Cikáni do plynu?

Byl jsem si ve večerce koupit něco k jídlu cestou z práce. Byla tam cikánka, tak kolem čtyřiceti a kupovala si sušenky. Nemyla se ovšem asi měsíc, možná déle. A ta večerka je opravdu malá.

Stál jsem úplně na opačném konci prostoru zvícího tří čtverečních metrů — prostě co nejdál — a stejně jsem měl nutkání zvracet.

Ta maličká paní si vybírala opravdu dlouho, zřejmě špatně slyšela nebo co, všiml jsem si, že měla něco s uchem. Roztržené, možná po nějaké rvačce, těžko říct. Každopádně, kávenky neměli a tak si vzala sáček zrnkové kávy. Suma sumárum s míňonkami, které vyhrály její soukromý konkurs, to bylo devatenáct korun.

Když odešla, tak paní prodavačka povídá, jestli bych mohl otevřít dveře. Ale řekla to slušně a bez úšklebků, čímž si získala můj respekt. Když jsem platil, tak říkám, že jí najdu ty drobásky. A ona na to, že fakt nemusim, protože tam byl nějaký pán co zaplatil výhradně drobnými. “Víte, oni jak teď nemají peníze …” Ano, neumějí s tím málem hospodařit, protože je to nikdo nenaučil. Takže na konci měsíce sbírají drobné kde se dá.

Tak jsem povidal, že to chápu a nic se neděje, když mi vrátí na tu stovku moře korun, dvoukorun a pětikorun, které už držela v ruce.

Je to boj, že?” povídám.
“Ano, je to boj … ” si posteskla.

Tak jsme se hezky rozloučili a popřáli si pěkný večer. Nemá to ta paní jednoduché. V Brně totiž uprostřed cikánské čtvrti není nic jiného než malé večerky. Asi čtyři v okruhu 500 metrů.

Přemýšlel jsem, proč to tak je, protože tam bývalo i dost obchodů, ale jsou všechny zavřené a chátrají. Špinavé výlohy rozbitých starých domů jsou branou do světa, ve kterém žije nejubožejší evropské Etnikum.

Napadlo mě, že by to mohlo být tím, že ve večerkách se dá těžko krást. Jak tak nad tím přemýšlím, jsem o tom skoro přesvědčen. Přijde mi velmi smutné, že cikáni si svůj životní prostor sami takto zhoršují.

Proč to tak je?

Protože náš způsob života není jejich způsob života. Naše pohledy na svět nejsou vzájemně příliš kompatibilní. Jak správně poznamenala tá odvedľa, jsou navíc ještě rozmazlení minulým režimem, který jim dával všechno zadarmo a snažil se je uklidit do ghet, daleko z dosahu našich zraků. Je to už skoro jedna generace, ovšem změna k lepšímu prostě nenastává. Spíš naopak. V rámci menšiny se vytváří garnitura ověšená těžkým žlutým kovem a pod propastí utěšeně roste množství závislých individuí živořících na hranici bídy.

Odpor je zbytečný, budete asimilováni

Nalháváme si, že pro ně něco děláme. Jenže to všechno jen zhoršujeme snahou o jejich integraci do našeho konzumního způsobu života. Tvrdíme populisticky, že to děláme pro jejich dobro. To je náš největší omyl.

Ve skutečnosti je to jen prachsprostý marketing. Z cikánů, kteří neplatí daně a žijí z podpory totiž nikdy nebudou prachy. A my to víme. Proto se z nich snažíme udělat práceschopné a potažmo i koupěschopné. Podívejme se konečně pravdě do očí, děláme to kvůli prachům, nic jiného za tím nehledejme.

Znám lidi, kteří jsou hluboce přesvědčeni, že snahou o plynulou integraci cikánům pomáhají. Streetworkeři se jim říká v newspeaku. Mají dobrá srdce a toho my bezostyšně zneužíváme, abychom uspíšili integraci nevyhovující menšiny. Menšiny s úžasnou nenapodobitelnou kulturou, s vlastními zvyky. Menšiny, která je — ke své vlastní smůle — v evoluční nevýhodě díky absenci rozumné míry adaptability.

Stovky let žili kočovným způsobem života. Nezajímalo je, co bude zítra, užívali si nehmotných výdobytků ústně předávaných tradic, vlastní jedinečné kultury. Tance, zpěvu, oblékání do pestrobarevných vzorů. A v těch tradicích vychovávali další skvělé umělce.

My jsme jim vzali tradice, vzali jsme jim kulturu a násilně jim vnucujeme to, co je podle nás pro ně nejlepší. Náš sprostý konzumní způsob chápání světa. Ani si neuvědomujeme, co všechno tím ztrácíme na obou stranách. Přitom se stačí podívat na kontinent za oceánem, na kterém došlo relativně nedávno k největšímu zmrzačení a vyhlazení jedinečných kultur ve známých dějinách. Tvrdím, že nejsme o nic lepší než strůjci indiánských masakrů, přestože to děláme uhlazeně, nikoho nevraždíme přímo a oháníme se politickou korektností.

Jak z toho ven?

Neexistuje jednoduchá odpověď, ale pokud jste došli až sem a v podstatě souhlasíte s tím, co jsem napsal, pak vás možná napadne, že rozumná cesta pro zajištění kvalitativně lepšího života eurocikánů (ve zkratce) je dát jim svobody, se kterými umějí žít a prostor, který k tomu potřebují. Absolutní volnost pohybu, volnost ve vzdělávání vlastních dětí způsobem jaký uznají za vhodný, volnost tančit, zpívat a bavit se tak, jak byli zvyklí. Volnost radovat se z každodenních nehmotných maličkostí. Přestat je nesmyslně trestat, ale začít jim pomáhat za každou cenu.

Problémů s touto cestou je samozřejmě velmi mnoho a jsem si toho až moc dobře vědom. Nemusíte mi připomínat, že si na svou vlastní kulturu jen stěží vzpomínají, že absolutní volnost pohybu je v dnešním světě prolezlém biometrikou jen těžko prakticky realizovatelná, že odnaučit cikány krást je nadlidský úkol (mimochodem, právě toto považuji za zcela zbytečné) ani ostatní nezpochybnitelná fakta. Ano, jestli chcete důvody, proč je asimilovat, najdete jich jistě plno. Já chci ale najít způsoby jak jim pomoct obživnout. Vždyť ožralí pobudové ve špinavých smradlavých hadrech jsou obrazem, na který nejsou jistě pyšní ani oni sami.

Když jsme tak u toho, kdy jste naposledy viděli hrdého cikána? Nemyslím tím zpychlého chlapa, který vystupuje z limuzíny ověšený zlatem. Mluvím o hrdém cikánovi, o člověku, který je hrdý na svůj původ, na své — byť kočovné, tedy pro konzumního Evropana těžko uchopitelné — kořeny, hrdý na svou krásnou ženu, na své veselé děti, hrdý na svůj svět. Viděli jste ho vůbec někdy? Co? Ne? Jenom v televizi? Proč je nepotkáváte běžně na ulici? Copak neexistují? Úspěšně jsme v nich zabili přirozenou hrdost? Ano. Tohle je prostě fakt.

Ale zpět k trnité cestě. Není tu náhodou něco, co by mohla velemocná EU udělat pro cikány? Co takhle zapojit mozky a vyprodukovat geniální strategii uvolnění cikánských rukou? Podle mě jim můžeme vrátit všechno oč jsme je připravili. Jenže, a tady je evidentně nepřekonatelný kámen úrazu, bude nás to zcela určitě něco stát. Prachy z toho v žádném případě nebudou.

Tvrdím, že je možné, aby cikání existovali v rámci Evropy zcela volně. Samozřejmě budou muset dostat prostor a dodržet alespoň minimální pravidla. Ale co se toho týče, věřím, že existuje jak ten volný prostor (a že je ho v Evropě pořád dost pro všechny), tak touha vyměnit současné živoření za dodržování některých pravidel a s tou touhou, tvrdím já, existuje i souvisejí vůle.

Asi teď řeknete, že nejsou schopni dodržovat pravidla. Ale kdo ano? Vy jste nikdy nejeli přes dvojitou plnou čáru? Nikdy jste neukradli věc, kterou jste nutně nepotřebovali? Třeba lízátko? Každý je schopen dodržovat minimální soubor pravidel, ale naše současná pravidla jsou velmi složitá, je jich příliš mnoho, a cikáni s největší pravděpodobností nejsou schopni je ani pochopit. Je evidentní, že je nejsou schopni dodržovat. Mají vlastní totiž pravidla. Takže zase jen děláme líbivý marketing, co? Říkáme, že jsou nevychovatelní, ale přitom mezi řádky říkáme, že se nám je ne a ne a nedaří asimilovat podle našeho gusta. Laskavě si přestaňme lhát, je to směšné.

Vůle, o které mluvím, existuje, ale ne na naší straně. My sami nemáme dostatek soudnosti, abychom uznali, že několik našich posledních generací hubí cikány v enormních kvantech a ty, kteří přežívají, bychom nejraději neviděli. Proto shazujeme jejich vůli. Protože se nám nehodí do krámu. Protože by mohla odhalit krutou pravdu o našich vlastních rodičích. Protože nechceme vidět zvěrstva, kterých se dopouštíme.

Byl bych nadšený, kdyby se ještě za mého života mohli cikáni volně pohybovat po Evropě a žít si vlastním způsobem života. Rád bych potkával hrdé cikány. Co vy? 

Bojíte se toho, co? Někde v skrytu duše se bojíte veřejně přiznat, že byste je nejraději viděli ve vyhlazovacích táborech, protože tak by dostaly vaše děti víc prostoru a vám by zbylo víc peněz, které teď odvádíte do systému sociálního pojištění. Peněz, za které, jak víme, si cikáni kupují laciný chlast, protože jim je sice dáváme, ale nikoho nenapadlo, že by bylo vhodné naučit je s nimi rozumně zacházet. To by totiž bylo politicky nekorektní, co? A toho se bojíte ještě mnohem víc.

Jenže, teď jděte, stoupněte si před vlastní děti a vysvětlete jim, že i vy pomáháte každý den k tomu, aby nikdy nezažily radost z pohledu na tančící bosou cikánku Perlu. Aby nikdy neslyšely cikánského jazzového houslistu Marka. Aby nikdy neviděly cikána Fera s přímým pohledem a zdviženou hlavou. Že každý den pomáháte zabíjet kulturu, aby měly vaše děti i při vašem minimálním úsilí co jíst, každý měsíc nové hadříky podle poslední módy a v létě dovolenou u moře. Ukažte jim fotky cikánských ghet (snadno dohledatelných v každém trochu větším městě), vezměte je tam na nedělní procházku, ukažte jim cikánské děti se smutnýma očima ve špinavých hadrech a přiznejte se neskromně, že tento obraz dlouhodobého znásilňování myslí je i vaše velkolepé dílo. Nebojte se přiznat svým dětem, že nejste dost silní na to, abyste podporovali cikánskou nezávislost.

Jaká je to představa, co?

Je vám na blití? Voila, jen si odskočte, na poblitou klávesnici není pěkný pohled.

Zamysleme se, prosím. Určitě nás napadne jakým způsobem se dá realizovat výše zmíněná nebo jakákoli lepší neasimilační cesta. Dejme to do placu, nebojme se jít s kůží na trh, udělejme něco pro lidi, které jsme se doteď snažili vyhladit. Přestaňme se chovat jako zvířata, kterým jde jen o větší kus masa na ohlodané kosti, laskavě jim odpusťme zdánlivě nevýhodnou evoluční strategii, přehlédněme zevnějšek a zajímejme se jací jsou uvnitř, zkusme je pochopit. Přestaňme si prosím konečně hrát na bohy a přetvářet lidi ke svému obrazu. Využijme prostředků, které máme, podejme jim obě ruce a pomožme jim najít sebe samé. Přestaňme se dívat na cikány skrz prsty a začněme je respektovat.

Upozornění: Tento článek obsahuje prvky pozitivní rasové diskriminace, silné citové manipulace a pravděpodobně i nepřesné informace. Přesto je myšlen jako velmi vážná výzva. Minimálně k zamyšlení.

100 myšlenek k “Cikáni do plynu?

