Porod ve vlaku

Zkusil jsem si CDMA připojení v EC vlaku z Brna do Prahy. Byl to jedním slovem porod. Pokud byste to chtěli zkoušet, pak jedině v případě, že se chcete stále dokola marně pokoušet o připojení nebo se dívat, jak od vás pakety odcházejí, ale žádné se k vám nevracejí. Případně pokud trpíte jiným druhem technologického masochismu.

Objektivně musím říct, že ztrátovosti ICMP paketů jsem naměril 65 procent. Průměrná odezva z NIXu na 4 bajtovou zprávu byla kolem půl vteřiny, což by mohlo zhruba odpovídat spojení na zemskou orbitu. Z toho tedy snadno usoudíme, že pokrytí mezi Prahou a Brnem v železničním koridoru je žalostné, najdeme v něm mnohakilometrové úseky v nichž si o stabilním spojení můžete nechat jenom zdát. Jedná se o více než polovinu trati a čím blíže k Brnu, tím je situace zoufalejší.

Zřejmě to nikoho moc nezajímá, kromě asi pětiny cestujících, která je dnes v EuroCity vlacích běžně vybavena notebookem. Mě osobně to dost překvapilo, protože vlakem moc často nejezdím a po delší době jsem na veřejném místě — dá-li se to tak říct — zaznamenal nebývalou koncentraci IT hraček. Možná je to specifikum studentského EC, kterým jsem se v neděli věčer vracel do Prahy, možná ne.

CDMA samozřejmě není jediné možné připojení, ale GPRS/EDGE je na tom ve zmiňovaném úseku dost podobně, jen je pomalejší.

Jako uživatele mě mrzí, že ani mobilním operátorům ani provozovateli vlaků nestojí za námahu zprovoznit ve vlacích stabilní připojení k Internetu. Nicméně, chápu je a smiřuji se pomalu s tím, že mě to bude mrzet asi i nadále, protože potenciální cena takové služby zřejmě není dostatečně vysoká, aby se vůbec někomu vyplatilo o ní uvažovat. Případně dokonce takovou službu realizovat. Tak snad někdy v dalším století, budu muset vystupovat …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..