Proč děti v Česku kradou software

a) Rodiče puberťáků nikdy nevysvětlili svým dětem, že krást software je špatné. Sami často nevědí, že něco jako software existuje a ani nekontrolují, co má jejich dítko nainstalované na svém pécéčku. Generace rodičů dnešních puberťáků žije v představě, že koupí počítače to končí, neuvědomují si, že bez software je hardware jen změť křemíku a drátů.

b) Prostředí na základních školách má zpravidla k čistotě daleko a nejsou ojedinělé případy, kdy učitelé povzbuzují své žáky, aby jim přinesli nový warez. Jsou také často ochotni kšeftovat se známkou z informatiky. Tohle celou společnost brutálně deformuje, protože lidičkové se tím naučí, že je kšeftování s nelegálním software bez rizika a jak se vyplácí. Takže pokud vaše dítě nepřineslo za rok jedinou známku z informatiky, ale na konci mu hrozí jednička, máte doma možná génia, ale možná také budoucího krále warezu (těm se doma obvykle hromadí CD a DVD media nadepsaná lihovým fixem).

c) Vlastně až v průběhu končící puberty začínají lidičky chápat, že software se nekrade, stejně jako se nekrade v obchodě. Zatímco krádež v obchodě je zpravidla potrestána a neobejde se bez veřejné ostudy, kšeft s nelegálním software je v pubertě prestižní záležitost. Kdo má výkonější pécéčko a více nelegálních her, je king. Kdo nemá pécečko nebo nemá nejnovější hry a warez, je out. V tomto směru je apel na svědomí puberťáka předem prohraný, hodnoty jsou jasně dané.

Co s tím?

Tvrdím, že represe slouží pro ochranu společnosti před hluboce amorálními jedinci a měla by být až posledním východiskem v nouzi. Jestliže jste rodič, zeptejte se svého dítěte, jak mu slouží počítač, jaký software používá, jaký by chtělo používat a jak je všechen ten software licencovaný. To se neobejde bez přípravy, ale máte na výběr. Buď dosáhnete rozumné úrovně znalostí, abyste mohli vést se svým dítkem dialog o způsobech nabytí a licencování software nebo můžete mít z dítěte kriminálníka. Neplatí to vždy, ale riziko roste.

Nepodceňujte ani nepřeceňujte znalosti svých dětí. Ptejte se, nechte si to vysvětlit. Když si kupujete software, poraďte se před koupí se svými puberťáky (neuškodí přizvat kamaráda odborníka). Vysvětlete dětem, že chcete software, protože pro vás bude mít určitý přínos, který lze vyjádřit finančně. Zmiňte se, že vývoj software stojí čas, a že čas jsou přece peníze. Dejte jim jasně najevo, že když někdo nabízí software, rádi mu zaplatíte, protože tím se celý proces zlevní a vám to přinese dvojí užitek. Jednak využijete možnosti daného software a další snad bude pro vás levnější, takže se vaše možnosti zlepší. Naučte ho zapamatovat si, že naplatíte za software, protože krádež je trestná, ale proto, že vám přináší užitek.

Ale co hlavně, když přijde dítě s nápadem, že by potřebovalo ten a ten software za desítky tísíc, neodhánějte ho, nevymlouvejte se! Zeptejte se, co mu ten software přinese. Zjistěte, jaké jsou volně šiřitelné alternativy. Konzultujte s odborníky, pomáhejte s výběrem. Když to zanedbáte, můžete si být skoro jisti, že vaše skvělé čisté dítě začne krást. Protože je to tak snadné, protože je to bez rizika, protože nezná jiný způsob, jak si zlepšit možnosti.

Děkuji za inspiraci k napsání tohoto článku.

5 myšlenek k “Proč děti v Česku kradou software

 1. jako humorne cteni je to super 🙂
  ale jinak naprosto nepouzitelny blabol, pokud budu tvrdit svemu synovi (dceri) ze prekopirovana hra od kamarada je spatne a ze se tim dopousti trestneho cinu, co mi asi odpovi? No samosebou, ze to dela kazdej (ten kamarad to ma od jineho kamarada atp.) … ano neni to spravne, ale dela to kazdej 🙁 A proc bych zrovna ja mel bejt ten prvni co s tim zacne neco delat? 🙂
  Ale alespon jsem se poucil jak mam postupovat, dekuji 🙂

 2. Předně, díky za komentář. Nerad bych se tě dotkl, ale takové jako je ten tvůj jsou obzvlášt potřeba. Snadno se na nich totiž ukáže, že se dá žít jiným stylem. Lidé, kteří se bojí říct svým dětem pravdu a diskutovat s nimi, protože to neudělají ostatní, jsou podle mě součástí stáda, taková anonymní masa. Nejsou ani horší ani lepší, jsou prostě všichni stejní. A pokud ostatní dělají chyby, oni je budou dělat s nimi. Jen aby nevybočili z řady.

  Oproti tomu já prostě odmítám jít se stádem, pokud si myslím, že se stádo vydalo špatným směrem. Budu klidně první, kdo bude trpělivě vysvětlovat ostatním, že jejich počínání je nesmyslné, chybné, amorální či zbytečné, jestliže o tom budu vnitřně přesvědčen.