 1. Myslim že to myslíš dobře, ale prakticky vzato je to hloupost… Buď se přizpůsobí, nebo ať si táhnou tak bych to udělal… ale to nejde takže budu doufat že se o ně nějakej kukluxklan postará… Nemám je rád — dneska mi ukradli mobila 🙁

 2. Předně, pokud za svým názorem stojíš, měl by ses umět podepsat celým jménem.

  Pokud máš důkazy, můžeš oznámit krádež PČR. Jestli je ale nemáš, pak by sis měl přečíst celý článek možná ještě jednou.

 3. Předně jsem se podepsal :). Důkaz nemám, spíš logiku. Ale nechce se mě to sem psát stejně to nikoho nezajímá :). Prostě je nemám rád. A nakonec, jestli si za svým názorem stojíš, tak bys měl umět uvést celou svoji adresu, telefoní číslo a velikost bot, jinak to je názor na houby :).

 4. Teď to s tím podpisem bylo o něco lepší, ale Tvoje logika je bohužel málo platná. Buď máš důkaz nebo je to jen obviňování plné rasové nesnášenlivosti.

  Moje logika říká, že když jsi mezi cikány, musíš udělat sám něco pro to, abys nebyl okraden. Protože my všichni jsme z cikánů udělali tak kvalitní zloděje, jakými jsou dnes. Tedy nechat si ukrást mobil od cikánů považuji za do nebe volající hloupost. Skoro se mi zdá, že je nemáš rád, protože byli šikovnější a daroval jsi jim svůj mobil. Nebo proto, že odmítáš svůj díl odpovědnosti za to, že oni kradou. Každopádně, vidím, že ten poslední odstavec Tě moc neoslovil a je mi to dost líto.

  Moje číslo bot je 42, všechny ostatní údaje (plus něco navíc) už jsou leta letoucí veřejně dostupné.

 5. Máš pravdu. :(. No jo no, prostě lidem věřím. Už sem dvakrát ztratil peněženku a pokaždý mi ji vrátili. Jednou voják co si za to vzal stovku a podruhý důchodce zadara. Tak se nemůže nikdo divit že lidem, i cikánům věřím. Věřil sem. Každopádně odmítám svůj díl viny za to že kradou. Jsem moc mladej, sotva plnoletej, takže za tu dobu sem toho moc nemoh stihnout. A ještě k tomu je respektuju. :).

 6. Jak moc mladý jsi, abychom byli přesní? Jsi tak mladý, aby ses nemohl účastnit například dobrovolnické výuky cikánských dětí? Jsi tak mladý, abys nedokázal přijít na způsob, jak se zbavit toho negativního pocitu ve prospěch obou ras? Jsi tak mladý, aby sis nedokázal uvědomit, že svou pomocí cikánům připravíš lepší svět svým dětem?

 7. Ta poslední věta je ukázkovým příkladem pozitivní manipulace. Fajn :). Jsem tak mladý, abych nemohl nic takového dělat, a i kdybych mohl, jsem na tomoc líný. Flegmatik. Prostě se mi nechce a i kdyby chtělo tak možná zítra :). K zubařoj se obědnávám vždy aspoň půl roku. Na svoje děti kašlu, ať se s tím poperou sami.
  A ještě otázka lůzy: Kdo jste? Kdo mi to radí? Jak připravujete vy svět pro svoje děti? Kromě psaní článků. Hm. To se mi nepovedlo. Vy píšete články, a snažíte se ostatní navíst na lepší cestu. Tak se snažte dál, já, abych teda něco dělal, Vám budu aspoň tajně držet palce.
  Ať mužu říct že jsem se přece jen snažil změnit svět k lepšímu…

 8. Snad na vlastní děti kašlat přestaneš, až je budeš mít. Třeba to pak budeš vnímat jinak a třeba už si nevystačíš s pasivním přístupem.

  Pro kontext sice není podstatné kdo jsem a co dělám pro lepší svět svých dětí, ale všechny informace, které jsou potřeba ke získání takového obrazu, najdeš právě tady.

  Přestože si nedělám iluze o světě a možnosti změny k lepšímu, děkuji za ty palce, možná se budou hodit.

 9. Množí se to ryche jak v tý Indii odkud přitáhli a Čechů ubívá!!! Za chvíli to tu bude 50 na 50 s tím rozdílem, že cikánská padesátka půjde nahoru a česká dolu.

 10. no…zajimalo by me kde bydlite pane pechu…ja bydlim v plzni.od myho baraku na jih,zapad a sever sou gheta..na vychod je nastesti aspon ta reka…zrovna dneska jsme byli ja kamarad a nase pritelkyne bezduvodne napadeni timto utlacovanym etnikem.dopadlo to pro nas dobre..oni si nic poradnyho nedovoli kdyz na ne seuete a dete dal,ale nedovedu si predstavit na jejich miste cechy.to by snad cecha ani nenapadlo.to ani ta duta vyholena hlava neudela(za okolnosti o kterych se ale nechci rozepisovat)..BTW.ten nejvetsi magor z nich vypadal dost hrde…ja je nikdy neprestanu nenavidet.me je jedno co jim predchozi generace udelaly(myslim ze nic-uvedu prirovnani…kdyz vam rodice daji vsechno co chcete,je to mozna nevychovne ale rozhodne si nestezujete(aspon tak sem pochopil vasi teorii o komunismu a zachazeni s romy v nem)).…..pokud jste jeden z tech humanistu vyrustajicich v praze.na vesnici nebo treba v nake vilove ctvrti za mestem tak vas ani neberu vazne..vite,mne taky nevadi afroamericani ale to nespis proto ze nejsem bily obyvatel bronxu…a mam pro vas navrh..napiste nejaky clanek o pomoci bezdomovcum nebo tyranym zenam..ti nasi pomoc potrebuji vic.i si ji mozna vic zaslouzi(ty zeny urcite,vetsinou).….….s pozdravem jakub hajsman.…boty cislo 43

 11. Uf! Tedy, Jakube Hajšmane, tomu říkám kultura! Omlouvám se, ale tolik dvojteček, trojteček a jěstě-mnohem-více-teček činí váš komentář prakticky nečitelným. A to ani nemluvím o hrubých chybách ve vašem textu. Původně jsem ho chtěl před povolením ke zveřejnění alespoň dostat do čitelné formy, ale nakonec si říkám, že bude lepší, když si i ostatní udělají obrázek. Doufám, že se příště polepšíte.

  A teď k věci. Momentálně se pohybuji v Praze, Mnichově, Brně, Kunvaldu a také po různých koutech Slovenska. Vyrůstal jsem leckde a k nejbližším cikánům jsem to nikdy neměl daleko. Jako dítě jsem od nich párkrát dostal přes svá nevymáchaná ústa. Asi jsem si o to koledoval. Kdybych si pamatoval, proč se to stalo, zřejmě bych došel k závěru, že to byla moje provokace a mohl jsem s tím dopředu počítat.

  Vaše přirovnání s rodiči a dětmi, které si nebudou stěžovat, když dostanou všechno, je docela zajímavý pokus. Který ale kulhá na obě nohy. Myslím, že jsme cikánům více vzali než dali a je velký rozdíl mezi dáváním materiálních statků a výchovou. V našem případě výchova téměř zcela chyběla (resp. stále chybí) a asi oba víme, že dát cikánům cokoliv hmotného bude pro ně jasným impulzem k tomu, aby přišli za pár dnů zase s nataženou rukou, protože materiální statky buď propijí nebo vymění za zlato. I o tom ten článek byl, ale vy to v něm evidentně nevidíte.

  Pokud jde o vás, napadeného kamaráda a vaše přítelkyně, tak věřím, že jste si s problematickou situací dokázali poradit tak, aby z toho měla prospěch obě etnika. Gheta, o kterých mluvíte, jsou důsledkem počínání lidí, kteří se v Plzni již poměrně dlouho snaží o takto nefunkční řešení tzv. Romské otázky. Říká se tomu — politicky nekorektně — segregace. Je mi líto, že se na to musíte dívat a budu rád, když mi popíšete, jak jste přispěl k řešení vy. Zatím mám pocit, že to nebylo moc valné.

  Být šlechetný k týraným ženám je módní a já nemám moc rád módní trendy. Přesto ale podpořím tuto iniciativu příkladně — nebudu týrat vlastní ženu. A pokud ano, tak jedině čtením vlastních zdrojových kódů.

  Pomáhat bezdomovcům je také docela snadné. Možná bych vám mohl vyprávět, jak jsem si je brával domů, dával jim jíst i pít v době, kdy jsem sotva měl z čeho, a také je nechával u sebe doma přespat (když si dali koupel, samozřejmě). Ale vypadalo by to, že si vymýšlím, takže se do toho nebudu pouštět. Už vůbec byste totiž asi neuvěřil tomu, že jsem jim dal klíče od svého bytu, kde rozhodně bylo co odnést. Pro mě bylo příjemné zjistit, že jsem o nic nepřišel a naopak mi to hodně dalo. Přál bych vám podobné zážitky.

 12. Pane Pechu, četl jsem Vaše srdce vroucí články, ale Vy je nemáte v baráku. Jen by mě zajímalo, když příjdete domů po práci domů, jak by jste reagoval na bouchání a hraní diskotéky. Zajímá mě Váš názor. Děkuji

 13. Dobrý večer, pane který se doufám nejmenujete tak jak se podepisujete!

  Záleželo by na konkrétní situaci, ale celkem rozumné mi přijde zajít tam s jednou lahví piva, nechat se pozvat dovnitř, vypít všechen alkohol, který tam bude, hlasitě si zazpívat a jít si po té práci konečně zdřímnout. Když to zopakujete každý den, najdou si sousedi k pořádání mejdanů jiné místo daleko od vás.

  A teď zase chvilku vážně. Diskotéku si může udělat cikán stejně jako já nebo kterýkoli jiný soused. My dva to třeba neděláme (nebo alespoň ne moc často). Takže to není otázka rasy.

  Pokud bych ale opravdu měl takového cikánského souseda, moje řešení by byl jednoduchý obchod. Například ve stylu: Naučím vaše dítě počítat do deseti, když si odpustíte ten kravál.

  Berte to jako příklad. Je samozřejmě nerealistický, ale kreativitě se meze nekladou. Věřím, že najdete podobné učiné řešení. Pokud ne, vždycky se můžete odstěhovat (někam kde vám zase bude vadit něco jiného) a nechat někoho zkušenějšího, aby to řešení našel.

  Přeji klidnou noc a těším se, že dáte vědět, jak jste dopadl.

 14. Zajímalo by mne Pane Pechu co myslíte tím svobodným pohybem po Evropě? To jako aby cikáni znovu koupili koně vozy a tradá z místa na místo? Kolik z nich by to tak chtělo? Pravdu máte v tom, že komunistický režim se je na rozdíl od fašistického režimu snažil začlenit do společnosti. A to tak, že vzali cikánskou rodinu ze Slovenska která žila v maringotce a nastěhovala je do moderního sídliště Chanov proto to dopadlo tak jak to dopadlo. Bydlím v domě kde nebydlí žádný cikán přesto jich mám před domem milion. Jsou agresivní, drzí, podle všeho jsou to narkomani. Ano můžu zodpovědně říct znám i pár slušných cikánů, ale ruku na srdce ti se sami od cikánů distancují. A se svými soukmenovci by sami nebydleli. Vy jste svým článkem hodil všechny cikány do jednoho pytle!

 15. Dobrý večer, Rudo!

  Svobodným pohybem po Evropě myslím úředně nekontrolovaný pohyb. Naštěstí je to směr, kterým jsme se vydali. Pro cikány by to mohlo znamenat výrazně větší volnost a teoreticky jim to může pomoct vyrovnat se s genetickým odkazem předků. Třeba tím, že tu volnost využijí. Kolika z nich se to bude líbit, si netroufám odhadnout. Možná žádnému, vážně nevím. Ale určitě se jim bude líbit svoboda, protože ta se líbí (skoro) každému.

  Přiznám se, že o koních a vozech jsem v té souvislosti skutečně nepřemýšlel. A nemyslím si, že by taková představa byla realizovatelná. Tuším ale, že vlastnictví koně a vozu nebude v té věci hrát důležitou roli.

