Kino, nekino, multikino, co na tom sejde?

Chodíval jsem pravidelně do kina. Velmi pravidelně. Měl jsem kamarády a kamarádky, kteří se mnou chodili do kina rádi. Stačilo zavolat. Když přišla multikina, začali jsme chodit nějak méně. Nebylo to ale těmi multikiny, která nemají tu správnou atmosféru, prostě se nám změnily priority a my se museli víc učit, víc přebalovat děckám plenky, víc pracovat, víc dělat to či ono. Na kino nezbyl čas.

Mám rád filmy. Strašně rád. Jsem v podstatě filmový fanatik. Když se ke mně dostane nový film, prostě to nevydržím a musím se na něj podívat. Všechno jde stranou, priority nepriority. Nemám totiž zrovna plenkací dítě, jedinou prioritu, která by dostala přednost.

V běžném měsíci vidím kolem pěti až deseti filmů, jak kdy. U většiny dokážu odhadnout část děje nebo od určité chvíle podstatu děje celého. Potom si připadám podvedený. Ale čas od času se přistihnu, že jsem netušil, co bude následovat. Kvůli tomu se také vlastně dívám. Pro překvapení z děje. Ovšem nejen kvůli tomu.

Oceňuji herecké výkony, humor, skvělé režiséry a koneckonců i filmový design (naposledy například v neskutečném propadáku Ultraviolet, který nemá žádný jiný klad). Umím ocenit skvělé titulky legend jako jsou Kareninová a Fuka, ale kvůli nim už dávno do kina nechodím (sorry, Franto).

Protože hodně pracuji, nemám čas vidět všechno, co bych vidět chtěl. Kromě toho filmy, které běží v kinech, se ke mně dostávají se značným zpožděním a tak tímto děkuji všem kamarádům a kamarádkám, kteří mě občas dostanou do kina na něco, co by se nám mohlo líbit. A je mi fuk, jestli bude multi, maxi, mega nebo to bude legendární Aero. Popcorn stejně nejím a banda chroupajících ignorantů mi nedokáže zkazit filmový zážitek, v kině jsem jako v transu, nevnímám okolní svět, jen občas šeptu něco tomu, s kým tam zrovna jsem.

Jeden z mých největších zážitků byl celý festival v Karlových Varech (2003). Když říkám celý, myslím tím celý. Od začátku do konce, 4 — 5 filmů denně. Včetně ranních front na vstupenky, včetně procházení po lázeňském městečku, včetně palačinek opečených v okénku blízko hotelu Thermal. Za tohle jsem asi kamarádce nikdy nepoděkoval. Teď děkuju. A vy, pokud jste tam ještě nebyli, vězte, že je nejvyšší čas přemýšlet co budete dělat letos na začátku prázdnin a rezervovat si ubytování. Se mnou se tam jistě neuvidíte, protože budu tou dobou horečně dřít, ale i tak by to mohl být pro vás skvělý zážitek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..