  Když se nenaučíš vybočit z řady, nemůžeš změnit přístup ke kradení software a tvé dítě zůstane zlodějem. A pokud se to nenaučíš ty, kde se to má naučit tvoje dítě?

  Takže, opravdu si myslíš, že jsem si dělal legraci? Budeš mi klást stejné otázky, až bude tvé dítě v base nebo si budeš vyčítat, že jsi něco neudělal dokud byl ještě čas?

  Ale dost už otázek, které nikam nevedou. Nepíšu kvůli návštěvnosti, ale proto, že chci něco sdělit (případně změnit), takže jestli máš v záloze další argument, proč si myslíš, že tvé dítě může krást software, pomůžu ti s protiargumentací. Stačí se slušně zeptat a samozřejmě pomůže podepsat se celým jménem, Dane.

  Díky za pochopení a přeji hezký zbytek víkendu.

 3. Dobrý den,
  pro velkou většinu lidí v ČR je dát těch pár tisíc měsíčně za CD pro jedno dítě (někdo má těch dětí i víc a každé baví jiné hry) mimo jejich možnosti. Cenu u nás distributoři snížit nemohou, protože pak by se zase neprodávalo v Německu a jezdili by oni pro hry k nám, mají sice platy někdy jinde, ale taky rádi ušetří 🙂 Podle mě se to lehce zlepšuje s těmi % legálního herního SW, ale bude trvat ještě nějakou dobu, aby se člověk nad těmi pár tisícovkami nepozastavil. Také při nástupu do práce se tiše předpokládá, že zvládáte práci s programy, jejichž ceny jsou nad 20 000 Kč, u grafika nula klidně navíc. Já osobně jsem začal mít dost peněz na koupi SW teprve před pár lety a taky si občas někdo poklepe na čelo, když se o této mé “úchylce mít legální SW” doví. Prostě když tomu dítěti řeknete, že pirátský SW mít na PC nebude, tak si to bude instalovat potají a po noci zase odinstaluje, protože nebude přece pozadu za kamarádem. Tak to bude ale vždy, děti rády porušují pravidla, nemyslíte?

 4. Dobré odpoledne,

  tvrdíte, že pro většinu lidí v ČR je dát těch pár tisíc měsíčně za CD pro jedno či více dětí mimo jejich možnosti. Když odhlédnu od toho, že několik tisíc je dle mého soudu přemrštěná částka, proč nepoužívají free programy licencované pod GNU GPL nebo jinou formou licence umožňující svobodné užívání?

  Pro operační systém Linux, který je mimochodem zdarma, existuje dnes přece hromada her, které si mohou děti bez rizika stáhnout z Internetu, nainstalovat a hrát až do omrzení. I pro jiné OS najdou tuny her, které mohou užívat zcela zdarma nebo za směšné poplatky (které rozhodně nedosáhnou tisíců měsíčně). Já jsem se kupříkladu skvěle bavil s Jessicou Plunkenstein. Co se týče tzv. produktivního software, tak mohou děti chtít třeba kreslit, skládat hudbu a dělat jiné skopičiny. Ale zase najdete hromadu programů, které lze používat zdarma. Tím, že děti využívají kradený komerční software, kazí (ne-li ničí) myšlenku free software, nemyslíte?

  Pokud jde o to, co má dítě zvládnout při nástupu do práce, tak tam je jasné, že když se k tomu potřebuje naučit ovládat nějaký software, je to jeho investice (nebo investice rodičů), která mu v budoucnu přinese zisk. Také existují education licences, jejichž cena je řádově nižší. Když se děti učí na kradeném software a potom dostávají zaplaceno za práci, kterou díky takto nabytým znalostem vykonají, je to jako kdybychom se rozhodli, že rohlíky, které budeme prodávat v obchodě, musíme nejdříve někomu ukrást, abychom zvýšili své zisky a snížili riziko, že je neprodáme.

  V článku říkám, že je nutné vést o tom s dětmi dialog. Naučit děti vážit si software stejně jako si váží rohlíků. Stejně tak říkám, že je nutné se o tom bavit s dospělými.

  Máte pravdu, že děti rády porušují pravidla, ale vždy k tomu vedou nějaké okolnosti. Nedělají to jen pro porušování pravidel. Někdy je na vině zlost, nevybitá agresivita, jindy třeba obyčejná lenost. V tomto případě je podle mého názoru na vině především jejich neinformovanost. Když jim dokážeme vysvětlit, proč je nelegální software zhoubný, ztratí potřebu programy krást.
  Schválně, zkuste si s dětmi zahrát hru na softwarový průmysl. Postavte je do role producenta software a sebe do role takřka nepostižitelného zloděje. Co myslíte, jak se jim bude taková hra líbit?

  Děkuji za komentář i za pochopení a přeji krásný zbytek slunečné neděle.

 5. Dobrý den pane Pech,

  já s Vámi sice naprosto a do puntíku souhlasím, nicméně v tomto našem prvobytně pospolném kapitalismu si nejen v tomto případě občas připadám jako naprostý blbec, když se snažím něco dělat poctivě … moc už ani nevěřím tomu, že se s tím dá dělat něco jiného než někam emigrovat. Bez legrace.

  Petr Antoš

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..