Ukradli nám kočárek


Ze zamčených společných prostor, přímo před dveřmi od bytu, kde nám stával kočárek, už žádný nestojí. Nebyl drahý a rozhodně nebyl v nejlepší kondici. Moje žena strávila dlouhé hodiny tím, že na něj šila nový potah. Je mi toho kočárku líto. A upřímně, tady se dostávám do situace, při které jsem si jistý, že vidět toho člověka jak kočárek krade, vyběhl bych s dvoukilovým kladivem ve snaze přitlouct mu v afektu prsty ke schodům.

Naši předkové běžně napichovali zloděje na kůl. Bylo to pomalé a bolestivé. Se značným odstrašujícím účinkem. Tehdy se nikdo příliš nepozastavoval nad nehumánností trestů. Dnes si ovšem dáváme velký pozor, abychom si neušpinili ruce.

Nebo je to možná tak, že výši trestů určuje společnost, ve které je nějaká ta kriminalita v podstatě normální (zloděj,kam se podíváš). Takže by byla sama proti sobě, kdyby si chtěla plést drsnější bič, protože jednou by mohl zapráskat i směrem těch, kteří za nás hlasují.

Obecně si říkám, jestli tresty nejsou příliš mírné a zbytečně humánní. A zase na druhou stranu, jestli má jejich výše (a provedení) vliv na úroveň kriminality. Věřím, že useknutá ruka (jak to praktikují například v Íránu Saudské Arábii) má vliv na úroveň kriminality u daného jedince. Ale jsem trošku skeptický, co se týče vlivu obecného. Navíc jsou zde náklady na následnou zdravotní péči a tak podobně.

Ať je to jak chce, ten kočárek mě mrzí. Kdybych měl jednou hlasovat, zvednu ruku pro opětovné zavedení odstrašujících trestů už od prvního přečinu. Neříkám, že by to bylo zrovna nabodávání na kůly nebo sekání končetin, ale jistě bychom dokázali vymyslet neinvazivní trest, který bude mít zároveň kýžený efekt – obecné snížení kriminality. Prosazoval bych například perfektně viditelné tetování nápisu podvodník, zloděj, vrah, atd. na čelo a hřbety rukou. Odnětí svobody je totiž evidentně nedostatečné.


2 komentáře: “Ukradli nám kočárek”

  1. V Íránu se ruce opravdu nesekají. To se jen někdy musí vypustit dezinformace o nelidském zacházení s lidmi v tomto totalitním státě který nemáme (nesmíme mít) rádi.
    Zato se ale ruce sekají např. v Saúdské Arábii (to jsou ale přátelé naší západní “kultury” a tak se o tom tolik nepíše 😉

    Jinak ovšem souhlas. Sekání rukou u zlodějů, sekání jiných “končetin” u násilníků, pedofilů a podobné sebranky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..