zvoleni. Jenže ona tahle názorová stabilita je prakticky zadarmo. Nikdo vám nedá nic za to, že stojíte za svým. Alespoň ne hned. Za ocenění „Franto, tím jsi u mě získal obrovskou vážnost,“ si chleba nekoupíte.

Číst dále

Ruby jako WSDL/SOAP klient (1)

Tentokrát to bude bez dlouhých řečí. Chvíle laboratorní práce s nekvalitní dokumentací mě přivedla k několika poznatkům, o které se s vámi podělím. Ať chcete nebo ne.

Skutečná best of, a proč si to nepřiznat, jediná funkční knihovna pro Ruby se jmenuje SOAP4R [download, dokumentace]. A proč si to nepřiznat ještě jednou, není tak úplně funkční, jak by se zdálo (ale k tomu se dostaneme posléze).

Nejprve mějme nějakou pěknou službu a její WSDL popis. Stáhněte si ho lokálně a pojmenujte třeba mocna_sluzba.wsdl (čistě pro případ, že budete zkoušet můj pseudo-návod metodou copy and paste).

Máte? Máte. Dobře. Protože jste si nainstalovali SOAP4R, dostalo se vám také nástroje wsdl2ruby. Excelentní stroj, který udělá z mocného WSDL popisu prakticky celého klienta, resp. driver (říkejte si tomu ovladač nebo řadič, jak je ctěná libost). Stačí spustit:

wsdl2ruby.rb --wsdl mocna_sluzba.wsdl --type client --force

Bleskově vzniklý klient bude téměř prázdný, takže ho pravděpodobně budete muset upravit, abyste mohli začít používat službu (popsanou ve WSDL).

Číst dále

Drak v lednu

The kid holding the kiteByl skvělý větrný víkend, lásky čas. Hrdliččin zval … ale ne, kdepak. Teda, ne že by ne, ale víte jak. Hlavně, pouštěli jsme draka.

Jasně, je leden. Možná se vám zdá bláznivé pouštět v lednu draka, ale když je počasí na draka, tak se nedá nic jiného dělat. Pouštěli jsme ho s takovou vervou, až se nám utrhl. Naštěstí nedoletěl bez pozemní navigace příliš daleko.

Leontýna se skvěle bavila, ale chtěla by draka, který ji unese. Takže na podzim se utkáme s větrem znovu, ale tentokrát budeme snad lépe připraveni! Přece jen drak ze supermarketu za šedesát (nebo kolik) korun není ten správný přepravní prostředek na nošení bezmála dvacetikilových holčiček. Pokud někdo máte zkušenosti se stavbou draka, který unese dítě, tak sem s nimi!

Doda má holčičku!

Teď jsem se dozvěděl, že moje kamarádka Doda má čerstvě (v pondělí) narozenou dcerku. Je tak akorát veliká a váží taky tak akorát. Pokud jste to ještě nevěděli, a znáte moji kamarádku, tak teď už to víte a můžete gratulovat ostošest! 🙂

Kino, nekino, multikino, co na tom sejde?

Chodíval jsem pravidelně do kina. Velmi pravidelně. Měl jsem kamarády a kamarádky, kteří se mnou chodili do kina rádi. Stačilo zavolat. Když přišla multikina, začali jsme chodit nějak méně. Nebylo to ale těmi multikiny, která nemají tu správnou atmosféru, prostě se nám změnily priority a my se museli víc učit, víc přebalovat děckám plenky, víc pracovat, víc dělat to či ono. Na kino nezbyl čas.

Mám rád filmy. Strašně rád. Jsem v podstatě filmový fanatik. Když se ke mně dostane nový film, prostě to nevydržím a musím se na něj podívat. Všechno jde stranou, priority nepriority. Nemám totiž zrovna plenkací dítě, jedinou prioritu, která by dostala přednost.

