Daňově odečitatelné školné

Pro podnikatele a firmy jsou náklady na vzdělání své a svých zaměstnanců daňově uznatelné. Běžný občan tuto možnost nemá (základní vzdělání, co se rozsahu i kvality týče, mu platí stát). Navíc je u nás stále otevřená otázka školného, ale není populací kladně vnímána.

Politici zatím nepovažují školné za nosné téma (když bylo nosné v minulých volbách, nechali ho vyšumět), takže se o něm moc nemluví a pomalu upadá v zapomnění. Raději se šťouráme ve vlastních výkalech typu aférky politiků a korupční skandálky.

Kdo to vlastně platí?

Každý český občan platí ze svých daní průměrné vzdělání celého národa, protože u nás dosud nebylo zavedeno adekvátně vysoké školné. Přestože se školné po dobu normální délky studia neplatí, vydáváme necelá dvě procenta HDP na vědu a výzkum (viz. postarší statistická ročenka Věda a technologie). Jen tak na okraj, třeba Taiwan vydává zhruba desetinásobek.
Více než polovina z toho jsou peníze soukromého sektoru. A z toho téměř polovina jsou peníze zahraničních firem. Není na škodu znát fakta, ale také nemá smysl, abych tu zprávu citoval celou, takže si ji prosím přečtěte.

Dozvíte se třeba to, že ta necelá dvě procenta nejdou pouze do škol, jak možná předpokládáte, ale značná část jde do výzkumu v privátním sektoru (de facto se jedná o investice velkých zahraničních firem do svého vlastního výzkumu).

Nevyhnutelnost

Školné, tedy pokud nechceme budovat sociální stát, je nevyhnutelné. Všichni to víme nebo alespoň tušíme. Vláda nám ale tvrdí, že se bez školného obejdeme. Už nám ale neříkají, že tím budujeme národ, který bude takovou malou manufakturou celé Evropy (případně světa). Stačí když si všimnete, co se u nás v posledních letech staví a jaké byly největší korporátní zahraniční investice u nás. Jsou to, moji drazí, montážní linky, velké montážní linky a samozřejmě … ještě větší montážní linky.

Stejně jako já už asi několik let tušíte, že problém není tak úplně ve vládě, ale ve fenoménu průměrný občan, který dal takové vládě důvěru. Tato vláda, narozdíl od vlád pravicových, šla ke korýtkům s předsevzetím školné nezavádět. Svého předsevzetí se drží a tedy si svou důvěru v tomto bodíku plně zaslouží.

Abychom si tady nelhali do vlastní kapsy, přiznejme, že nezavádět školné je takřka bezpracné. Vždyť, kdy jste naposledy slyšeli o nějaké pozitivní akci Ministerstva školství?

Investice

Naši rodiče s tím tolik počítat nemuseli, ale my už musíme. Pokud chce průměrný český rodič, aby se jeho dětem dostalo kvalitního vzdělání, tak jako tak ho to bude něco stát. Rozdíl je v tom, že při placeném školném se školy budou snažit, aby byly kvalitnější než jiné. Rodič by se pak rozhodl podle svých možností a podle možností i vloh dítěte. Při bezplatném školství budou všechny školy průměrné a všichni dostaneme pro své děti průměrně kvalitní vzdělání nezávisle na možnostech. Unifikovaná společnost montážníků.

Dnešní průměrný český rodič musí zhruba měsíc v roce vydělávat jen na to, aby zaplatil náklady spojené s momentálním studiem svých dětí (plus školné rozpuštěné v daních). Návratnost takové investice je po vystudování průměrné školy nejistá, je skoro lepší když pošle dítě rovnou do dolů.

Statistika říká, že kvalitnější vzdělání pro své děti vyhledávají převážně rodiče s nadprůměrným vzděláním (resp. příjmem). Protože je jim jasné, že investice do vzdělání, se vyplatí. Jasně, zavání to elitářstvím, ale to je jen takový dojem, který se snaží vzbudit socialistické vlády. Takové kvalitnější vzdělání je dnes už totiž stejně placené, takže logicky klesá průměr kvality ostatních škol. V důsledku tedy tvrdím, že bezplatné školné (resp. školné rozpuštěné v daních) vede k elitářství mnohem rychleji.

Co kdyby se tedy školné přece jen zavedlo, ale udělalo se to mazaně? V souvislosti se školným se mluvilo (hlavně před volbami) o bezúročných půjčkách, ale průměrného občana to nechávalo chladným. Nerozumí tomu a nechce riskovat, takže se národ rozdělil na lidi, kteří školné bezmyšlenkovitě odmítají a lidi, kteří jdou nevyhnutelnosti vstříc. Přitom ve vyspělých zemích s rozumnou úrovní vysokého školství je to naprosto běžné a i rodiče počítají s tím, že vzdělání jejich dětí bude něco stát.

Proč vláda nenabídne průměrným občanům něco hezkého a veselého za to, že pošlou své děti do kvalitní školy? Většina lidí slyší na peníze, ale bezúročná půjčka je pro ně představitelná jen těžko. Vykládat jim, že za rok bezúročné půjčky vydělají pěkných pár procent z vypůjčené částky, to je jako hrách na stěnu házet. A sami na to, že mají poslat děti do školy, prostě nepřijdou.

Kašleme na sebe i na děti?

Tato země byla zvyklá na poměrně přísný diktát jedné strany. Prostě se chodilo do školy a basta. Když byly slušné výsledky, prostě se šlo do vyšší školy, a tak dále a tak výše. Dnes to není tak jednoduché, děti musí mít výrazně lepší výsledky, aby získali nejen místo na škole, ale pokud možno i nějaká stipendia. Potom můžete jít na vyšší školu skoro zadarmo (náklady se vrátí na stipendiích). To ani nemluvím o tom, že celé plánované školné by bylo teoreticky možné hradit i z půjček od komerčních subjektů. Ať už to budou investice do budoucích zaměstnanců nebo třeba dlouhodobé půjčky poskytované rodičům (zaměstnancům) jako benefit.

Takže co třeba nabídnout přímé daňové úlevy? Solidní odečitatelnou položku ve výši poloviny školného (říkejme tomu padesát procent) do rozumné maximální výše? Myslím, že státu by se vyplatilo zastavit odliv kvalitně vzdělaných lidí do zahraničních firem v EU i mimo unii. O tom, jak by se to vyplatilo jednotlivcům asi nelze vést spory. Nebo ano? Co vy na to, moji drazí čtenáři? Přijali byste nabídku bezúročné půjčky, abyste si mohli dovolit lepší vzdělání nebo se raději připojíte k průměru? Nebo jste snad už dnes ochotni vzít si komerční půjčku a investovat prostředky do vzdělání? Kolik takových se mezi vámi najde? Je celá moje úvaha chybná? A co teprve odklad daně se závazkem?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..