Jak rychle založit firmu


Dřív, zhruba tak před deseti lety, když jsem zakládal svoji první firmu, to trvalo několik dnů, v některých zvláštních oblastech naší země i týdnů. A stálo to kolem 20 tisíc.

Když jsem se konečně před dvěma dny rozhoupal, zjistil jsem, že největší problém je najít notáře, který si na vás najde čas co nejdřív. Jakmile ale dostanete půlhodinu notářova času, je to hračka.

Jak rychle lze založit firmu dnes?

Tak tedy, nejdřív si domluvíte ten termín u notáře. Ten se vás bude ptát na název firmy, kolik bude společníků, jaký bude základní kapitál, předmět podnikání, kde bude mít firma sídlo atd. Počítám, že ve všem máte ve chvíli, kdy si domlouváte schůzku, už jasno.

Následně přijdete k notáři (se společníky), který má pro vás připravenou zakladatelskou listinu, jde-li o společnost s jediným společníkem, případně společenskou smlouvu, když je vás víc. Přečtete, podepíšete, necháte si ověřit podpisy, zaplatíte. Celá akce trvá cca 20 — 25 minut, pokud váš notář není mimořádně neschopný. Při základním jmění 200 tisíc Kč, které je v Česku poměrně obvyklé, vás tato společenská akce vyjde na necelých pět tisíc Kč. Hotově. Notáři karty obvykle neberou.

Co dál? Utíkáte do banky, kde jste si předem domluvili termín, oznámili jméno společnosti, sídlo, obor podnikání atd. Mají pro vás už všechno připravené, podepisujete, převádíte základní kapitál na nový účet společnosti. Tento účet má ve většině bank pouze technickou formu a existuje, pouze dokud není společnost zapsána v obchodním rejstříku. Následně se transformuje na nějaký standardní podnikatelský účet (většinou musíme kvůli tomu znovu do banky, ale to trošku předbíhám). V civilizovaných bankách to, jen tak mimochodem, nic nestojí, trvá to maximálně 15 minut a bankovní úředníci jsou na vás velmi milí.

Z banky si odnášíte potvrzení o složení základního kapitálu a cváláte na živnostenský úřad. Tam ohlašujete v jakém oboru se chystáte podnikat a solíte další tisícovku. Většinou se vám pokusí vnutit myšlenku, že jsou strašně zaměstnaní a nedokážou vám vystavit potřebný výpis z živnostenského rejstříku na počkání. Budete-li ale dostatečně vytrvalí a projevíte vhodným způsobem úctu k vykonávanému úřadu (většinou stačí prostá lidská slušnost), za plus minus hodinku držíte v ruce potřebné lejstro. A co je velmi příjemné, platit se dá zpravidla i kartou.

Za pár minut se ocitáte opět před notářem, předáváte mu všechny doklady, notář odesílá všechno elektronicky do obchodního rejstříku a následující pracovní den můžete začít fungovat s novou firmou.

Tips & tricks: Je-li více společníků / jednatelů, doporučuji činnosti rozdělit (jeden do banky, druhý na úřad). Věřím, že se v takovém případě dokážete vejít do dvou hodin. Jste-li na to sám / sama a mezi bankou a úřadem nemáte velkou vzdálenost, rozhodně začněte na úřadě, protože banku stihnete vyřídit o hodně dřív, než vám vystaví na lejstro. Pak se tam z banky pro něj jenom zastavíte.

Tímto bych rád poděkoval paní notářce Čírtkové, pracovníkům FIO Banky a pracovníkům živnostenského úřadu v Hradci Králové, kteří mi umožnili prožít ten krásný pocit, kdy během jediného dne založíte firmu.


Jeden komentář: “Jak rychle založit firmu”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..