Local politics

Local political situation related information.

Platíme si za ochranu

Možná se někomu bude zdát, že platit si ochranu bylo běžné v USA po italské přistěhovalecké vlně. Občané, zpravidla podnikatelé, platili mafii, aby se jim nestala nějaká ošklivá nehoda. Kdyby nezaplatili, stálo by je to nejdřív hromadu peněz (zpravidla za opravy), nakonec by museli podnikání zavřít a mohli by si gratulovat, pokud by se nikomu nic nestalo. A přesně tak to funguje i dnes.

Číst dále

Elektronický obchod s nářadím

Stává se mi poměrně často, že potřebuji ve firmě nakoupit nářadí na konkrétní akci. A akci obvykle potřebujeme provést co nejdříve. Vyzkoušeli jsme už celou řadu obchodů, ale zatím jsem nenašel nikoho, kdo by byl schopen expedovat v den objednání a tím pádem dodat objednané nářadí následující pracovní den. Přitom jsem jiný elektronický obchod poměrně dlouho provozoval, vím jak takovou věc poměrně jednoduše a levně udělat, takže to rozhodně nepovažuji za nemožné.

Číst dále

Krizové řízení vs. populismus

Co jsem začal rozum brát, chápu státy jako firmy. Sice větší než obvyklé firmy z okolí (i když Česká republika je prcek co do výkonu ve srovnání třeba s koncernem Volkswagen), ale pořád se tak na ně lze podle mě dívat.

Vrcholné politiky v souladu s tím chápu jako top management těchto firem. Stejně tak občany beru jako zaměstnance, ale zároveň i jako podílníky (každý má jednu virtuální akcii jakmile získá právo volit). Když se nad tím zamyslíte, zjistíte, že na každý rozdíl, který se jeví mezi státem a firmou na první pohled, lze najít po drobnějším zkoumání paralelu a věci do sebe zapadnou. Ne nadarmo jsou úspěšní manažeři v mnoha případech skvělými politiky a naopak.

Existují samozřejmě rozdíly mezi státem a firmou, které paralely nemají. Například výkonová motivace běžného zaměstnance je asi v průměru jiná než motivace občana a tak dále. Nicméně pro naše následující srovnání si dovolím tyto rozdíly zanedbat. Možná přijdeme společně v diskusi na to, že jsem zanedbávat neměl, ale člověk se pořád učí.

Číst dále

20 mio euros

More moneyPanu Procházkovi vděčíme za předvánoční téma. O tom, co by se dalo dělat s 560 miliony v českejch už se rozepsaly desítky lidí a dokonce na toto téma vznikají i samostatné weby. No, proč ne.

Pro mě mají cenu tyto diskuse především jako parádní ekonomicko psychologická sonda. Hlavně ty, kde lidé omráčení výškou zcizené sumy tvrdí, že podobné částky nelze vydělat poctivou prací. Prý to šlo poctivě jen po revoluci, teď už to nejde a spousta dalších výmluv. Asi lidi radši píšou nesmysly do diskuzí, než aby pracovali na sobě, potažmo na výši svých příjmů.

Číst dále

Kam se poděli profesionálové?

Tabula rasaUž zhruba rok se potýkáme s nedostatkem lidí. Snažíme se přijmout další, ale ti, kteří k nám chodí na pohovory, jsou veskrze agenturní odpad. Jedinci, kteří mají životopis prošpikovaný zkratkami moderních technologií a nezřídka dokonce i praxi na několik stran. Ovšem po klasickém dvouhodinovém pohovoru zpravidla odcházejí a zklamány jsou obě strany. Děláme tedy něco špatně? Číst dále

Kdo chytá v JAR?

Ivan a Jiří se předhánějí v médiích o to, kdo chytil Radovana za mizející pačesy, kdo se zasloužil o jeho dopadení, kdo udělal to či ono, a kdo naopak ne. Přitom šlo o dosti běžné zadržení muže, který se evidentně ani příliš nesnažil svému odchytu zabránit. Prostě si vyjel za hranice bezpečné zóny, nestačily mu prostředky na úplatky a spadla klec. Školácká chyba nehodná muže Radovanova formátu. Jestli někdo udělal něco pro to, aby byl dopaden, byl to především samotný podezřelý.

Jaroslav Krtička se o zábavu postará

Pan Krtička s chotí byli odjakživa respektovaný taneční pár. Nejen v Hradci Králové, ale s významným přesahem do zahraničí. Výčet cen, které získali oni, jejich děti a také taneční páry, které prošly tréninkem u Krtičkových, by vydal na opravdu dlouhý seznam.

Vzpomínám si velmi dobře, že pan Krtička se vždycky uměl postarat o zábavu, ale nečekal jsem, že o něm po absolvování tanečních ještě uslyším. Inu, je vidět, že je stále showman a o zábavu se dokáže postarat i v požehnaném věku.

Číst dále