  Doufám, že mi pošlete fotku milionu cikánů před Vaším domem. Ta by mě vskutku zajímala. Pokud budete fotit černobíle, budete mít dobré světlo a dáte si záležet, máte v kapse cenu Press Photo. Obzvlášť když se Vám podaří prodat ten obrázek Reuters. Jestli bydlíte někde blízko, možná bych přijel a zkusil to nafotit sám, co Vy na to? Nebo že bychom pozvali Martina Jaroše? Ten fotí výrazně lépe než já.

  Problém před Vaším domem — pokud je skutečně takový, jak ho subjektivně vnímáte — je cikánským problémem pouze částečně. Různých feťáků je totiž spousta a cikáni mezi nimi pravděpodobně dominovat nebudou. Nemají totiž závislost v povaze.

  Pokud ovšem skutečně máte tolik cikánských narkomanů na dosah ruky (což nelze zcela vyloučit), poprosil bych Vás, jestli byste mohl zjistit proč jsou tam v tak hojném počtu. Zkuste prosím zjistit jak a kdy se k těm drogám dostali, odkud na to berou, prostě zkuste celý ten jev popsat. Třeba budete následně překvapen poměrem cikánských a ostatních dealerů v okolí.

  Čímž se opět dostáváme k problému kupní síly, který jsem nakousl výše. Každý (nebo skoro každý) cikánský narkoman je podle mé teorie podporován bílým dealerem. Za účelem zisku, nehledě na společenské následky. Nic jiného ani od dealera čekat nemůžeme. Dokud však tihle naši soukmenovci budou cikánům drogy prodávat, z Vaší bezprostřední blízkosti zřejmě nezmizí. Hádal bych, že alespoň jeden z těch dealerů bude bydlet hodně blízko Vás.

  Máte pravdu v tom, že většina asimilovaných cikánů není ráda spojována s těmi, u kterých se přizpůsobení našemu obrazu nezdařilo. Distancují se od nich zpravidla proto, že po asimilaci už nevidí jinou možnost. Zvykli si na určitou konzumní úroveň a jsou na to hrdí. Podle mě nemají na co. Z mé perspektivy totiž na jejich hřbety denně ohýbané pro náš vyšší HDP není hezký pohled. Pokud na Vás snad můj článek udělal dojem, že jsem chtěl naházet všechny cikány do jednoho pytle, obávám se, že jste mi zcela neporozuměl. Snad je to teď jasnější.

  Přeji Vám hodně investigativních úspěchů a snad i dobré světlo.

 16. Milion jsem myslel obrazně, na trhu s drogami dominují právě cikáni mezi těmi co choděj ke mě před dům není jediný Čech. Proč choděj zrovna před náš dům? Protože stojí stranou a není tam na ně vidět. Já nejsem nějak zatížen tím, že jsou cikáni černí, spíše mi vadí jejich chování. Nedávno cikánka na poště předbíhala ve frontě, když ji napomenuli byla drzá až arogantní pak nedokázala bez cizí pomoci ani vyplnit složenku. Nemám defakto proti nim nic, ale žít v jednom domě s nimi bych nechtěl.

  PS: My nemůžeme řešit cikánskou otázku, když oni sami nemají zájem!

 17. Rudo, znamená to že fotky nebudou? Ti cikáni nejsou podle Vám dostatečnými Čechy? Kým tedy jsou?

  Co se týče zájmu nebo nezájmu, tak ti kteří ho nemají jsou podle mě důsledkem naší špatné nebo žádné výchovy. Nemůžou být dost dobře sami sebou (denně narážejí na společenské mantinely) a my jim neumožňujeme být někým dalším (absence vzdělání, počátečních prostředků, katastrofální situace rodin jako důsledek zmíněného). Řešení té takzvané cikánské otázky je otázkou několika generací a Vy se ho pravděpodobně nedožijete.

  Přeji Vám tedy alespoň příjemné odpoledne!

  PS: Jak můžete vidět v komentářích, nejsem o nic lepší než ti cikáni. Také jsem drzý a často i proklatě arogantní. Zvláštní je, že se mnou lidé komunikují a s cikány ne.

 18. procetl jsem cely clanek, procetl jsem i par reply a zahy se mi chtelo skutecne zvracet. Promin autore tohoto clanku, zijis ty vubec na zemi???

 19. Rozumějte Pane Pechu nejsem rasista, nevadí mi černoši absolutně mi nevadí Vietnamci, ale cikáni jsou etnikum závislé na nás, na našich penězích které dostávají za to, že sedí v létě celý dny na schodech před vybydlenými paneláky zatím co my makáme od rána do večera, pak se vracím z práce a vidím zrekreované cikány kteří jsou na celoroční dovolené! Jediné řešení je to že se jim vemou veškeré sociální dávky nebo jako na slovensku budou dělat veřejně prospěšné práce aby získali nárok na podporu. Musíme je donutit pracovat a to i násilím! Jinak nás tu sežerou za živa!!!!!!!!!!!!

 20. Rudo, já tomu rozumím. Jen jsem se snažil vysvětlit, že ty příklady byly volené poněkud nešťastně. Stejně jako naprostý nadbytek zbytečných vykřičníků ve Vašem komentáři.

  Pokud jde o model, který aplikovalo Slovensko, tak ten vyústil do ultimativního rozdělení cikánské menšiny na dvě podskupiny z nichž menší (asimilovaná) se má ekonomicky o něco lépe a druhá se má výrazně hůře.

  Protože jsem velmi ostře pravicově orientovaný, souhlasil bych asi i s plošným odebráním sociálních dávek, ale to by problém evidentně nevyřešilo. Jen by se prohloubila sociálně ekonomická propast mezi námi a cikány. Jinak řečeno, než jim vezmeme dávky, musíme je naučit, jak si legálně peníze vydělat.

  Což je zároveň v souladu s tím, co jsem popsal výše. Dejme jim svobodu, naučme je prodávat produkty jejich kultury a nebudeme je muset dotovat.

  Ještě k těm cikánům na zápražích. Závidíte jim tu zdánlivou fyzickou zrekreovanost? Jak by bylo Vám, kdybyste měl nulovou kvalifikaci, neměl byste věk na opakování základní školy, doma na Vás čekalo šest dětí, navíc byste na sobě nosil několik negativních rasových nálepek a neměl žádnou jasně viditelnou budoucnost?

  Za sebe mohu říct, že bych také dost možná na nějakém tom zápraží skončil a deprese utápěl v nekvalitním alkoholu (z něhož se vrací spotřební daň a DPH opět státu). Obzvlášť kdybych viděl, že je to přirozené chování i pro (skoro) celé mé etnikum.

  Pořád jsme tedy u toho, že chyba se stala v minulosti a nelze ji napravit žádným pravicovým násilím. Ale také — což je evidentní — ani levicovým nepromyšleným dotováním alkoholiků.

 21. V minulých staletích se cikáni živili obstojně kovářstvím, kotlářstvím, konským handlem Dnes když jim stát dá více pěněz na sociálních dávkách tak tu potřebu pracovat nemají. Vzít jim všechno!!! — zasluž se o to že tu můžeš žít to byl slogan Italských fašistů. Také z Itálie nebyl deportovaný jediný žid (až koncem roku 1944 kdy to vzali do rukou Němci) Cikáni však deportovaní byly protože odmítali pravidla majoritní společnosti. Cikáni se nezmění do té doby než nepoznají že bez práce nejsou koláče, pokud jim ten koláč dává stát je to špatné.

 22. Ježkovy oči, Rudo, čtěte to po sobě. Vždyť je to hrůza a leckterý cikán by to napsal lépe než Vy.

  A nyní k věci. Dávat někomu koláče bez práce vede vždycky k tomu, že toho dotyčného rozmazlíte. Takže souhlasím s tím, že toto chování státu je špatné.

  Pro běžného cikána je prostě problém naučit se obstojně vydělávat peníze, když začíná na nulové úrovni znalostí i zkušeností a celý život jsme ho učili, že nepřizpůsobit se neznamená vážný problém. Takže jo, můžete začít s mladými, ale opakuji ještě jednou (a naposledy), že nelze vzít jen tak zčistajasna cikánům podpůrné prostředky, protože by to vedlo k ještě horšímu výsledku.

  Zbytek Vašeho posledního příspěvku mi zavání obdivem nacistických vůdců — bez komentáře.

 23. Pane, Vy jste zrejme blazen. Ani nevim co bych k tomu vic dodal, Vas clanek hovori o vsem.

 24. Jak můžete psát tolik kravin,napadat a urážet lidi co pracujou, budují svoje domovy a učí děti lidskosti.Snad se mají pustit vrahové a násilníci ‚protože jsou vlastně podle vás utlačovaní lovci a samci? Nejste snad normální když znevažujete osobnost cikánů co se chovají stejně, jako většina národa před těmi co jen parazitují.

 25. Jak můžu psát kraviny, Radku? Inu, snadno. Prostě si sednu nebo lehnu a něco veselého napíšu. Jde to takřka samo.

  Pokud jde o lidskost, tento můj článek je myslím právě o ní. Dokonce bych řekl, že trošku na úkor mého převážně kapitalistického přesvědčení, což mě děsí v pravidelných pravicových nočních můrách.

  Pokud se vám zdá, že protěžuji cikány, kteří se nenechali pohltit konzumní společností (nikoli však vrahy a násilníky), tak máte pravdu. Jen kvůli tomu, že šel s davem, byť byl dav jiné barvy pleti, jsem ještě nikoho neobdivoval. Ani se k tomu nechystám. Jen mám prostě jiný pohled na svůj svět. Vy můžete mít jiný pohled na svůj vlastní svět a tak se vám to asi nebude moc líbit. Chápu to, respektuji to, ale nebudu se pokoušet to změnit.

  A k vašemu druhému komentáři: Pro mě je těžší příspěvek smazat, takže se k tomu uchyluji velmi zřídka. Pokaždé je to totiž vnitřní boj mezi tou stránkou osobnosti, která upřednostňuje názorovou pluralitu a další, která chce udržet alespoň nějakou kvalitu komentářů na tomto blogu. Ze zkušenosti tuším, že budu muset smazat váš následující komentář, který teprve napíšete, a už teď je mi to líto. Byl bych rád, kdybyste se pokusil pozitivně překvapit.

  Přeji Vám kupu šťastných a dobře vychovaných dětí, které nebude utlačovat žádný lovec ani samec!

 26. Obdivujete cikány co se nadají stejnou cestou jako většina bílých, a na druhou stranu opovrhujete cikány co nejdou s cikánskou většinou. To tedy znamená ‚že všechny cikány obdivujete jako jedince oproti bílým, avšak jedinci v jejich řadách, kteří se dali opačným směrem většiny cikánů opovrhujete.
  a co se týče toho druheho komentáře ‚tak to bylo pouze tím ‚že druhý den jsem tam ten první nevidel,zřejmě čekal na schválení,ale po vložení druheho se my první komentář objevil.
  Teď s tím taky trochu bojuji tak se omlouvám bude-li tam dvakrát.

 27. Kdepak, Radku. Myslím, že z toho co jsem napsal, nelze vyvodit vaše závěry. Leda kdybyste to opravdu hodně zjednodušil. Obdivuji lidi (obecně), kteří umí nejít s davem. A pokud k tomu ještě předvedou, že si obdiv (obecně) zaslouží, asi se mi nemůže nikdo divit.

  Kdybych si měl vybrat u cikánů, můj obdiv mají například cikánští jazzoví houslisti. Není jich mnoho, rozhodně nejdou s davem a hudebně jim patří kus světa. Můj článek je i o tom, že by jich bylo škoda.

  Mimochodem, podařilo se vám pozitivně překvapit, což se nestává v komentářích k tomuto článku často. Jsem rád, že jsem nebyl postaven před approve / remove dilema.

 28. Ty vaše šplechty, pánové z obou stran, jsou zaručeně zábavné až do chvíle, kdy vám skutečně půjde o zdraví, ne-li o život. Jestliže vás cikán vykrade a nechá v důvodném podezření, že po odpykání trestu se bude mstít, a to nejen na vás ale i na vašich nejbližších, tak asi bude meditovat v jiné rovině.

