U snědeného krámku

Včera jsem byl nakupovat v největším hypermarketu široko daleko. Prázdné regály s rozličným sortimentem všude kromě spotřební elektroniky, agresivní bezdomovci, velmi viditelná část sortimentu dočista vyprodaná.

Jak u snědeného krámku. Chcete jogurt větší než půl kila? Ale jistě. Na vybranou máte dva (kusy nikoli druhy) s blížícím se koncem záruční lhůty. Chcete se dostat k pokladně? Není problém. Stačí když přetrpíte tři bezdomovce, kteří se mezi sebou hádají, kdo bude platit čůčo. Nechcete čekat až se dohodnou? Máme více pokladen. Bohužel nám někam zmizel školený personál (zřejmě odmítl pracovat za minimální mzdu v nedůstojných podmínkách) a pán, který tam teď sedí, si bude stěžovat, že už pět hodin neměl pauzu. A stejně budete muset poslouchat nadávky bezdomovce, který stojí před vámi. Jsou totiž všude. Vyhnal snad Ježíšek otce z jejich domovů? Sebral mužům vášeň a chuť zůstat se svými ženami? Okradl je Santa o práci? Musejí pít laciné víno z plastiku a bydlet před hypermarkety?

Zvláštní atmosféra po Vánocích. Je to tak vždycky nebo mi letošní rok připadá jiný než obvykle? Vnímám víc z okolního světa nebo byl takový vždycky? Proč letos téměř každý dostal forcefeedbackový volant s pedály a skoro nikdo nedostal lyže?

Jedna moje známá tvrdí, že se něco děje poslední půlrok s ekonomikou. Že prý firmy neplatí jiným firmám, vzniká řetěz druhotné platební neschopnosti. Tak je snad na vině ona ekonomika? Druhotná platební neschopnost nutí megazaměstnavatele snižovat platy nebo je držet extrémně nízko? Druhotná platební neschopnost bere lidem práci a manželkám jejich jistoty? Spravila by to funkční vláda?

Těžko. Tohle je v lidech. Malí a střední podnikatelé ztrácejí chuť cpát peníze do kasičky z níž není návratu. Přeneseně a s drobným výhledem, firmy ztrácejí chuť zaměstnávat. Ono také není moc koho, protože ti, kteří za něco stáli, už pracují pro firmy, které nejsou zatíženy lokální politikou. Obecně se to projevuje jako ztráta potřeby nést odpovědnost. Za zaměstnance, vlastní odvedenou práci, za rodiny.

Ti, kteří to potřebovali, mají dost. Nemají potřebu se hnát, zbavují se odpovědnosti. Pro ty, kteří ještě dost nemají, je lehčí prodávat své znalosti a zkušenosti daleko za hranice. Má ještě pořád smysl tady zůstávat, Martine? OK, kvůli dětem. Snad.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..