V dnešním článku se budeme zabývat výsledky našeho výzkumného týmu, který dlouhodobě působí v malých i velkých firmách, v lokálním i mezinárodním měřítku, napříč obory. Objasníme si několik poznatků, jejichž pochopením můžete přispět k eliminaci bullshitu ve Vaší společnosti a současně dosáhnout harmonického pracovního vztahu se svými kolegy.
Faktor dysfunkce
Pomocí komplikovaných analýz zpracovaných podle ďábelských metodik nad impozantním vzorkem dat, dospěl náš výzkumný tým k poznání, že na každé nejvýše čtyři zaměstnance potřebujete v dnešní době jednoho zametače, který bude téměř výhradně opravovat jejich chyby, prezentovat nápravu zákazníkům (i dodavatelům), řešit problémy vzniklé činností těch čtyř lidí, atd.
Přesněji lze tento jev vyjádřit i tak, že na každou započatou hodinu výkonu standardních zaměstnanců potřebujete čtvrthodinu nápravných činností zametače. Výkonem je v této definici myšlena jakákoli činnost, klidně i pauza na oběd.
Jinými slovy, kdyby byli všichni Vaši zaměstnanci opravdoví profesionálové, stačilo by jich najmout o pětinu méně než máte dnes. Tento poměr nazýváme zatím pracovně faktorem dysfunkce. Přičemž platí: Čím nižší, tím lepší. Standardně například 1:4, aneb 20 procent zametačů vykoná 80 procent zametací činnosti (a třeba pomůže Vaší firmě přežít), viz Parethův princip.
Profi faktor
Každý (i profesionál, pochopitelně) může udělat chybu, nevyhne se jim nikdo z nás. K zajímavým vedlejším výstupům našeho výzkumu jistě patří i objev, že profesionálovi nemusíte říkat, aby svou chybu opravil. Ani mu nemusíte říkat kdy.
Nikdy se Vám nestane, že by profesionál kvůli opravě chyby nestihl jinou část své práce. I kdyby ho to mělo stát veškerý jeho volný čas, bude se snažit minimalizovat (v ideálním případě pak zcela eliminovat) vliv své chyby na firmu a okolí.
Na základě tohoto zjištění se, s přihlédnutím k velikosti zkoumaného vzorku, přikláním k názoru svých kolegů výzkumníků, že tohle bude zřejmě ten propastný rozdíl mezi profesionály a zbytkem světa.
Schopnosti samostatné eliminace dopadu vlastních chyb na chod firmy a na její okolí (včetně zákazníků a dodavatelů) říkáme faktor profesionality nebo profi faktor.
Naše poznání ukázalo, že zcela bez profesionálů se žádná firma neobejde, nepodílí-li se na státních zakázkách, případně neživí-li ji jiná rafinovaná forma korupce.
Motivační haluz
Dalším zajímavým faktem, který se nám konečně podařilo potvrdit, je přidaná hodnota profesionálů v množině motivačních faktorů. Najmutím jednoho profesionála by totiž podle výchozích předpokladů nemělo ovlivnit faktor dysfunkce zbytku firmy.
Náš výzkumný tým měl jedinečnou příležitost tuto teorii ověřit. Ukázalo se, že angažováním jednoho profesionála ke třem standardním zaměstnancům klesá faktor dysfunkce až na 1:5.
Slovy manažerů lidských zdrojů, můžeme říct, že zaměstnáním jednoho profesionála zvýšíte kvalitu výkonu dalšího jednoho jeho kolegy o neuvěřitelných sto procent! Samozřejmě, v praxi zvýšíte kvalitu u každého z kolegů o kousek, ale v součtu se dostanete na cca sto procent.
Nicméně přidáním dvou profesionálů nedocílíte nikdy snížení faktoru dysfunkce na 1:6, ale v nejlepším případě to bude 2:11 a hodnota stále pozvolněji klesá s počtem profesionálů. Meta nula je zcela nedosažitelná, protože vysoká koncentrace profesionálů dělá z některých naprosté lemply, jejichž přítomnost paradoxně faktor dysfunkce zvyšuje.
Ideální pětičlenný tým pak bude sestaven ze zametače, tří profesionálů a jednoho standardního parazita. Čímž mimo jiné dosahujeme poznání, že neuvěřitelných dvacet procent populace může trpět různě těžkou mentální retardací, přesto jsou ale potřební a najdou zaměstnání. Nikdy nevíte, možná právě teď sedí vedle Vás …
Koho se chystáte najmout dnes?