  Když syn nedal cikánovi (ještě v době kdy sám nekouřil) cigaretu, přišel o jeden zub. Když cikáni pálí kradené kabely a já pořizuji videozáznam, tak jeden z nich běhá okolo 5 metrů vysokých plamenů s obnaženou oháňkou a mezi nadávkami mířenými ke mně mi sděluje, že takový ocas já nemám. Jistě pánové — to je k pousmání, až na to, že dým a spad z pálených kabelů nám zničil veškeré naše čerstvě vyprané prádlo. Opět naše chyba — řekne jeden z vás. Nemáme si sušit prádlo blízko cikánů.

  Než se nastěhovali ze Slovenska ob jeden dům, tak jsme sušili na zahradě bez plotů a vrat prádlo na volně přístupné zahradě a nikdy se ani to nejmenší neztratilo. Opatřil jsem si psa s pěticentimetrovými zuby a byl pokoj. Invaze slovenských cikánů neustává a tak jsme v domnění, že naše zákony jsou pro tuto tak medii protřepávanou menšinu balzámem na jejich konání. To pozitivní jsem bohužel nepostřehl — snad nějaké ty tanečky a popěvky ale ani to snad ne.

  Veškeré moje poznatky mám zadokumentované a policii to ani zbla nezajímá, protože vždy mají cosi důležitějšího na práci. Tak to jen na okraj a přeju vám další pěkné myšlenky.

  Zravím Viki

 29. A tak snad ještě, že mně skutečně nevadí spoluobčané, kteří mají třeba i jiný odstín pleti než já a moje rodina, ale jsou schopni se vedle nás zařadit a nemusejí mít ani zlaté řetězy na rukou či krku. To ostatně z našich poctivých občanů má málokdo (neznám takových). Vždyť teprve každodenní starost o obživu, kterou máme už od svých rodičů narovná pokřivené myšlení etnika, které bylo je a bude hýčkáno nesmyslnými sociálními úlitbami, kdy na rozhodující sociální i etnicko-právní post se dostane člověk až z Kazachstánu, pak těžko si u nás uděláme pořádek v těchto otázkách. Jestliže stále budou zničující útoky na jediného člověka, který byl schopen za daných okolností se postarat o svoje spoluobčany, tak asi ryba smrdí od hlavy. Pánové, těším se z vašich připomínek.

  Viki

 30. Jsem plný předsudků a rasové nesnášenlivosti — cikánům “rozumí” jen ti, kteří bydlí ve vilách daleko od nich. Jsem RASISTA a neznám slušného cikána. Názor na svoje etnikum vytvářejí sami tím jak se chovají.

 31. Západní civilizace poskytuje cikánům všechny předpoklady, aby se mohli začlenit, být prospěšnými, ale i zároveň žít po svém. Nikdo jim nebrání chodit do škol. Tam by, myslím, měla začít asimilace. Aby vyrostla nová — slušná generace, která může téhle civilzaci nějak prospět. Ale myslím, že oni sami nechtějí. Oni bez gadžů prostě žít neumějí, tak kam by vandrovali? Současným cikánům náramně vyhovuje parazitovat.

  Chtějí užívat výdobytků civilizace a myslím, že současní cikáni netouží vandrovat krajinou a občas si někde přivydělat prací. Oni dnes vandrují spíše za bohatší společností, kde se lépe parazituje. Jakmile po nich někde chtějí nějaká pravidla, utíkají zase dál. Ze Slovenska do Čech a z Čech do Anglie …

  Oživovat jejich kočovnickou kulturu bych neviděl jako dobrý nápad. Ono to snad už dnes ani nejde. Všechno někomu patří a nikomu by se určitě nelíbilo nechat cikány na svém pozemku nějaký čas žít.

  Mám s cikánama jen ty nejhorší zkušenosti. A to je nijak neprovokuji. Několikrát jsem měl možnost s nimi navázat pracovní vztah. Vždycky to skončilo nějakým podfukem ze strany cikánů.

  Končím s psaním, jdu něco dělat, abych vydělal trochu peněz pro svou rodinu a taky, ač nerad, formou daní na všelijaké vandráky a samozřejmě také na cikány. Ale je to jejich volba, že jsou v této skupině společnosti.

  Zkrátka se musí taky trochu snažit oni.

 32. něco pro pana Pecha:

  cca 3% populace v ČR tvoří Romové, žije jich zde cca 250–300.000
  25% z celkového počtu Romů žije v Severních Čechách
  21% z celkového počtu Romů žije na Severní Moravě
  47% bytů obývaných Romy není vybaveno ani splachovacím WC
  40 m² bytové plochy obývá v průměru 6,9 Romů
  až 30% manželství v některých romských skupinách uzavírají příbuzní

  6% romských žen poprvé rodí mezi 14 a 16 lety
  19% romských žen poprvé rodí v 16 letech
  až 4 interupce v průměru připadají na jednu romskou ženu
  60% z dětí umístěných v dětských domovech je romské národnosti

  přes 50% romských dětí se učí ve zvláštních školách
  22% romských dětí propadá v 1. třídě
  25% romských dětí ve věku 6–7 let je v pásmu verbální debility
  56% Romů nemá ani základní vzdělání
  32,7% Romů má základní vzdělání
  8% Romů se vyučí v oboru
  2,5% Romů má středoškolské vzdělání
  0,8% Romů má vysokoškolské vzdělání

  75–85% Romů je nezaměstnaných
  60% Romů je nezaměstnaných déle než 3 roky
  30% dospělých Romů se živí nelegálním způsobem
  60% dospělých vězňů ve věznicích jsou osoby romské národnosti
  75% se Romové podílí na kriminalitě (přičemž v některých lokalitách např. co se kapesních krádeží týká dosahuje až 95%)

  30% pouličních prostitutek má romskou národnost
  25% pouličních romských prostitutek má za pasáka svého příbuzného

 33. Dobrý den!

  Na úvod předesílám, že jsem cikán a protože se za to nestydím, tak jsem se nikdy kvůli tomu nepral. No, já se vůbec nikdy nepral. Po přečtení všech příspěvků mi ale nezbývá, než konstatovat, že v každém je něco pravdy. Mě osobně kočovný život nebere. Jsem totiz ridič kamionu a cestovaní mám dost.

  Víte, co se diskoték v domě týká, je to u nás obráceně. Musím to poslouchat já. Jsem velmi tolerantní clověk a tak to nějakou tu hodinu vydržím. Ale pokud jde o nás cikány, je to skutečně težké. Jsou tu opravdu takoví, které nemusím ani potkat, natož pak bydlet někde v jejich blízkosti. Jsou opravdu jiní, nechtěji jít kupředu. Je jim vše jedno a ke štěstí jim stačí opravdu málo. Dle mého názoru je to vše jen ve výchově a o tom, jaké priority rodiče stanoví svému dítěti. Já jsem například vyrostl u prarodičů, kteří kdysi na Slovensku do školy moc nechodili, atd. (jako ostatní cikáni v té době), přesto mě vedli ke škole a jako jeden z mála jsem se vyučil.

  A můj závěr? Dokud nebudou cikáni sami chtít, nic moc se nezmění.

  S pozdravem Petr

 34. Dobrý den, Danielo!

  Děkuji za upřímnost. Kdybyste si toho ale přečetla z mého blogu víc, už byste věděla, že na mé osobě není opravdu nic tak zajímavého, abyste kvůli tomu vážila cestu do zahraničí.

  Přeji Vám příjemné Vánoce!

 35. Jee, vidíte, to jsem zkutečně přehlídla, no, je to škoda. Hi. Jinak si Vaše příspěvky ráda čtu, kdyby bylo více lidi, jako jste vy. Taky krásné vánoce.

  Daniela

 36. Myslím, že pro mnoho lidí už se nenávist vůči cikánům dostala do toho stadia, kdy prostě nenávidí všechny. I ty, které nikdy neviděli a kteří jim nic neudělali. Asi je to smutné a nepochopitelné, ale já sám jsem jeden z těchto lidí.

  Proč? Důvodem je spousta negativních zkušeností a ŽÁDNÁ pozitivní. Jsem z UL a je jich v mém okolí dost. Svůj postoj jsem získal už na základní škole a s postupem času se jen stupňuje. Bohužel … Vždycky jsem si myslel, že když je člověk slušný a poctivý, nemá s tím barva co dělat. Ale u nich je ten poměr \

 37. Zde je můj názor na romskou otázku:
  radovan . bloger . cz / o‑lidech / Romove-cikani …

 38. No článek je to zajímavý ‚ale můj soukromý názor je, že spíše než velká dávka naděje a pomoci vyřeší tento problém běh dějin. Jak tomu již několikrát v historii bylo. Bohužel asi jen dočasně.

 39. Zdravím, již 2 generace žiji a vyrůstám s cikány, jinak se dřív nepojmenovávali. Copak si k obědu dáte ROMSKOU pečeni, či v opeře hrají ROMSKÉHO barona nebo zpívali píseň ROMKO ty krásná? Někteří z nich co pamatuji — dokončili i 6 tříd ZDŠ! A to byl výkon! Výjimka byl můj spolužák co dokončil 9. třídu. To že jim soudruzi sebrali maringotky a snažili se je převychovat, byla chyba. Nechal bych je kočovat a tam kde by dělali problém, tam by je zlynčovali a bylo by po problému! Třeba ve Francii když bylo MS v ragby, nesměli být cikáni v okruhu 2 km stadionu! A co na to EU? Mlčela jak hrob. V ČR je za neplacení nájmu nastěhují do holobytů a EU nás normální, blbý a poctivý lidi, co na cikány přispívají z daní, pranýřuje. Kdo s nimi nemá zkušenost, ať si je vezme domů a pak uvidí!

  Poznámka: V příspěvku bylo opraveno několik hrubých chyb.

 40. Autor má v mnohých ohledech pravdu.
  Nicméně by si mohl odpustit manipulativní slovíčka “my”. Já osobně jim nic nevzal, já jim kulturu nevzal, já jim tradice nevzal. Já ne. Nelíbí se mi takové generalizování.

  Za všechnou můžou komunisti. Ti, co je volí, by si měli uvědomit, že právě za jejich éry minulého režimu, sem byli Cikáni dovlečeni ze Slovenska a Maďarska.
  O důvod víc, proč nevolit komunisty!

 41. Jinak souhlas s ostatními, co mají s Cikány podobné zkušenosti.
  Opravdu nezávidím lidem, kteří musí žít v blízkosti Chánova, v Matiční ulici v UL, v ulici Volfa v ČB, na Okružní v HK a v dalších lokalitách republiky

 42. Zájmeno my je v článku na svém místě správně do chvíle, než my napravíme škody. Obviňování komunistů (které opravdu není třeba volit) zavání laciným alibismem.

 43. Jsem z Chebu. Na 30000 obyv. tu žije 5000 cikánů. Nebejt činných radních a starosty, tak za chvíli zničí celý město. Tím činných, myslim že se furt všechno opravuje. Je to banda dobytků, který se neumějí chovat ani k vlastní mámě. Ty, s tou fanrastickou kulturou, o kterých mluvíš, už dávno neexistujou, možná někde v Asii. U nás je to jen hromada líných necivilisováných parazitických šmejdů, který si neváží absolutně ničeho, co se jim z našich daní na stříbrným podnose předkládá. Takováhle svoloč si nezaslouží podat ani jeden pomocnej prst, protože o to nestojí, a to předevšim proto, protože jim tenhle systém náramně vyhovuje a ty by sis měl zkusit vedle nich žít a zkusit jít za nima s tou tvojí pomocnou rukou. Nikdy bys potom hromadu těchhle blábolů nesepsal 🙁

 44. Brečet umí každé mimino, ale na vyřešení problému je potřeba chlap.

  Pokud budeme do nekonečna vyprávět v komentářích, že buď nemáme na to, abychom se přestěhovali (řešení slabých) nebo nemáme na to, abychom začali problém skutečně řešit, nic to nezmění a situace se přes nás jednoho dne přežene jako hejno kobylek.

  Hodně štěstí!

 45. Kdybych přiletěla odněkud z jiné planety a přečetla si tady ten článek o cikánech, řekla bych si, že to jsou nějací chudáčci, kteří se neumějí bránit, že bílí jsou ti špatní, a že jim ostatní křivdí a buhvíjak by se jim mělo pomáhat.