V běžném měsíci vidím kolem pěti až deseti filmů, jak kdy. U většiny dokážu odhadnout část děje nebo od určité chvíle podstatu děje celého. Potom si připadám podvedený. Ale čas od času se přistihnu, že jsem netušil, co bude následovat. Kvůli tomu se také vlastně dívám. Pro překvapení z děje. Ovšem nejen kvůli tomu.

Oceňuji herecké výkony, humor, skvělé režiséry a koneckonců i filmový design (naposledy například v neskutečném propadáku Ultraviolet, který nemá žádný jiný klad). Umím ocenit skvělé titulky legend jako jsou Kareninová a Fuka, ale kvůli nim už dávno do kina nechodím (sorry, Franto).

Číst dále

Weby zdarma? Opatrně!

Moji slovenští kamarádi měli hostované scripty u providera, který provozuje tzv. free hosting. Netrvalo dlouho a přišli o všechno. Bez náhrady. Kontaktovali správce, ale ten hraje mrtvého brouka.

Většina free hostingových služeb je poskytována naprosto bez záruky. Když do něčeho takového jdete, zálohujte. Zálohujte. Když skončíte se zálohováním, pro jistotu ještě jednou zálohujte. Kamarádi už se poučili. Věřím, že to bude ponaučení i pro vás.

U snědeného krámku

Včera jsem byl nakupovat v největším hypermarketu široko daleko. Prázdné regály s rozličným sortimentem všude kromě spotřební elektroniky, agresivní bezdomovci, velmi viditelná část sortimentu dočista vyprodaná.

Jak u snědeného krámku. Chcete jogurt větší než půl kila? Ale jistě. Na vybranou máte dva (kusy nikoli druhy) s blížícím se koncem záruční lhůty. Chcete se dostat k pokladně? Není problém. Stačí když přetrpíte tři bezdomovce, kteří se mezi sebou hádají, kdo bude platit čůčo. Nechcete čekat až se dohodnou? Máme více pokladen. Bohužel nám někam zmizel školený personál (zřejmě odmítl pracovat za minimální mzdu v nedůstojných podmínkách) a pán, který tam teď sedí, si bude stěžovat, že už pět hodin neměl pauzu. A stejně budete muset poslouchat nadávky bezdomovce, který stojí před vámi. Jsou totiž všude. Vyhnal snad Ježíšek otce z jejich domovů? Sebral mužům vášeň a chuť zůstat se svými ženami? Okradl je Santa o práci? Musejí pít laciné víno z plastiku a bydlet před hypermarkety?

Zvláštní atmosféra po Vánocích. Je to tak vždycky nebo mi letošní rok připadá jiný než obvykle? Vnímám víc z okolního světa nebo byl takový vždycky? Proč letos téměř každý dostal forcefeedbackový volant s pedály a skoro nikdo nedostal lyže?

Jedna moje známá tvrdí, že se něco děje poslední půlrok s ekonomikou. Že prý firmy neplatí jiným firmám, vzniká řetěz druhotné platební neschopnosti. Tak je snad na vině ona ekonomika? Druhotná platební neschopnost nutí megazaměstnavatele snižovat platy nebo je držet extrémně nízko? Druhotná platební neschopnost bere lidem práci a manželkám jejich jistoty? Spravila by to funkční vláda?

Těžko. Tohle je v lidech. Malí a střední podnikatelé ztrácejí chuť cpát peníze do kasičky z níž není návratu. Přeneseně a s drobným výhledem, firmy ztrácejí chuť zaměstnávat. Ono také není moc koho, protože ti, kteří za něco stáli, už pracují pro firmy, které nejsou zatíženy lokální politikou. Obecně se to projevuje jako ztráta potřeby nést odpovědnost. Za zaměstnance, vlastní odvedenou práci, za rodiny.

Ti, kteří to potřebovali, mají dost. Nemají potřebu se hnát, zbavují se odpovědnosti. Pro ty, kteří ještě dost nemají, je lehčí prodávat své znalosti a zkušenosti daleko za hranice. Má ještě pořád smysl tady zůstávat, Martine? OK, kvůli dětem. Snad.