Pekelně drahý Blu-ray Disc

Jak již mnozí vědí, Ministerstvo kultury stanovilo typy přístrojů k zhotovování rozmnoženin, typy nenahraných nosičů záznamů a výši paušálních odměn.

Podle § 25 odst. 7 zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon), ve znění zákona č. 216/2006 Sb.

mocné vyhlášce, která nabyla účinnosti dnem 10.11.2006, se dočteme jak nechutné jsou poplatky pro CD a DVD ve všech myslitelných mutacích. Ovšem na dveře nám ťukají nové formáty, na které se vyhláška explicitně nevztahuje, nýbrž jsou zahrnuty v § 5.

Z nezabudovatelného paměťového média a z paměťového média zabudovaného nebo zabudovatelného do přístroje, pokud toto médium není zpoplatněno v rámci zpoplatnění přístroje podle § 6, se platí odměna 6 Kč za každých započatých 512 MB kapacity.

Blu-ray.cz logoKapacita nenahraného Blu-ray Disc média je 50 GB. To máme bratru stokrát šest korun. Donedávna byla prodejní cena těchto médií kolem 500 Kč, od 10. listopadu je o více než sto procent vyšší (včetně daně cca 1 200 Kč). Stát si na tom namastí kapsu, protože poplatek samozřejmě podléhá DPH. Kde je tady ta přidaná hodnota, ze které mám platit daň? Přehlédl jsem snad něco? Mám považovat Blu-ray Disc za nezabudovaný pevný disk a očekávat dvacku poplatku podle § 6? Kde jsou starý dobrý dehet a jeho věrný kamarád peří, když je národ v úzkých?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..