  Jistě ale všichni víme, že takhle to není. Samozřejmě netvrdím, že my za nic nemůžem, když je někde problém mezi dvěma stranami, tak si za to můžou vždy obě dvě. Někdy víc ta jedna, někdy víc ta druhá. Jenže, když procházím ulicemi a vidím ty spousty cikánů, jak se jen tak poflakují, rozbíjejí výlohy, sem tam někoho přepadnou, okradou, znásilní nebou zabijou. Ovšem, to není jejich chyba, zase za to můžeme my bílí, že ano? Nebo, když nějací malí parchanti, tak 10-ti letý začnou kopat do stařenky, která se sotva drží o berlích a seberou jí kabelku, to je taky v pořádku, co? To za to zase můžeme my. Nevím, kde jsi na tohle přišel.

  Netvrdím, že se nenajdou slušní cikáni, jenže ti se od ostatních cikánů drží co nejdál, chodí do práce a mají tak obvykle 1–3 děti. Obvykle totiž cikáni mají co nejvíc dětí, aby se mohli válet a dostávat sociální dávky, já bych jim nedala nic, pokud se nezapíšou na úřad práce, nebo pokud nebudou provádět veřejně prospěšné práce a budou slušní. 

  Nejlepší je, když jdu u nás ve městě po ulicích a vidím ty odpadky poházené, převrácené popelnice, flusance po zemích a další věci. Á, já zapomněla, to děláme my. Protože my jsme ti špatní a cikáni jsou ti dobří (jak z tvýho článku vyplývá).

  Proč nemají někde svojí vlastní zemi, kde by žili a dělali bordel? Proč musí bejt nalezlí po celym světě? Ať táhnou zpátky do Indie nebo do Rumunska. A víte proč to neudělají? Protože potřebují být vedle někoho, kdo jim bude platit soc. dávky a kde ví, že se jim nic nestane, ať už provedou cokoli (v našem státě se nestane nic nikomu, ani bílým). 

  Já nejsem rasitka, nevadí mi černoši, ani vietnamci (sice Čínami štve se zabíjením zvířat a cenzurou), ani proti dalším národům, pokud jsou slušní, nic nemám (i když by se nějaké ty neřesti u každého národa našly).

  Je od tebe hezký, že bys jim chtěl pomoct, jenže stojí oni o naši pomoc? Myslíš si, že když za nimi přijdeš s návrhem, že se můžou volně pohybovat všude, že tě za to zůlíbají? Ne nadarmo se říká pro dobrotu na žebrotu, nebo podáš mu prst a on ti sní celou ruku. Přeber si to jak chceš, já o cikánech vim svý a asi se muj názor jen tak nezmění. Dokud se budou chovat, tak jak se chovají, tak ne.

  Přesto je tu jedna vlastnost, kterou cikánům nesmíme upírat: vidíš nějakýho caparta, ten k tobě příde a řekne ti, ať ti navalíš prachy. Ty si řekneš, co mi může takovej prcek udělat? jenže než stihneš něco udělat, tak máš všude kolem sebe několik goril — cikánů (nejspíš to jsou jeho příbuzný) a může kolem tebe chodit plno bílých, nikdo ti ovšem nepomůže, protože má strach. Strach o svůj holej krk, nikdy nevíš, co je popadne.

  P.S. Četla jsem si několik předchozích komentářů a výraz hyperbola ti asi nic neříká, co?

 46. Tak to, ML, vypadá na skutečný názor, díky. Když už si tykáme, tak věz, že ani já nevidím svět černobíle. Jen nad ním přemýšlím jinak než je zvykem.

  V důsledku jiného nazírání na totéž vznikají články a komentáře jako je tento (samozřejmě to má i vedlejší účinky v podobě obtěžování mé ženy bizarními teoriemi — ale o tom zase až někdy jindy).

  Pokud nad tím někdo přemýšlí a má potřebu to komentovat, je to, myslím, v 99 procentech malá ztrátu času pro jednotlivce a ztráta mnohem větší porce času pro lidstvo.

  Vezmi si, kdybych to nenapsal, tisíce lidí by to nemusely číst a nemusely by nad tím přemýšlet. Mohly vytvořit hmatatelné hodnoty nepostradatelné moderní konzumní společností nebo co já vím.

  Naštěstí existuje to jedno procento lidí, pro které to ztráta času nebude. A čert ví, třeba na tom někdo — narozdíl ode mě dostatečně politicky ambiciózní — postaví jinou, skutečně životaschopnou teorii i praxi.

  Přeji příjemný večer!

  PS: Můj článek a všechny komentáře jsou samozřejmě velmi hyperbolické. A neštítím se to přiznat. 😉

 47. Pane Pech, já nevím co na to říct. Určitě s vámi nesouhlasím a už vůbec ne s vaším nadřazeným přístupem. Koho tu chcete poučovat jak má psát svůj příspěvek, kolik chyb tam udělal a kolik teček použil. Mě by tak zajímal váš život co VY jste dokázal a čím jste přispěl, aby byl svět lepší.…
  a co se týče cikánů tak souhlasím s názorem, že dokud oni nebou chtít tak to lepší nebude nikdy. Jsou problémoví a nedával bych vinu nikomu jinému než z větší části jim samotným.…

 48. Vážený pane Kasiku,

  upřímného názoru si cením, takže pokud máte nějaký, který jsem ještě nečetl, rád se nechám inspirovat k dalšímu politicky nekorektnímu a záměrně nadsazenému komentáři.

  Co se týče vašeho souhlasu s názorem, který jsme již viděli, odkazuji vás na přečtení některého z mých předchozích komentářů na dané téma.

  Pokud jde o to, co jsem dokázal já osobně, tak vězte, že se ještě necítím na vrcholu, ale runrate mám zatím přinejmenším uspokojivý.

  Děkuji za pochopení a přeji příjemný večer!

 49. řeknu vám příběh..(předem se omlouvám za gramatické chyby)

  U nás ve městě žije přesně 431 romů…Vím to přesně ‚nebot jsem mel schodou okoloností co dočinění se sčítáním menšin u nás ve městě..Z těchto 431 romu pouze 12 romů pracuje..Můžu je klidně všechny jmenovat, jelikož jsou to docela slušní lidé, kteří se odtrhli a snaží se žít normálním životem…Z těchto normálních romu byli napadeny 3 rodiny, rozbité nosy a škody na majetku + pár hnusných nápisů cosy jako otroci bílejch

  Další příklad je u nás nejmeší nezaměstnanost v JČ…z toho 3/4 tvoří romové?Proč?Práce je tady toliko že se musí dovážet z 30km vzdálených měst..

  V Milevsku 6.7.2008

 50. Dobrý den,
  pocházím z menšího města, kde je několik cikánských rodin. Mimo jediného člověka, který podniká v oblasti odpadů nikdo z nich nepracuje. Není to proto, že by nebyla práce, ale proto že se tito lidé si od pádu komunismu ani nepokusili cokoliv sehnat sami. Ano, viděl jsem je pracovat, ale pouze v rámci odpykávání alternativního trestu. My, majoritní společnost, můžeme je podporovat k jakémusi návratu k jejich zvyklostem, avšak musíme vyžadovat součinnost k jejich začlenění do společnosti. Romové využívají politické podpory k vlastnímu obohacování ve formě sociálních dávek, přídavků na děti jejichž množství je neúnosné vůči ekonomické situaci jednotlivců. Pokud je jejich kultura tak jedinečná, nerozumím obrovské kriminalitě. Proč již malé děti jsou vychováváni pro krádeže, sprosté nadávky, plivání po lidech? Proč se Romové dopouštějí vražd, znásilnění a jiných násilných činů? Je to snad důsledek přílišné svázanosti romských tradic? Váš článek je příliš nabitý naivitou, a snad se jednou přestanete zaobírat utopickými představami o škodlivém vlivu české společnosti na cikánský národ.

 51. Dobrý večer, pane Kališíku ze Žamberka!

  Rád jsem si přečetl komentář bez množství pravopisných a faktických chyb. To se jen tak nevidí a mě to skutečně potěšilo. Naneštěstí forma zvítězila, obsah zklamal.

  Máte pravdu, že článek může na člověka působit naivně, když se dívá na svět z jiného úhlu než autor. Cílem tohoto článku je ale mimo jiné provokovat k myšlení a podle toho je i stylizován. Vy jste asi chvíli přemýšlel, za což mohu na oplátku slíbit, že se zamyslím zda bych měl odpovídat na každou naivní otázku každého profláknutého protiromského aktivisty v každém komentáři nebo počkat, až tyto otázky zodpoví další diskutér.

  Poprosím tedy, abyste se příště oprostil od řečnických otázek a konstatování očividných faktů bez dalších souvislostí. Nebudou-li řečnické, pak se na otázky laskavě pokuste také smysluplně odpovědět.

  Děkuji za pochopení a přeji mnoho zdaru!

 52. Vazeny pane Pechu,

  doufam, ze Vas absence diakritiky neodradi od cteni a zustanete i pres mozne gramaticke chyby stale zameren na obsah beze zmeny pristupu.

  Bylo pro mne dost unavne cist vas clanek a nektere veci bych nejradsi preskocil. To si vsak nemohu dovolit, a to hlavne z duvodu vaznosti tematu. Pokud jde o nedostatek prostoru pro cikany, pak Vas pomer zastavene plochy k celkove plose uzemi CR naprosto vyvede z omylu. Nejsem tvurce onoho problemu, ani jsem nezazil cele obdobi jejich pokusu o prirazeni k nasi spolecnosti. Presto vsak tvrdim, ze jsem toho zazil dost.

  Zhruba pred sedmi mesici jsem opustil kvuli teto “utlacovane” mensine CR a vyhledal pomoc v Rakousku — byla mi dana moznost se stravovat a prespavat na nocleharne. Blizsi info najdete na strankach, jez jsem mel tu cest vytvorit. Behem teto doby jsem si v hlave urovnal radu veci. Je to vysledek minimalizace starosti, ktere pusobi tlak nouze prozivene v okamziku, kdy je clovek vydan samote a nemoznosti cokoliv cinit. Pokud jde o cikany, muzeme se na to podivat obdobne, ale je zde rada rozdilu, z nichz vyplyvaji priciny jejich kriminality.

  Slovo “cikan” najdete v ucebnici patraci techniky z roku 1934. Je zde presne popsano, jakymi pohnutkami se cikani ridi a proc je potreba se pred nimi chranit. Rad bych vsak vylicil to hlavni, ktere se dotyka dnesni doby.

  Skupina lidi, kteri pracuji, jevi na pohled obtizeni, omezeni svobody a chudobu. Pokud je do teto skupiny zaclenovana jina skupina, ktera ma jine predstavy zpusobu ziti, nastane jista interakce. Tato interakce je pusobeni zjevnych priznaku pracujicich na pohled cikanu, kteri jimi nemohou byt prirozene motivovani. Proto je potreba hledat cestu motivacnich faktoru nam obvyklych. Ony motivacni faktory se vsak nedaji ukazat ani jakkoliv zobrazit. Je potreba jim rozumet a to vyzaduje obrovske usili pri vzdelavacim procesu. Tohle se vsak nemuze dit v prostredi tlaku, nybrz na pude, ktera je pro tyto ucely urcena. Stejne jako VinziRast byla moje puda pod nohama, je mozne nalezt pudu soucasnych cikanu.

  Abych to shrnul — pro reseni problemu ghett a cikanske kriminality je potreba zaujmout aktivni pristup. Ano, bude to neco stat, bude to hodne prace, ale svoboda znamena pravo na vyber. A o tuto svobodu nejsou okradani ani dnes. A za volbu mezi dobrym a zlym je odpovedny kazdy sam, nejen cikani. A podle sve odpovednosti by mel byt kazdy hodnocen stejne, take i cikani.

 53. já vám něco řeknu. když to tady čtu, stydím se. stydím se za to, že velká většina romů jsou svině. já jsem taky rom ze slušný rodiny, oba rodiče pracují prostě jak to má být … jenže nikdo z vás nepochopí že sou i dobrý cigáni … prostě nás všechny berete do jednoho pytle a to je hnus … třeba mýmu tátovi slíbili práci, když tam přijel tak najednou práce nebyla … tak si uvědomte že něco málo cigánů jsou i slušní lidi.

