Ruby on Rails flames

Takřka každý den posledních týdnů jsem svědkem demonstrací velkého nepochopení a nově vznikajících flame wars na témata:

 • Ruby si vypůjčuje toto a také tamto z toho či onoho jazyka, což je katastrofálně špatné,
 • Ruby je v módě a tak se ho každý PHP programátor učí,
 • Ruby nemá tohle, zatímco třeba Java má navíc to a to a to,
 • Ruby on Rails je jen nafouknutá marketingová bublina, atd.

Přibývá v poslední době lidí, kteří se rozhodli nenechat na Ruby on Rails nit suchou a pokud možno přesvědčit ostatní, že je to jen nepoužitelný kus kódu, který se vůbec nehodí k programování. Ale při vášnivých debatách dochází ze strany vyzyvatele často k nepochopení podstaty věcí a zbytečnosti všech těchto debat. Osvětleme si tedy nyní několik základních fakt …

Programování open source je především způsob, jakým je možné zvýšit kvalitu software. V open source je i kousek filozofie. Ale otevření zdrojového kódu samo o sobě není způsob, jak něco prodat. Proč by tedy nemohl někdo hlásit do světa, že má open source projekt, když bude říkat o daném projektu pravdu? Lžou snad tvůrci Ruby on Rails o svém frameworku? Dá se totéž říct o velkých firmách, které vyprodukovaly industry leading programovací jazyky?

Yukihiro Matsumoto nemluví moc o tom, jak báječný jazyk vymyslel. Dalo by se obecně říct, že toho moc nenamluví, ale raději se ptá. Už hezkou řádku let jezdí po světě, schází se s lidmi, kteří mu mají co říct a snaží se vést vývoj jazyka, který bude především jednoduchý, čistě objektový a otevřený pro budoucí změny. Z větší části se mu to daří. To co se mu zatím nedaří, sám otevřeně kritizuje na konferencích a vítá návrhy na realizaci změn. Neváhá přiznat inspiraci v jiných jazycích, ale většinou se mu daří zlepšit původní implementaci.
Málokterý alespoň trochu seriózní jazyk a jeho tvůrce, se kterým jsem měl tu čest, byl tak zábavný jaky Ruby a Matz. Nebo nějaké znáte?

Když jsme u Ruby on Rails, tak to, jak jsme si už řekli, je především MVC framework — tedy věc, kterou nemůžete srovnávat například s Javou ani s visuálními jazyky z dílen olbřímích korporací. Prostě proto, že to není programovací jazyk.
Osobně neznám nikoho, kdo tvoří (záměrně se vyhýbám slovesu programovat) v Ruby on Rails a nepovažuje to zároveň za zábavu. To se mi na celé věci líbí a protože to i já považuji za zábavu, rád si o tom popovídám.

Poučení?

Jen proto, že nemáte schopnost bavit se vlastní prací, nemusíte hned rozpoutávat další zbytečnou flame war o tom, jak špatný je nějaký jazyk a co si z kterého jiného jazyka vypůjčil. Jen proto, že se musíte brát neustále smrtelně vážně a ztratili jste schopnost hrát si, není třeba vnucovat mi tento pohled na svět.

Děkuji za pozornost.

7 myšlenek k “Ruby on Rails flames

 1. Velmi pekny clanok.
  Tvorit v RoR je naozaj zabava, aj ked sem tam sa vyskytne nejaky problem a vtedy sa zabava meni na pracu 🙂

 2. Tak nevím zda-li by bylo dobře, kdyby všichni PHP programátoři přešli na Ruby… Na jednu stranu by se svět zbavil jednoho splácaného jazyka, který je navrhován bez rozmyslu, ale na druhou stranu by všichni ti lidi se špatnými návyky ty samé špatné návyky aplikovali do Ruby…

  To je jako s Delphi programátory… starého psa novým kouskům nenaučíš 🙁

 3. Pěkný článek. Já mám sice trochu problémy s rozběhnutím na Macu, ale to se poddá.

  Máte pravdu v tom, že na Ruby by měl člověk mít veselou povahu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..