Tears of the Sun & Hotel Rwanda

Viděl jsem Slzy slunce, když šel ten film v českých kinech. Hotel Rwanda několik let poté při stejné příležitosti.

Oba filmy se kvalitativně liší, ale mnoho věcí mají společných. Například, když jsem viděl poprvé Slzy slunce, myslel jsem si, že to je hranice, kam se dá posunout filmové násilí a zobrazovaná válečná brutalita (v hantýrce MPAA se tomu říká strong war violence). Když jsem viděl ve filmu Hotel Rwanda scénu, v níž se Paul Rusesabagina vrací se svým pomocníkem v malém náklaďáčku podél řeky a jedou několik minut po cestě hustě dlážděné lidskými těly, udělalo se mi fyzicky špatně (v hantýrce MPAA je to appeal for violence and disturbing images).

Mezi oběma snímky je odstup tří let. Oba zobrazují války motivované příslušností ne snad ani k odlišným rasám, ale k různým africkým kmenům. Jeden si na nic nehraje a druhý se snaží o plus minus politicky korektní zobrazení etnických čistek. V obou filmech ale čtete mezi řádky, že v Africe dochází k otřesným masakrům, umírají lidé, zatímco západní civilizace nehne prstem, aby tomu zabránila.

Nemyslím si o Afričanech nic špatného, přestože zvěrstva podobného ražení jsou mnohdy jejich denní chleba. Mají jednak posunuté žebříčky hodnot a kromě toho, jejich současné pokusy přizpůsobit se, nemají dostatečně silné kořeny. Víte jak žijí třeba v Jihoafrické Republice běloši? Za vysokými zdmi, s po zuby ozbrojenou ochrankou. Všichni žijí pod tíhou trvalého strachu.

Mám pocit, že by nám všem bylo lépe, kdyby bílý muž do Afriky nikdy nevtrhl, nerozesel nemoci a strach, kdyby nechal žít místní obyvatele, jak byli zvyklí, nechal je vyvíjet se jak byli zvyklí. Jenže s tím má typický bílý muž problémy, neumí přijmout jako sobě rovného člověka tmavé pleti, který neplatí volně směnitelným dolarem. Raději mu ochotně prodá zbraně (diamanty jsou také poměrně slušně směnitelné), aby se mohl pustit do svých sousedů, se kterými dokázal v  klidu žít pravděpodobně tisíce let.

Ty zbraně mi připomínají film Lord of War. Stejné téma, poněkud odlišný pohled.

Teď už je nejspíš pro spoustu afrických kmenů pozdě. Další podobný kontinent už na Zemi není. Afrika spěje k vyhlazení celých svých kultur vlastními lidmi. Za vydatné pomoci zbraní vyrobených našimi sousedy, našimi politickými kamarády.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..