 54. Moc hezký článek, nepsal jej hloupý člověk, ovšem naivita je až odstrašující. Jak začít … bydlím v sousedství cikánů 2 roky, četl jsem zde příspěvky o odcizeném mobilním tel., mohu se připojit, ale to je jen kapka z toho všeho co ve mně — jinak mírumilovném člověku — probudilo něco, čemu se říká rasová nesnášenlivost.

  Neřadím se k žádné organizaci či politické straně což je dnes oblíbená ukázka svých názorů, životního stylu či dokonce údajnému vlastenectví.

  Bydlím ve středním městě o počtu obyvatel 13 000, uprostřed ulice, která má moc hezký název, bohužel je obydlena romskou menšinou, a to tím způsobem, že cca 100 metrů dlouhá rovná ulice je započata jedním domem obydleným cikánama, pak pár domů kde bydlí češi, a na konci opět dům plný probíraných.

  Bylo by provokativní a hloupé napsat že nevím proč touto ulicí zdejší občané neradi chodí a vyhýbají se jí, velké skupiny nepracujících a nudících se spoluobčanů zde posedává v ulici na židlích před domem, s nepředstavitelným jim přirozeným hlukem (zkuste jít spát po noční směně), hrají fotbal na veřejné komunikaci, o nehorázném nepořádku v okolí těchto domů se nedá pochybovat, a to k tomu jednomu domu dostali už dokonce druhý kontejner, oba jsou naplněny mnohem dřív než je vývoz, takže je smetí a odpad všude okolo, nechápu jak mohou tak rychle vyprodukovat tolik odpadu, ale to vše by nejspíš autor výše zveřejněného článku dokázal obhájit, ovšem to že tudy musí chodit denně např. pedárnice (stěžovali si zbytečně na radnici), a tito spoluobčané je častují ne zrovna lichotivou mluvou či na ně dokonce z oken plivou, to už se mi nezdá moc etnické.

  Samozřejmě to opět můžeme svést na nás, je to naše chyba že jsou takový a neváží si toho jak tu s náma mohou žít.

  Autor se zde často opírá o to že je chyba také v hamižnosti nás všech pracujících, tzn. my co platíme elektriku a nájem jsme neschopní v tom těmto lidem pomoci protože by nás to stálo peníze (?)…pokud bude reagovat stejně jako na odcizený mobilní telefon, tj. ohlásit vše PČR, nevím jak např. zde odstranit jejich (alespoň v tomto městě) dealerování tvrdé drogy Pervitin, ne bez obav nejsem jejím konzumentem jak by se mohlo zdát jen proto že tuto skutečnost vím, ví to zde tak polovina obyvatelstva, k čemu to je když tyto cikánské klany mají již předem vybrané členy kteří si půjdou odsedět to svoje a jádro zůstane?

  Proč se jich sám “pan” starosta bojí a daruje jim dokonce automobil (ačkoliv řidičský průkaz mají z nich tak 4) jen za příslib že sem nenastěhujou své opravdu povedené příbuzné ze slovenska, apropo když tu bývají tak se zde dějí i loupežná přepadení typu “nůž na krku, a naval peněženku gadžo, bo deš” …

  Musím odbočit, jelikož i teď když píšu tento (omlouvám se že tak dlouhý) příspěvek do vaší diskuze, mám na uších sluchátka připojená do notebooku a poslouchám svojí oblíbenou filmovou hudbu, nechápu že i takovou hlasitost dokáže překřičet cikánské zatím ještě docela nevinné dítě (ale mám i naprosto opačné zkušenosti, typu šestiletého děcka co pokřikuje na mojí ženu že je hnusná bílá p.ča apod., ale souhlasím že jde o námi pokažený vzor toho jak mají cikáni děti vychovávat [ironie]).(proč je cikán v noci schopen s prominutím obechcat celou silnici popřípadě i domy taktéže nějak nedokážu pobrat, leč každý víkend je to jejich oblíbená činnost).

  Teď píšu přímo vám, pane autore docela chytlavého článku, ani zdaleka bych nedokázal popsat hrůzy které v této ulici může člověk prožít v obyčejném příspěvku (zfetovaní cikáni mučí kočku ve 3:00, a to opravdu morbidním způsobem, to se pak moc hezky nespí, např. zrovna od této doby a to né jen kvůli tomu nebohému zvířeti, pro mě toto nejsou lidé) vydalo by to nejspíš na v tomto systému zakázanou knihu, proto si nedokážu a popravdě ani raději nechci představit jaký to musí být žít s tímto “etnikem” na nějakém z těch v dnešní době proslavených sídlišť.

  Rád bych věděl jak si představujete zredukovat jejich neůprosně prudké množení, a zatřídění do systému, který sami odmítají (dle vás nejspíš kvůli naší vlastní odmítavosti) …

  PS: Všimnul jsem si ještě příspěvku nad tím co zde nejspíš trapně smolim, ano jsou i slušní cikáni, ale to není omluva pro mor.

  PS2: Váš článek se mi docela líbil, ale pochybuji že, máte tu neskonalou čest být jejich sousedem i v takto malém městě…

  S úctou a pokornoou myšlenkou lepších zítřků, Zikmund

 55. …až teď jsem si všimnul příspěvku jistého Kališíka … ačkoliv píše téměř to samé, tak bych rád upozornil že je to pouze shoda, nerad bych byl spojován, nečetl jsem téměř až na první a dva poslední příspěvky nic z diskuze (ale především text autora), proto mě nyní mrzí podobnost, pokud budu spojován s jeho příspěvky tak pouze formou částečně logické křivdy. Co se týče mého textu nejspíš najdete také mnoho pravopisných chyb, ale pokud pouze diskutujeme a to na slušné úrovni, tak si myslím že není nutná absolutní korekce, či dokazování si dosaženého vzdělání …

 56. Dobré odpoledne, Zikmunde!

  Odpovědi na Vaše otázky už tady většinou zazněly. Jen bych dodal k týraným kočkám, poslechu hlučné muziky a prodeji tvrdých drog, že to není doména jednoho etnika. Podobnými činnostmi se zabývají příslušníci každého etnika a barva pleti je jen zástupný rozlišovací znak.

  Chápu, že v blízkosti cikánů se Vám nežije nejlépe, ale v principu Vás k tomu nikdo nenutí. Věřím — a mám to i prakticky vyzkoušené — že s nimi lze najít společnou řeč a dohodnout se na dodržování lecjakých podmínek. Není to jednoduché, takže hodně lidí to předčasně vzdá a shrne problém pod romskou otázku. Ale věřím, že Vám to bude stát alespoň za zkoušku.

  Přeji příjemné svátky!

 57. Článek je docela zajímavý hlavně ta pasáž nabádající aby jsme my pracující a odvádějící daně nechali cikány žít v naší pradávné vlasti jejich způsobem života. Vážený autore článku, zvracet se mi opravdu chce ale pouze z myšlenky že by jsme měli nechat cikány dál krást, přepadat, prodávat drogy dělat bordel a zneužívat našich sociálních výhod. Žijeme v civilizované evropě kde nejde aby jeden makal pro blaho všech a druhej žil podle své “kultury” váš nápad je nesmysl (velice slušně řečeno)
  Věta z vašeho posledního komentáře která zní: “Chápu, že v blízkosti cikánů se Vám nežije nejlépe, ale v principu Vás k tomu nikdo nenutí.” snad ani nemahla být myšlena vážně.

 58. Vážený SandroCZ,

  nejsem si vědom, že bych kdy mluvil o tom, abychom nechali cikány krást, přepadávat, atd. Stejné zákony platí pro všechny a podle nich by se měli také všichni chovat. Kdo to neudělá, nechť za to zaplatí. Patřím mezi zastánce tvrdších trestů obecně a velmi ostrých trestů pro recidivisty. Tedy prosím nevykládejte si můj názor jinak.

  I přes výše uvedené si však stále myslím, že cikáni mohou žít podle své kultury, byť přizpůsobené podmínkám (i jejich kultura má svou evoluci, která je tlačena vnějšími podmínkami). To, čím jsou někteří z nich (možná dokonce většina z nich) dnes, už dávno nemá — naneštěstí pro všechny zúčastněné — s jejich původní kulturou nic společného. A jak už jsem řekl dříve, my všichni na tom máme svůj podíl, vinu nelze svalovat pouze na ně.

  Co se týče mé věty o bydlení v blízkosti cikánů, asi se budete divit, ale v daném kontextu byla myšlena vážně. Je to úplně stejné jako bydlet v sousedství kohokoli jiného, pokud ho nedokážete tolerovat nebo se s ním dohodnout a vyčerpal jste všechny legislativní možnosti nápravy daného stavu.

  Přeji Vám příjemné přemýšlení!

 59. Podle vás je tedy logické, že rozený čech který celý život pracuje bydlí v domě po rodičích, se má na vlastní náklady sám odstěhovat z místa které by měl jinak velice rád, jen kvůli tomu že jej a všechny v okolí terorizují naplavení cikáni? Společnou řeč s nima bohužel najít jak píšete nelze, alespoň s těmito, ale na to vy snadno napíšete že určitě ano.

 60. Dobrý den, Zikmunde!

  Jak jsem napsal v odpovědi pro SandroCZ, stěhování vidím jako jednu z možností, pokud Vám není dána vůle nebo schopnost dosáhnout dohody a zároveň jste vyčerpal všechny další prostředky k nápravě daného stavu. Nemáte-li dostatečně progresivní vedení obce, které by si dokázalo s daným stavem poradit za Vás (resp. bez Vašeho přičinění), můžete se pokusit převzít iniciativu.

  Ať už se pokusíte o dohodu nebo o zjednání nápravy jiným způsobem, který Vám poskytuje platná legislativa, pak je Vám jistě jasné, že jde o dlouhý a bolestivý proces. Bude to stát čas, pravděpodobně i další prostředky, ale věřím, že budete ve svém počínání úspěšný, pokud budete mít vůli dosáhnout změny. Nacházíte-li se však před rozhodnutím, zda do něčeho takového jít nebo se přestěhovat, pravděpodobně si dokážete (za použití selského rozumu) spočítat, že stěhování je celkově levnější proces.

  Na závěr mi dovolte říct, že nejsem schopen nabídnout všem univerzální řešení, ale nejsem ani bláhový šílenec, který by si myslel, že svět je jen růžový (nebo černobílý, jak chcete). Mezi cikány najdete vrahy, podvodníky, dealery drog i jiné otřesné živly; stejně jako v každém jiném etniku. Koncentrace živlů mezi cikány je dlouhodobě statisticky vyšší a nevěřím tomu, že jakákoli současná generace zažije opak.

  Buď můžete všichni nadávat a plakat na nesprávném hrobě (ve formě příspěvků na tomto webu nebo s kamarády u piva) nebo nad tím můžete přemýšlet a třeba se to pokusit změnit. Chce to odvahu, odhodlání, pevné nervy a nezničitelnou vůli. Pokud cokoli (nebo dokonce nic) z toho nemáte a stejně se alespoň pokusíte, nemůže se stát nic horšího, než že z Vás (i v případě celkového neúspěchu) bude takříkajíc lepší člověk.

  Děkuji za pochopení a přeji Vám mnoho úspěchů!

 61. Vaše řešení je zajímavé. Čech se musí snažit jako blázen a když vyčerpá všechny legální prostředky tak se holt musí stěhovat. Cikán na druhou stranu nemusí nic a to co dělá v rozporu s dobrým mravem a zákony je mu velkoryse promíjeno (dělat něco podobného někdo z nás tak je už v kriminále). Co se týká plakání na nesprávném hrobě, musím nesouhlasit, boj proti těmto nečechům a jejich krvezrádným přisluhovačům je třeba vést na všech frontách. Nedivil bych se kdyby byl váš vzor ztroskotanec Kocáb nebo imigrantka Stehlíková. Je až z podivem jak tyto nepřizpůsobivé individua bráníte, neříám že je všechna vina na jejich straně ale pokud mají aspoň špetku inteligence tak by se měli snažit o nápravu především oni.

 62. Drahý SandroCZ,

  snažit se musí každý, kdo chce žít podle svých představ. V Českých Budějovicích i jinde, nezávisle na barvě pleti, to doufám chápete. Nevěřím, že člověk, který se tady snaží o flamewar (tolik můj názor na zbytek Vašeho komentáře) místo dialogu, by již vyčerpal všechny legální prostředky a můj čas je mi každopádně příliš vzácný na to, abych se Vám pokoušel vysvětlit jak praktikovat porozumění psanému textu.

