Učitelka mateřské školy za 5 až 10 tisíc


Učitelka za desetMusím přiznat, že lituji, že jsem nešel studovat pedagogickou fakultu. Dnes jsem mohl za 16 hodin týdně brát až 10 tisíc Kč hrubého. Přepočteno na normálních 40 hodin je to až 25 tisíc Kč měsíčně. No, řekněte, kdo z vás to má?

Nebo spíš, kdo z vás to jářku nemá? Je normální, aby člověk získal pedagogické vzdělání, vykonával tak zodpovědnou práci jako je pedagogická péče o děti a bral za 16 hodin týdně až deset tisíc korun měsíčně (a z nich dal ještě nemalou část státu, takže mu zůstanou peníze na lehkou svačinku a chodit bude holt pěšky)? Může být takový člověk normální? Svěřil bych mu třeba já své dítě?

Asi svěřil, protože asi je normální a tím pádem nebudu mít na výběr. Ale že by mi to dělalo radost, to věru ne. Proč u nás trpí učitelé za to, že rádi pracují s dětmi? Proč lidé, kteří částečně formují naše děti a dávají na ně pozor (což samo o sobě není žádná legrace), dostávají tak mizernou odměnu? Vždyť 150 korun na hodinu dostává i děvče na hlídání a to má na starosti jen jedno jediné dítě a vzdělání nemusí mít prakticky žádné! Copak nám ještě pořád nedochází jaká bude asi průměrná kvalita takového učitele, kterému dáme prostřednictvím státu a svých volených zástupců almužnu? Co si všichni myslíte? Že budete mít to štěstí, že narazíte ve školkách a školách jen na ty nadprůměrné?

,

7 komentářů: “Učitelka mateřské školy za 5 až 10 tisíc”

 1. Já myslím, že to má jediné řešení. Každý informatik si najde nějakou pěknou učitelku a ožení se s ní. Tak ona bude moc dělat v charitativní organizaci, která se jmenuje školství, jen tak pro radost z práce s dětmi :-).

 2. Neblázni, Ondro! Genderová problematika hýbe Evropou a Ty bys chtěl stavět vybranou skupinu žen do pozice, kdy budou závislé na příjmech svých manželů? To neprojde. 🙂

 3. Pardon, naformuloval jsem to špatně.
  Každý informatik si najde učitelku a KAŽDÁ informatička si najde UČITELE!
  Rozhodně jsem nechtěl, aby to mělo negativní genderový podtext (a to myslím vážně — o tom ta pointa nebyla).

 4. Ale ne, já to taky myslel jinak. Tím, že nevyřešíš problém platů, ale necháš ženy záviset na mužích, se problém neztratí.

  A s tou genderovou problematikou jsem to nemyslel nijak seriózně. Jediná žena, která mě vážně zajímá, je moje manželka a ta genderové problémy neřeší, protože je dospělá. 😉

 5. No, kdyby jsme se takhle dívali na každou skupinu zaměstnanců, měli by jsme každý již dnes 50 tisíc hrubého, ale do půl roku by celý náš demokratický systém šel za Řeckem. Takové peníze tu nemůžete brát! Nejsou! Většina lidí dře bídu, do 15 tisíc za celodenní směny je živitel rodiny šťasten, že vůbec práci má! Za zloděje státu považuju například piloty aerolinek, kteří mají díky odborům klidně 200 tisíc! To vám nevadí chodit pak po ulici a dívat se jak jsou lidi ždímaný, jak nakupujou po krámech ty levný zmetky z číny a koukat se na rozbitý starý baráky? Ale cesta vede po super drahý, ale obyčejný silnici! Do takových poměrů je hrozné přivést naše děti …

 6. Problém je, že každá skupina lidí musí být odměňovaná s rozumem (trh si to nakonec vyžádá sám, ale některé platy jsou regulované a evidentně ne úplně správně).

  Piloti dostávají (z Vašeho pohledu možná) šílené peníze, ale mají také extrémní zodpovědnost za životy a hmotné statky.

  Lidé, kteří nesou odpovědnost za výchovu a vzdělání našich dětí, nemohou být dlouhodobě špatně placeni, protože to povede (resp. už vede) k dobrovolnictví a snížení kvality výchovy a vzdělání.

  Pokud jde o silnice a baráky, tak to je písnička úplně mimo rámec toho článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..