  Dobrou noc!

 63. No cikáni si žijou podle svích představ a nesnaží se. Bohudík nemusím s cikány nic řešit mé připomínky pouze navazovali na jiné zde uvedené komentáře. Koukám že jsem svím minulím příspěvkem trefil do černého (hezké úsloví). Výmluva na “drahý čas” mě moc nepřekvapila a abych řekl pravdu nebude mi vadit že mi nebudete cokoli vysvětlovat.

  Dobrou noc i vám.

 64. Drahý SandroCZ,

  do černého jste svým minulým příspěvkem skutečně netrefil. Možná je to pro někoho neobvyklá představa, ale jsou lidé, kteří svůj čas umí využít užitečněji než nekonečnou debatou bez zřejmého pochopení druhou stranou.

  Každopádně jsem rád, že je tato poněkud neplodná diskuse u konce a obešlo se to bez použití extrémních výrazových prostředků.

  Přeji příjemný den!

 65. DOBRY DEN VSEM
  NEJDRIVE BYCH SE PREDEM CHTELA OMLUVIT ZA GRAMATICKE CHIBY.
  POCHAZIM Z ROMSKE RODINY ZE SEVERNICH CECH. TAK ZE GDYZ JSEM NATOUPILA DO PRVNI TRIDY TAK JSEM SE STRASNE MOC TESILA PROTOZE JSEM SKOLU MELA ORAVDU RADA, MAMINKA MY VSE PRIPRAVILA JAK SE MA A UPLNE VSE NOVE,NE PROTO ABY UKAZALA ZE NA TO MA ALE PROTO ABY SE MY VE SKOLE NESMALI DETI Z NEROMSKYCH RODIN.JENZE GDYZ JSEM NASTOUPILA DO SKOLI TAK TY DETI ME ZACALI HNED OD ZACATKU PNIZOVAT A URAZET, A TI CO SE SEMNOU CHTELI KAMARADIT TAK NEMOHLI PROTOZE TI OSTATNI JE ZACALI NAVADET A TAKY ZE STRACHU ZE SY S NIMI NEBUDOU HRAT TAKE.A TAK SE MY SKOLA POSTUPNE PRESTALA LIBYT.SICE JSEM DO SKOLI CHODILA DAL ALE UZ ME PRESTALA BAVIT.KAZDEJ MY JEN NADAVAL ZE SKOLA JE JEN PRO NE A NE PRO CERNY HADICE.(MUZU SE ZEPTAT OD KOHO TO SLISELI DETI Z PRVNI TRIDY??KTERYM JE SEST ROKU????). JA VIM ZE TO JE MOJE CHIBA ZE JSEM SE NA TO VIKASLALA ALE OPRAVDU AT SE KAZDY SKUSI VCITIT DO KUZE SESTILETEHO DITETE. VERTE MY TAKOVE ZAZITKY NEPREJU NIKOMU TO SY NESE SEBOU CELI ZIVOT.TED JSEM STARSI A MAM TRI DETI TAKE SY TO ZAZILA MOJE NEJSTARSI DCERA OD PRVNI TRIDY MELA SAME JEDNICKY A JEDNU DVIJKU.JENZE VE TRETI TO UZ NEMOHA VIDRZET A NECHTELA ZA NIC NA SVETE DO SKOLI.DOMLOUVALA JSEM JI ZE SE TO ZLEPSI I GDIZ JSEM VEDELA ZE TO NENI PRAVDA.A POTOM VE TRETI UZ MELA CTIRI CTIRKY TAK JSEM REKLA A DOST ODJELA JSEM DO UK BEZ ZNALOSTI JEDINEHO SLOVA ANGLICTINY VSE JSME NECHALI V CECHACH RODINU, PRACI, PROSTE VSE.A TED JSEM RADA KVULI MIM DETEM TADY NIGDY NEPOZNALI ZE JSOU PRO NEKTERE JINI.TED PO SEDMY LETECH CO JSME V UK DETI MLUVI I PISOU PERFEKTNE ANGLICKY,SKORO NIGDO NEVERI ZE SE NARODILI V CECHACH, TED OD ZARI SE MOJE NEJSTARSI DCERA HLASI NA PSICHOLOGII A JSEM NA NI OPRAVDU HRDA A NEJEN NA NI ALE NA VSECHNY MOJE DETI,VELICE DBAM NA TO ABY MELI VZDELANI I ZA CENU ZE JSEM TADY V UK UPLNE SAMA.A SNAZIM SE VICHOVAT JE JAK NEJLEPE MOHU. MOJE RODICE CELI ZIVOT DRELI A DROU DO TED JA TADY TAKY DRU DOSLOVA JAKO KUN I GDIZ BYCH MOHLA VIUZIVAT SOCIALNI DAVKY ALE NECHCI DAVAM SVIM DETEM PRIKLAD TOHO ZE PRACOVAT MUSI KAZDY CLOVEK.ALE V CECHACH TO VETSINNOU NEJDE JA SAMA MAM S TIM SKUSENOSTI GDYZ JSEM SLA HLEDAT PRACI TAK PO TELEFONU OPRAVDU BYLO DOST PRACE ALE GDYZ POTOM JSEM PRISLA TAK ZROVNA NEKHO PRIJMULI A JEN REKY BOHUZEL.STYZKA SE MY PO CESKE REPUBLICE VZDIT JSEM SE TAM NARODILI A JINEJ DOMOV JSME NEMELI ALE JESTLI SE NEGDY VRATIM TAK AZ DOSTUDUJOU VSECHNY MOJE DETI PROTO ZE VIM ZE
  DOMA BY NESTUDOVALI.JEN JSEM CHTELA RICT ZE NE VSICHNI NECHTEJ PRACOVAT NEBO NEPOUSTET DETI DO SKOL ZNAM OPRAVDU TADY V UK SPOUSTU ROMU CO STUDUJOU A BEZ NEJAKYCH VETSICH PROBLEMU=PROC TO JDE V UK A V CECACH NE?? JE PRAVDA ZE NA TO MAME PRAVO ALE GDYZ UZ VE SKOLACH NA PRVNIM STUPNI VAS TAKLE DOKAZOU PONIZOVAT DETI JAK POTOM TO VIPADA GDIZ HLEDAME PRACI???? A BOHUZEL BEZ VZDELANI??(KATASTOFA) JAK SE DIVAJ NA VAS Z VRCHU.
  TAKZE JESTE JEDNOU SE OMLOUVAM ZA GRAMATYKU JA VIM JE HROZNA.

  1. Uf! Tedy, Růžo, gramatika Vašeho příspěvku je skutečně neuvěřitelná. Vzpomněl jsem si na knížku Růže pro Algernon. Jsou v ní pasáže psané skoro tak, jak jste to předvedla Vy.

   A teď k otázce proč to jde v UK a nejde to v ČR. Neznám tamější situaci příliš detailně, ale po chvíli přemýšlení bych řekl, že v UK nejspíš nebyli blázni, aby si v minulosti vypěstovali problém, který jsme si dokázali hýčkat my (a stále v tom pokračujeme).

   Mimochodem, Váš komentář velmi pěkně ilustruje jak to chodí na druhé straně, takže díky za něj. Třeba se někomu rozsvítí až si to přečte. I když, to by bylo ode mě asi naivní očekávání …

   Good luck!

 66. Myslím si, že pokud se snaží pracovat anebo snažit si ji najít a nelelkuje není důvod proč k němu nebýt zdvořilí, vlídní a přátelští. (práce není zlodějina)

 67. Možná není úplná pravda, že by velké omezení dávek vedlo k horšímu. Pokud by chtěli přežít a nerozkrást nás při tom, čemuž by měla zabránit naše policie, museli by začít pracovat, tím pádem by si nepořizovali tolik dětí a problém je vyřešen. Taky je možnost, že by někam odtáhli, což by se nelíbilo státům kam by táhli, proto by ty na náš stát “tlačili”.

  Myslím, že s vaším humanismem například v čechách nepochodíte, protože aby fungovalo to dobrodiní co popisujete musel byste nejdřív přesvědčit daleko víc lidí “z komzumní” společnosti jelikož tihle lidé jsou napadáni, obtěžováni a nakonec jde o ty prachy i okrádáni je to nemožné. Naprosto chápu někoho kdo maká 12 hodin denně z toho nevím kolik hodin na ty kteří mu když přijde domů, před barákem pasou šlapky, pořvávají atd. , že nemá zájem jim dávat klíče od bytu.

  Za všechno si můžeme sami, to říkáte. Něco na tom je ale má to jednu chybu. Z vlastní zkušenosti vím, že ti co byli za komunistů asimilování jsou (+potomci) dnes z většiny slušní a práce se snažící se lidé. Právě ti co se přistěhovali dělají problémy.

  K vaší teorii volného pohybu. Nějak pořád nevím jak byste si to představoval a k čemu by to bylo. Když je to velká část vašeho způsobu pomoci (alespoň sem to tak pochopil) popište prosím stručně základ. Podle mě je návarat ke kočování nemožný jak ze strany dnešního světa tak ze světa cikánů. Kultury vznikají a zanikají stejně jako druhy zvířat co vymírají k vůli naší civilizace. Jejich umělci žijí slušným životem(nechci abyste si pod tím představil normální český život, tak to ani není ale jednoduše si představte slušně žijícho cikána, který sice nekočuje a přesto má své tradice) a distancují se od nich, proto je podle mě tento váš názor naprosto zcestný.

  Myslím, že máme/mají jedinou možnost. Asimilovat se jinak je brzo pracující a slušní lidé umlátí. Sláva streetworkerům.

  1. Dobrý den, Martine!

   Omezit dávky nejde tak snadno, jak to na první pohled vypadá. Musela by se na tom totiž shodnout většina obyvatelstva prostřednictvím svých volených zástupců. A většina bohužel volí takové zástupce, kteří pracujícím lidem vezmou daně a poplatky, rozdělí je nepracujícím (mj. našim cikánům) a říkají tomu solidarita. Osobně tedy s omezením (klidně i úplným zrušením) dávek souhlasím, ale když už, tak plošně a všem bez rozdílu. Podle mě totiž solidarita vypadá úplně jinak.

   Co se humanismu týče, tak je mi úplně jasné, u koho nepochodím. Netřeba to dále pitvat. 🙂

   Za všechno si můžeme sami, to je jednou jisté. Není nějaké abstraktní ono, které by rozhodovalo a konalo za nás. Můžete svůj názor, že problémem jsou přistěhovalci, prosím opřít o nějaká fakta a čísla? Zní to sice snadno uvěřitelně, ale přeci jen se mi nezdá, že by přistěhovalců bylo tolik. Na druhou stranu, ani nevěřím, že by trvale asimilovaných bylo dost.

   Jde-li o volný pohyb, je třeba si uvědomit, v jaké přesně době článek vznikl. Dnes je tento problém již téměř odstraněn (alespoň v euroměřítku) a každý si může zamigrovat kam se mu zlíbí (viz původní komentář dámy z UK).

   Přeji Vám příjemný Nový rok!

 68. ty debile co to tady pises za blbosti nejsou schopni dodrzovat zakony a nechapu je to je super. tak jim rovnou dejme imunitu, jasne jedna mrtva holka jsem jedna znasilnena holka tam ze jakej je vtom rozdil.by me zajimalo co by jsi delal ty kdyby to byla tvoje holka,jo a oni urcite nejsou schopni rozeznat to ze stara babicka a hulce ktera ma u sebe tak 200–300 kc. neni schopna se branit a presto jsou mezi nami multikulturni obcane kteri jsou schopni ji umlatit k smrti. chces jim da svobodu fajn postavme jim vagonky a posleme spatky do indie odkud je vykopali. a takovi lempli jako jses ty je tady vitali s otevrenou naruci. radsi jse me vyhybej nebo ti zlamu vsechny kosti v tele. ja jsi pockam az te prepadnou zkonis na kryplkare a uvidime co napises potom.

  1. Děkuji za radu. Lidem, kteří neumějí pochopit psaný text, přemýšlet a vést dialog, se vyhýbám programově již od útlého věku.

 69. a pozor ono se to schvaluje takze kazdej kdo ma nazor jinej nez ty tak jsem nemuze nic napsat ze ty zasranej hajzle pockej ja jsi te najdu

 70. doufam ze tohle nemyslis vazne rikat:menšiny s úžasnou nenapodobitelnou kulturou, s vlastními zvyky. kazdy zna jejich kulturu treba janov cejl atd myslis kulturu bordelu.je mi z tebe docela na nic a cim vic ctu tim vice se divim jestli patris do nasi zeme.oni zili kocovnym zpusobem protoze kradou a kdyz nekde neco ukradli museli pryc.skvele umelce oo tragedie to cist vetsina je jich vytazena z bordela diky komerci a to jen pro to aby system lidem dal do hlav ze oni jsou nam na urovni ale nejsou aby byli musi pracovat ‚umet se chovat ne to co predvadi ted vsak jen diky vlade co sedi u koryt.chlape v jakym zijes svete z toho co pises je mi na bliti.jak pises ze minuli rezim si je vychoval oni za komunistu museli makat jinak sedeli.vychoval si je ninejsi polistopadovy rezim slozeny z byvalich komunistu v kvadru hlasajici demokracii ale pokrivenou.zajimalo by me z jaky organizace ses protoze tohle co pises jsou blaboly a nesmysli a tuhle diskuzi smaz.a hrdy cikan ten kdo chce byt hrdy musi pro to neco udelat ne brat pridavky na 10 deti a krast.oni maji svobodu vetsi nez cesi tim je dukazz ze si dela co chcou a to porad.a s tim ze sme jim vzali tradice kdyby sme jim ty tradice vzali tak nekradou a nevrazdi.nechapu jak si tohle moh napsat a jestli ses pravy cech tak se za tebe stydim.kdyz cech nezaplati najem tak jde na chodnik ale kdyz cikan ten vsemi utlacovany az hamba tak ten dostane barak za cca 3 mesice ho totalne rozbori a co se stane tento cikan zapise svoji jak bylo zmineno nezaponutelnou kulturu a promeni krasny dum v rozborenou barabiznu tak ten dostane novy barak a s tim se opakuje to stejne a pokud se nekdo obori tak je z nej rasista fasista a neonacista a to jen pro to ze brani svoji zem a dalsi generace pred necim co parazituje na jeho state

  1. Drahý Spectere,

   začněme tím, že cikáni, o kterých mluvíte, jsou většinou nevychovaní. Zcela nezpochybnitelně naší vinou ustrnula jejich výchova a velká část schopností na úrovni běžného předškoláka.

   Když dáte běžnému předškolákovi peníze, koupí si třeba hračku. Když dáte běžnému cikánovi peníze, udělá totéž, ale jeho hračkou bude chlast. Dáte-li běžnému předškolákovi klíče od bytu, jak myslíte že to může dopadnout, mhmm? Můžete se divit, že bude řešit problémy násilím, když k tomu bude mít příležitost? Naučil je to snad někdo jinak?

   Zkuste nad tím prosím přemýšlet, než zase napíšete, že má slova jsou blábol. A zkuste se prosím naučit psát vlastním jazykem, když už se tak hlásíte ke své zemi.

   Díky a pěkný den!

   PS: Nezastupuji zde žádnou organizaci.

 71. tak po opravdu namahave cetbe techto rozhodne neuskutecnitelnych a absolutne naivnich pohadek o nenavidenich utlacovanych a totalne hodnych cikanech a rasistickych cesich kteri jim vse vzali sem se odvazil cist komentare,cekajic na to ze vsichni co tu pisou jsou vlastenci a tato situace jim vadi sem narazil na pana jiriho pecha prosim te nastehuj si je do domu a pak uvidis ty komentare jsou k placi mluvis jako naivni decko kdyby byli utlacovani tak si nedovoli to co ted delaj ty snad nemas oci nebo ses jen ta povestna ovecka jdouci se stadem.no ja mam idealni reseni budto budou makat nebo si seberou svy maringotky a potahnou treba do pekla je opravdu smutne videt cloveka zastavajiciho se takoveho zivlu jako jsou oni .a antifu ani nekomentovat uz z toho ze nosi transparent s cerni,bili spojme sili je videt ze jde o fetaky,co propaguji drogy,multikulturni spolecnost a zruseni zakonu (anarchyste).

  1. Drahý Spectere,

   jak už jsem zmínil výše, do domu jsem si je nastěhoval, viděl jsem, bylo to fajn.

   Obviňovat mě z naivity či ovečkismu je asi zbytečné, pozorný čtenář pochopí.

   Díky za pochopení!

 72. pane pechu mam na vas otazku jak by ste se zachoval pri zmrzacweni nekoho vam velice blizkeho ????stale by jste je chranil.pro autora tohoto skutecne hloupeho clanku a vam podobnym co chrani cikani a jine etnika parazitujici na nasi zemi prestante si stavet vzdusne zamky a mit naivni idee realita je jina.

  1. Drahý (doufám, že naposledy) Spectere,

   zachoval bych se pravděpodobně nakonec velmi racionálně, byť by jistě celá situace byla zpočátku extrémně emotivní.

   Můj názor na cikánskou menšinu by to pravděpodobně na chvíli mohlo ovlivnit (pochopitelně v jejich neprospěch), ale po předchozích zkušenostech s vyhrocenými situacemi mohu zodpovědně prohlásit, že by se nakonec opět vrátil tam, kde byl.

   Děkuji za pochopení!

 73. Zdravím Vás pane Pechu.
  Každej z nás si pamatuje hrozné zážitky ve škole, kdybych měla děti a chodily mě domu z brekem, nebyla bych jiná.
  Český národ se v tomto nikdy nezmění, předsudky a tak, učí to další své generace už od mala!
  Co čekaj, že nám budou nadavat a my si to necháme líbit, pak jsme agresivní, to slýcháme stále, neučej svoje děti rozlišovat, proto to tady nikdy jiný být nemuže.
  At si každej z tech co tady nadávaj vezmou naší kuži na trh, tak na měsíc, uvidíme, zda to bude jen o tý barvě, nebo předsudkach
  Pání Ružo Vám i dětěm přejí to nejlepší, určitě si to zasloužíte..

 74. Takovou změť arogance s nesmyslnými výrazy a výjevy mysli se jen tak nevidí. Probuďte se pane Pech. Realita kolem vás je značně jiného rázu, než se domníváte nebo od ní očekáváte. Jediné, co zde dokazujete, je povyšování se nad ty, kteří použijí vícero vykřičníků nebo teček, apod. Vaše slepota je srovnatelná pouze se zabedněností “našeho” menšinového etnika. Tudy cesta nevede a nevedla. Je zapotřebí činů a to rázných. Empatie a sentiment musí stranou, dřív než bude pozdě a rostoucí nenávist vnitř bílé majority vykulminuje do extrémů a činy se pak stanou nesnesitelnými. Proto, přestańme už omlouvat a zachraňovat ty, kteří o to sami nestojí. A je jedno jaké je pleti, náboženství, vyznání, jazyka, atd.

  1. Zdravím, pane Žitný,

   co se týče prvních šesti vět, tak je to z mé strany pouze nastavování zrcadel. Říkám tím: “Podívej, ty, kdo nadáváš na cikány, o kolik jsi dál než oni!” Nic jiného v tom prosím nehledejte.

   Co se týče zbytku, tak souhlasím, až na malé výjimky. Bez empatie se problémy lidí řešit nedají. Bez sentimentu pochopitelně ano, ale ten bych ve svých výrocích asi také nehledal.

   Článek (i ty komentáře) berte s nadsázkou, jsem racionálně uvažující muž a vím, co lze od koho čekat. Přesto se rád nechám pozitivně překvapit a nedá mi to, abych v tom smyslu alespoň trochu neprovokoval.

   Přeji Vám příjemný den!

 75. Osobně si myslím že by se tento problém měl rychle řešit.Nevím jestli to tak připadá jen mě (a pokud ano tak se omlouvám) ale podle se sutiace čím dál horší.Dneska je velice pravděpodobné že když jste sám a potkáte na ulici cikána že vás nenechá jen tak projít bez toho aby vás aspoň nějak neurazil.Tímto vás vyzívám aby jsme to začali nějak řešit.

 76. Ja s tim clankem zrovna moc nesouhlasim…Je zajimave zei mezi cikanama se najde par jedincu kteri se o sebe a svou rodinu dokazi postarat , praci a ne kradezemi a podobne. Pokud jim chce nekdo pomahat, at jim dava ze sveho a ne z dani ktere odvadime ze mzdy kazdy mesic. Myslim ze se jim pomahalo uz dost dlouho a zatim to speje do poradne pr.…! Az ten kdo tento mega clanek napsal, bude mit kazdy den strach o sve deti ktere se boji jit ze skoly prez sidliste proto ze je obtezuji cikani a nedej buh kdyz jim neco reknete aby jste ochranil sve deti, hned je to rasova nenavist. Vlada chce delat usporna reseni, mluvi se jen o tom jak se bude zdrazovat a zvisovat dan. Nikdo ale nerekne kolik by se usetilo na vyplacenych davkach cikanum. Tam tece more financi a toto nikdo neresi. Zase nam zvednou poplatky a dane, jen aby meli pro chudaky cikany kterym kazdy jen ublizuje. A kdyz jim tak krivdime, at se seberou a jdou tam odkud pochazeji. a nebudu vubec proti, kdyz jim z mich dani prispeju na letenku nekam hodne daleko, kde nebudou nikoho obtezovat.

  1. Věřte, Bruno, že moje zkušenosti s cikány byly i v roce 2006 na napsání podobně provokativního článku dostatečné. Ostatní nemám potřebu komentovat.

   Přeji Vám příjemný den!

 77. Nema cenu se predstavovat,na jmenu asi nezalezi.…((podle vetsiny z vas ‚je jedno jaky Rom je jestli pracuje ‚nebo jestli je v kravate ‚nabo v teplakach …)) ale abych rekl pravdu,mnel jsem take (spatne ) zkusenosti z cechami chcete-li to rozlisovat..??Ale i dobre… Ono to je, o tom jaky je clovek…!Je mne 37 bydlim a pracuji v zahranici.Kdyz jsem prijel tak jsem neumnel jazyk,a moznost jsem dostal!!!1.vyplata ohromujici =motivace pracovat!!!pracovat za almuznu = nemotivujici a nechut pracovat.…to je vic nez jasne!!!(kazdy nema na to byt ing. nebo mudr.)Ale predce kazdy potrebuje mit praci…aby nekradl,jenze ted je trend nemas dobrou skolu nemas praci. Ja osobne ‚mam jen zakladni vzdelani,nestidim se za to,ale MAM!!! takovou MZDU kterou by si hodne velka vetsina prala!!!O tom to neni je to vzdy o lidech!!!A co jsem v zahranici tak jsem poznal ze lide v zahranici jsou vic tolerantnejsi!!!Porad pisete o tech neprispusobyvich…?? A co ty co jsou prispusobivy…??Pokud ja vim tak u vas jsou taky neprispusobyvi
  Ja bych to rekl takhle Rom ukradne “chleba” kdez to c.e.s.i kradou Miliony!!! hola pravda= na to cigan nema vysoky skoly…at si udela nazor kazdy sam.…

  1. Dobrý den,

   kdybyste chtěl anonymně udělat víc gramatických a syntaktických chyb, musel byste se to asi pokusit napsat v hebrejštině, že? To je opravdu příšerné, chlape …

   Kromě toho nějak nechápu, co přesně je pointou Vašeho komentáře a čím novým jste do této diskuse přispěl, kromě otřepaných frází, které už všichni dávno známe. Třeba někdo jiný pochopil?

   Díky za informaci!

 78. Jojo,vy jelita jedny. Naučte se nejdřív interpunkci atd. a pak teprve mužete diskutovat s velkokapacitním mozkem Jiříka Pechů

  1. Mhmm, jelita … Mozek asi stále funguje, protože při zpracování celé věty jednak vyhodnocuje, že se píše jelita jedna nikoli jelita jedny a druhak vydává pokyn k ohřátí oběda. 😉

   Díky za nesmírně cenný příspěvek, který mi velmi pomohl (ke včasnému obědu)!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..